07 Mayıs 2021,GÜNEYDOĞU ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

GÜNEYDOĞU ASANSÖR VE YÜRÜYEN MERDİVEN SANAYİCİLERİ DERNEĞİ BASIN AÇIKLAMASI

18 Nisan 2021 Salı günü Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesindeki bir binada yaşanan üzücü asansör kazası ile ilgili olarak, Güneydoğu Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (GÜNAYSAD) Başkan Vekili Remzi Aslan bir basın açıklaması yaptı.

GÜNAYSAD Başkan Vekili Remzi Aslan'ın basın açıklaması: "Sözlerime başlamadan önce Diyarbakır Merkez Kayapınar ilçesinde yaşanan elim kaza sonucu yaralanan Muhammet Erdoğan'a ve 4 yaşındaki yavrumuza geçmiş olsun dileklerimizi iletir, kendilerine yüce Allah'tan acil şifalar dileriz. 

Değerli meslektaşlarım, icra ettiğimiz sanatın (asansörlerin) ne kadar ciddi ve hayati bir öneme haiz olduğunu 18.04.2021 tarihinde Diyarbakır’da yaşadığımız üzücü asansör kazasıyla tekrar hatırlamış olduk.

Tabi ki temennimiz hiçbir vatandaşımızın ve meslektaşımızın bu tür üzücü olaylar yaşamamasıdır.

Üzülerek takip ediyoruz ki; yaşan bu tarz istenmeyen olaylarda; firmalarımız, montaj ve bakım ekiplerimiz gerçekten araştırma yapılmadan, suçlu olup olmadıklarına bakılmadan alelacele yapılan karalama kampanyaları ile linç edilmektedir. Bu tarz karalama kampanyaları yürütmek yerine gerçeği araştırmalı sonrasında da sorumluları ve yapılan yanlışları tespit ederek gereğini kanun uygulayıcılarına bırakmalıyız.

Hiç kimsenin istemeyeceği böyle elim kazalar sonrasında sektör olarak yapmamız gerekenin kendimizi sorgulamak ve "Acaba nerde yanlış yapıyoruz?" sorusuna cevap aramak olduğuna inanıyoruz. 
Cana ya da mala zarar veren ve hiçbirimizin yaşanmasını istemediğimiz kazalar işini layıkıyla tam olarak yapan firmalarımızın da başına gelebilmektedir. 

Bu bağlamda Diyarbakır'da yaşanan olayda bilirkişi raporu ve dernek olarak yaptığımız incelemeler sonucunda; malzeme kaynaklı hatalar olduğu kanısına vardık. Bu da bizlere gösterdi ki montaj firmaları kadar, malzeme üreticilerinin de kalitelerini gözden geçirmeleri, montaj ve bakım firmalarımız kadar onların da sorumluluklarının bilincinde  olmaları çok önemli. 

Montör firmalarımız tarafında her ne kadar kaliteli malzeme kullanılsa da malzemelerin ve güvenlik komponentlerinin montaj esnasındaki uyumuna da hassasiyet göstermeliyiz. 

Böylesi üzücü olayların yaşanmaması için imalatçıdan, montörüne ve servis elemanlarına kadar üzerimize büyük bir sorumluluğun düştüğünü kamuoyu ile paylaşır, bu tür kazaların yaşanmamasını temenni ederiz.

Saygılarımızla 

Remzi ASLAN
GÜNAYSAD Başkan Vekili"