04 Mart 2023,LiftArt Kaliteli Yaşam Sistemleri, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

LiftArt Kaliteli Yaşam Sistemleri

Koltuklu Merdiven Asansörleri ile Platformlu Engelli Asansörleri Arasındaki Farklar:

Klasik tip ev asansörünün yani kat asansörü diye tabir edilen dikey (düşey) çalışan kabinli asansörlerin yapılamadığı binalar için merdiven asansörü çok iyi bir çözümdür. Merdiven asansörleri, merdiven kullanmakta zorlanan genç ya da yaşlı herkesin kullanabileceği asansör modelidir. 

Üzerinde bir koltuk bulunan ve bir kişinin oturarak seyahatine izin veren, merdiven boyunca hareket eden bu sistemler koltuklu merdiven asansörü olarak adlandırılır. Merdiven asansörlerini genel olarak iki bölüme ayırabiliriz. Birisi koltuklu merdiven asansörleri diğeri ise platformlu engelli merdiven asansörleridir.

Koltuklu merdiven asansörleri, kullanıcının oturarak seyahat ettiği, merdivenlerde çok fazla yer kaplamayan, her tip merdivene uygulanabilir asansörlerdir. Dış mekân ve iç mekân olmak üzere iki ayrı tipi bulunmaktadır. Ayrıca bu iki tipte kendi aralarında düz merdiven asansörleri ve kavisli (dönerli) merdiven asansörleri olarak ikişer yarı modele ayrılırlar. Yönetmelik gereği hızları en fazla 13 cm/sn ve taşıma kapasiteleri ise 200 kg kadar olabilir. Bu hız ve taşıma kapasitesi asansör modeline değişkenlik göstermektedir. Koltuk asansörü kullanımı bittiğinde katlanır ve daha az yer kaplar. Uzaktan kumanda ile kontrol edilebilen asansörün kolunda da bir joystick bulunmaktadır. Handicare merdiven asansörlerinin sesi 56 dB dir, yani çok sessizdir.
Kısaca koltuklu merdiven asansörleri öncelikli olarak hasta ve yaşlılar için olsa da bazı engelliler de engel durumuna göre faydalanabilirler. Ancak istatistik olarak engelliler daha çok engelli merdiven asansörlerini kullanmaktadırlar.

Handicare, dünyada en fazla koltuklu merdiven asansörü çeşidine sahip firmadır ve prestij markası olarak anılır. Öyle ki petler için bile merdiven asansörü üretmişlerdir. Çift motorlu koltuk asansörü sistemi dünyadaki tek sistemdir ve teknoloji olarak eşsizdir. Bunun yanı sıra gizli dişli sistemi, DataCard kontrollü bilgisayar sistemi ile en sorunsuz merdiven asansörüdür.

Engelli merdiven asansörlerine gelince, bu model asansörler merdiven boyunca hareket eden bir platformdan oluşur. Engelli tekerlekli sandalyesi ile bu platform kolayca binebilir ve seyahat edebilir. Engelli merdiven asansörü platformu kullanıldıktan sonra katlanır. Böylece merdivende fazla yer kaplamaz. Engelli merdiven asansörlerinde Extrema markası İtalya’da üretim yapan İtalya’nın bilinen en iyi markalarındandır. Bu model asansörlerin de iç ve dış mekân modelleri ve düz tip ile dönerli tip asansör çeşitleri bulunmaktadır.

Sonuç olarak koltuklu merdiven asansörleri aslında engelli tip asansör değildir. Engelliler için daha geliştirilmiş engelli merdiven asansörü modelleri üretilmiştir.

Merak edenler, merdiven asansörü fiyatlarını bu adreste bulabilirler. Ve bu adresten satın alabilirler: www.liftart.net 

Saygılarımızla...