07 Şubat 2021,MERİH ASANSÖR AKADEMİSİ, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

MERİH ASANSÖR AKADEMİSİ

Merih Asansör tarafından kurulan “Asansör Akademisi” açıldı

Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulan “Merih Asansör Akademisi” 25 Ekim 2018 tarihinde açıldı. Merih Asansör tarafından kurulan Asansör Akademisi, güncel ve en üst donanıma sahip 6 atölyeden oluşuyor.

 

Yusuf Atik: "Asansör sektörü, geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize emanet. Sektöre kalifiyeli eleman kazandırmanın doğru eğitimden geçtiğinin farkındayız."

 

Merih Asansör Akademisi, güncel ve en üst donanıma sahip 6 atölyeden oluşuyor. Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj, Kuyu Montaj, Hidrolik-Pnomatik ve PLC, Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler, Kumanda Pano ve Elektrik Sistemleri Atölyesi ve Eğitim Odasından oluşan atölyede asansör sistemleri ana dalında eğitimler verilecek.

 

Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) arasında imzalanan protokole konu olan, Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde kurulması planlanan “Merih Asansör Akademisi” çalışmaların tamamlanması ile 25 Ekim 2018 tarihinde açıldı.

 

ASFED ve TASİAD’ın Millî Eğitim Bakanlığı nezdinde sürdürdüğü mesleki eğitim çalışmalarının sonucu olarak, 2018 yılının başında gerçekleştirilen 28’inci Mesleki Eğitim Kurulu’nda alınan karar gereği, pilot okullardan biri olarak seçilen Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde yer alan “Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım Onarım” alan adı “Asansör Sistemleri” olarak değiştirildi. Uygulanan karar doğrultusunda sadece bölüm adı değil aynı zamanda ders müfredatında da yenileme çalışmaları yapıldı. Okulda verilen teorik eğitimin, saha uygulamalarıyla uyumlu olması için yapılan atölye çalışmalarının da tamamlanması ile “Merih Asansör Akademisi” eğitime hazır hale getirilerek; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürü Halil İbrahim Çetin, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürü Prof. Dr. Kemal Varın Numanoğlu, Ak Parti Isparta Milletvekili Mehmet Uğur Gökgöz, Asansör Sanayicileri Federasyon Başkanı Yusuf Atik ve Merih Asansör Genel Müdürü Ahmet Atik’in katılımlarıyla yapılan törenle açıldı.

 

Merih Asansör tarafından kurulan Asansör Akademisi, güncel ve en üst donanıma sahip 6 atölyeden oluşuyor. Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj, Kuyu Montaj, Hidrolik-Pnomatik ve PLC, Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler, Kumanda Pano ve Elektrik Sistemleri Atölyesi ve Eğitim Odasından oluşan atölyelerde asansör sistemleri ana dalında eğitimler verilecek.

 

Merih Asansör’ün mesleki eğitime kazandırdığı “Merih Asansör Akademi” hakkında Merih Asansör Yönetim Kurulu Başkanı ve Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Genel Başkanı Yusuf Atik’ten bilgi aldık.

 

“Bizler biliyoruz ki sektör geleceğimizin teminatı olan öğrencilerimize emanet. Sektöre kalifiyeli eleman kazandırmanın doğru eğitimden geçtiğinin farkındayız. Geleceğin aranan elemanlarını yetiştirmek için her türlü desteği her zaman vermeye hazırız” diye sözlerine başlayan Atik “Merih Asansör Akademisi” hakkında şunları söyledi;

 

“Bildiğiniz üzere Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü ile başkanlık görevini yürüttüğüm Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) arasında asansör sektörünün kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak adına bir protokol imzalandı. Merih Asansör olarak biz de asansör sektörüne nitelikli ara eleman yetiştirme konusunda atılan bu önemli adımın devamı için çalışmaya karar verdik. Sektörümüzü geliştirmek ve kalifiyeli eleman yetiştirmek amacıyla girişimlerde bulunarak AKE Asansör Sistemleri ve ARKEL’in de desteğini alarak Yenimahalle Şehit Mehmet Şengül Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi bünyesinde asansör akademisi kurmaya karar verdik. Merih Asansör ve Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü iş birliği ile 6 atölyeden oluşan akademiyi başarıyla hayata geçirdik.

 

Merih Asansör Akademisi İç Anadolu Bölgesi’nde mesleki eğitimde asansör sistemleri ana dalında eğitim verecek ilk tematik akademi olma özelliği taşımaktadır.”

 

ATÖLYELERİN ÖZELLİKLERİ

Merih Asansör Akademisi bünyesinde toplam 6 atölye bulunuyor.

Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj Atölyesi

Asansör Kabin ve Kat-Kapı Montaj Atölyesi içerisinde 8 adet kapı, 2 adet kabin ve 2 adet konstrüksiyon bulunuyor. Farklı ölçülere ve özelliklere sahip olan birbirinden farklı Merih marka kapılar üzerinde eğitim görecek olan öğrenciler sahada karşılaşabilecekleri kapı, kabin, ray ve profil montajını uygulamalı olarak yapma imkanına sahiptir. Öğrenciler asansör kapı ve kabin montajı konusunda beceri ve yetkinlik kazanacaktır.

 

Kuyu Montaj Atölyesi

Kuyu Montaj Atölyesinde 2 adet kuyu konstrüksiyonu var. Atölye, bu konstrüksiyonlar üzerine ray, motor, kapı, kabin, karkas ve güvenlik ekipmanları gibi asansör sistemine dahil olan parçaların montajının nasıl yapıldığını uygulama imkânı sunuyor. Bu sayede öğrenciler bir asansör sistemini kuyu konstrüksiyonuna montaj ederek, beceri ve yetkinlik kazanacak.

 

Hidrolik- Pnomatik ve PLC Atölyesi

Hidrolik- Pnomatik ve PLC Atölyesi içerisinde 1 adet hidrolik asansör sistemi bulunuyor. Hidrolik-Pnomatik asansörler, elektrikli asansörler ile aynı işlevi gerçekleştiriyor fakat farklı yapılara sahip. Öğrenciler, hidrolik-pnomatik asansörlerin elektrikli asansörlerden farklı olarak asansörü yukarı ve aşağı yönde hareket ettirebilmek için hidrolik akışkan bir pompa vasıtasıyla silindire nasıl pompalandığını ve mevcut sistem ağırlığının etkisiyle silindirlerdeki yağın tanka doğru akışı sağlandığını uygulamalı olarak inceleyecek.

 

Kumanda devreleri yardımcı röle, kontaktör, zaman rölesi ve sayıcı gibi elemanlarla gerçekleşen devrelerdir. Günümüzde bu tür devrelerin yerini aynı işlevi sağlayan PLC’li kumanda sistemleri almıştır. Programlanabilir Lojik Kontrolör (PLC) atölyesinde öğrenciler PLC kumanda sisteminin programlanmasını uygulamalı olarak yapacak.

 

AKE Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler Atölyesi

AKE Yürüyen Merdiven ve Raylı Sistemler Atölyesi içerisinde 1 adet yürüyen merdiven standı bulunuyor. Atölyede eğitim alacak öğrenciler yürüyen merdiven platformunun nasıl çalıştığını ve nasıl montaj edildiği ile ilgili eğitim alacak.

 

ARKEL Kumanda Pano ve

Elektrik Sistemleri Atölyesi

ARKEL Kumanda Pano ve Elektrik Sistemleri Atölyesi içerisinde 2 adet ana kumanda pano standı bulunuyor. Atölyede elektrik-elektronik sistemleri üzerine eğitim verilecek.

 

Öğrenciler ana kumanda panosunu nasıl programlandığını ve ayarladığına yönelik eğitim alacak olup, panonun asansör sistemini baştan aşağıya nasıl kontrol ettiği konusunda beceri ve yetkinlik kazanacak.

 

Eğitim odası

Eğitim odasında öğrenciler sektöre yönelik inovatif ÜR-GE ve AR-GE çalışmalarını gerçekleştirecek. Sektöre dair çıkan tüm dergi, kitap vb. kaynaklar güncel olarak bu ofiste tutulacak. Asansöre yönelik bir kütüphane oluşturulacak.