07 Şubat 2021,Konya’da TS EN 81-20/50 Standardı eğitimi verildi, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Konya’da TS EN 81-20/50 Standardı eğitimi verildi

‘TS EN 81-20/50 Asansör Standartları İle Gelen Ana Değişiklikler’ konulu eğitim semineri, 1 Şubat 2017 tarihinde Konya Bayır Diamond Hotel’de gerçekleştirildi.

Konyalı asansörcüler 1 Şubat 2017 tarihinde Konya Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği ile Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından ortaklaşa organize edilen “TS EN 81-20/50 Asansör Standartları İle Gelen Ana Değişiklikler” konulu eğitim seminerinde bir araya geldiler. Sektör paydaşlarının yoğun ilgisi ile tamamlanan eğitim, Konya Bayır Diamond Hotel’de gerçekleştirilirken eğitmenliği ise Elektrik Mühendisi Serdar Tavaslıoğlu üstlendi.

 

Eğitim, Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Uğur Özalır tarafından yapılan açılış konuşması ile başladı. Özalır katılımcıları selamlayarak başladığı açılış konuşmasında şunları söyledi; “Bilindiği üzere diğer sanayi kollarında olduğu gibi asansörde de teknoloji sürekli gelişmektedir. Bu gelişim ile birlikte standartlarda da değişiklikler olmaktadır. Bu sebep ile bunlardan haberdar olarak çalışmalarımızı ona göre yürütmeliyiz.

 

Asansör ve yürüyen merdivenler insanların sürekli kullanımına açık olduğu için, bu iş ile iştigal olan sizler ve bu işin denetimini yapan A tipi muayene kuruluşları ve Bakanlığın temsilcisi olarak bizler işimizi çok iyi ve dikkatli yapmak durumundayız. Ben asansör temsilcilerimizi de çok iyi anlıyorum. Çünkü piyasada rekabet koşullarına ayak uydurmak kolay değil. Fakat ne olursa olsun insanların canları mevzubahis olunca para kazanmak ikinci planda olmalı ve standartlara uygun asansörler yapmalıyız. Tabi burada halkımızın duyarlılığı da çok önemli. Ucuz olsun diye standartlara uymayan imalat ve bakım yaptırmamaları gerekmektedir. Burada bir özeleştiri de kendimize yapacağım. Maalesef personel sayımız yetersiz olduğu için biz de yeteri kadar denetim yapamamaktayız. Buda piyasayı olumsuz etkilemektedir.”

 

Açılış konuşmasının ardından ise eğitimin eğitmenliğini üstlenen Serdar Tavaslıoğlu, “TS EN 81-20/50 Asansör Standartları İle Gelen Ana Değişiklikler” konu başlıklı sunumunda katılımcılara yeni standartta yer alan ana değişiklikleri detaylandırarak anlattı. Eğitim semineri ciddi bir katılım ile takip edilirken, seminerin sonunda soru cevap bölümü de gerçekleştirildi.