07 Şubat 2021,Türkiye’de Önemli Üreticiler Arasında Yerimizi Almayı Hedefliyoruz, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Türkiye’de Önemli Üreticiler Arasında Yerimizi Almayı Hedefliyoruz

nşaat ve makine üretim konularında20 yılı aşkın süredir elde ettikleri tecrübe ve bilgi birikimini Pratikas Asansör’ü kurarak asansör sektörüne aktardıklarını kaydeden Pratikas Asansör Genel Müdürü Arif Özdeş Saka ile bir araya gelerek firma faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk.

Pratikas Asansör Genel Müdürü Arif Özdeş Saka

"Türkiye’de Önemli Üreticiler Arasında Yerimizi

Almayı Hedefliyoruz"

İnşaat ve makine üretim konularında20 yılı aşkın süredir elde ettikleri tecrübe ve bilgi birikimini Pratikas Asansör’ü kurarak asansör sektörüne aktardıklarını kaydeden Pratikas Asansör Genel Müdürü Arif Özdeş Saka ile bir araya gelerek firma faaliyetlerini ve hedeflerini konuştuk. Röportajımızda kısa, orta ve uzun vadede hedeflerini sıralayan Arif Özdeş Saka, ilerleyen yıllarda Türkiye’de önemli markalar arasında yer almayı amaçladıklarını söyledi.

 

Sayın Arif Bey, öncelikle firmanızdan kısaca bahsederek, kuruluş hikayenizi bizimle paylaşabilir misiniz?

Pratikas Asansör 2014 yılında SNK İnşaat Sanayi Limited Şirketi bünyesinde kuruldu. Şirketimiz inşaat ve makine üretim konularında 20 yılı aşkın tecrübesi ve bilgi birikimi ile ülkemiz ekonomisine katkı sağlamak için çalışmaktadır. Şirketimizin kurucusu olan Yüksek Makine Mühendisi Sami Saka vizyonu ile katma değeri yüksek savunma sanayi ve medikal ürünleri üretimi konusunda uzmanlaşmış bir üretim kapasitesini İzmir’de oluşturdu. Şirketimizin ikinci nesil yöneticisi Arif Özdeş Saka olarak ben de şirketimizin inşaat sektörü ile olan yakın ilişkisi üzerine odaklanarak yapı endüstrisine katma değerli ürün sağlayacak bir marka yaratma konusunda çalışmalara başladım. Pazar araştırmalarım neticesinde ve tasarımcılarımızla istişareler neticesinde Pratikas Asansör markasını yaratarak, asansör kabin imalatında pozisyon aldık.

- Asansör sektörüne neden ve nasıl adım attınız? Asansör sektörünü seçmenizdeki temel hususlar nelerdir?

Şirketimizin ikinci nesil yöneticisi olarak rekabetçi olabileceğimiz çalışma alanlarının ne olacağı konusunda üniversiteler ve danışmanlar ile bir süre çalıştık. Ulaştırma, İnşaat, Mobilya gibi sektörleri mercek altına aldık. Şirketimizin inşaat sektörü ile olan yakın ilişkisi bizi bu sektöre tedarikçi olabilme konusunda cesaretlendirdi. Yine ekonomik trendler, sektörel düzenlemeler, regülasyonlar, standartlar ve yasal mevzuatların özellikle asansör sektöründe yüksek kaliteli rekabetçi tedarikçilerin öne çıkacağı konusunda bize ışık tuttu. SNK İnşaat Sanayi Limited Şirketinin ileri teknolojiye sahip makine parkı, kalifiye beyaz ve mavi yakalı personel avantajlarıyla üretilecek asansör kabinlerinde sektörde kalite ve tasarım konusunda rekabetçi olacağımızdan emindik. Bu nedenler ile asansör sektörüne girme kararı aldık. Makine mühendislerimiz, endüstriyel tasarımcılarımız ile teknik ve estetiği asansör kabinlerimizde mükemmel bir uyumda buluşturmak için kollarımızı sıvadık.

 

- Firma olarak hedefleriniz nelerdir?

Kısa, orta ve uzun vadeli hedeflerimiz ve bunlar için gerekli olan tüm yol haritamız hazır. Pratikas Asansör’ün 5 yıllık yol haritası bugün bir saat gibi işlemektedir. Şirketimiz öncelikli olarak asansör kabini üretimi konusunda uzmanlaşmak istemektedir. Ardından kapı, kontrol kutusu, düğme grubu gibi kabin tamamlayıcı ürünleri üretmeye odaklanacaktır. Özellikle montaj kolaylığı sağlayan detayları ile kabinlerimizi yurtdışına ihraç etmek orta vadeli planlarımız arasında. Uzun vadeli planlarımız arasında ise Türkiye’de önemli üreticiler arasında yerimizi almak ve otomasyon sistemlerine sahip bir üretim tesisine geçmek var.

 

- Bünyenizde yer alan ürün grupları hakkında bilgi vererek, üretim ve satışını yaptığınız ürünleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

INELEX 2018’e, 18 farklı asansör kabin tasarımı ile katılarak müşteriler ile buluşacağız. Yeni kabinlerimizin hepsi güncellenen asansör standartlarına uyumlu olarak yeniden tasarlandı. EN81-20/50 ile sektöre gelen düzenleme şirketimiz bünyesinde hemen bir çalışma konusu olarak benimsendi ve ürünlerimiz kısa sürede güncellendi. İnsan asansörü, yük asansörü, sedye asansörü, araç asansörü gibi asansör kabinlerinin çoğu grubunda üretim ve satış yapıyoruz. Asansör kabin üretiminin dışında müşterilerimize asansör kabin tasarımı hizmeti de veriyoruz. Yönetmelik çerçevesinde yaratıcı, sıra dışı ve özgün kabinlerimiz endüstriyel tasarım ekibimiz tarafından tasarlanıyor. Özellikle kurumsal müşterilerimiz ile özgün kabin tasarımı konusunda sıklıkla çalışıyoruz.

 

- Ürün gruplarınız içerisinde satış ve pazarlama ağınız ne şekilde ilerliyor?

Satış ve pazarlama konusunda en yakın partnerlerimiz asansör montaj, revizyon, bakım şirketleri. Kazan kazan ilişkisi üzerine kurduğumuz partnerlik ilişkilerimizde, onlardan gelen geri bildirimlere çok önem veriyoruz. Taşıma, montaj, bakım süreçlerinde kolaylık ve işlevsellik sağlayan pek çok özellik asansörlerimizde bu şekilde yer buldu. Bu sayede doğal olarak satış ve pazarlama ağımız organik olarak büyümekte ve giderek sürdürülebilir bir hal almakta.

- Firma üretim tesisinizden bahsederek, buradaki alt yapınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

Pratikas Asansör üretim tesisi İzmir Bornova’dadır. Toplam 1500 metre kare kapalı alanda üretim faaliyetlerimizi yürütmekteyiz. Elektro statik fırın boya hattımız, Lazer kesim, plazma kesim, punch press, apkant, gibi metal ve saç işleme konusunda makine parkımız ortalama 5 yaşında ve son teknoloji sınıfındalar. Bilgisayarlı tasarım ve bilgisayarlı üretime geçen yıl önemli yatırımlar yapıp, güncel yazılımları şirketimiz bünyesinde kullanmaya başladık. Personelimize de gerekli eğitimleri aldırarak yetkinliklerini arttırdık.

 

- Bunların yanında ihracat faaliyetlerinize de değinerek bu konudaki çalışmalarınızı ve hedeflerinizi bize anlatabilir misiniz?

Şirketimiz asansör kabini dışında ürettiği medikal ve yapı endüstrisi ürünlerini çeşitli ülkelere ihracatını başarı ile sağlamıştır. Ama şirketimiz Pratikas Asansör markası ile üretilen asansör kabinlerini henüz ihracatını sağlamamıştır. Öncelikli hedefimiz yerli müşterilerimizin ihtiyaçlarını tam anlamıyla karşılamak. Ülkemizde yüksek kalite ve özgün tasarımlara sahip kabin ihtiyacı hali hazırda oldukça fazla. Fakat 5 yıl içerisinde özellikle İran, Irak, Suriye ve Türki Cumhuriyetlere asansör kabini ihracatını hedeflemekteyiz. Yurtdışı pazarlar için kalite gereklilikleri, standartlar, düzenlemeler konusunda şimdiden çalışıyoruz. Önümüzdeki yıllarda yurt dışı sektör fuarlarında katılımcı olarak yer almak istiyoruz.

 

- Alanınızda sektörde ve dünya genelinde yaşanan gelişmeleri takip ediyor musunuz? Bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Asansör Vizyon Dergisi, sektörde ve dünya genelinde yaşanan gelişmeleri takip etmemiz için bize çok yardımcı oluyor. Öte yandan şirket olarak yerli ve yabancı sektör fuarlarına düzenli olarak katılmaya çalışıyoruz. Tedarikçilerimizin yeniliklerini de yakından takip ediyoruz. Özellikle yeni malzemeler yakın takibimizde. Kendi bünyemizdeki araştırma geliştirme ekibimizde sürekli olarak bir sonraki yeniliğin peşindeler.

 

- Yeni yatırımlarınız var mı? Bize kısaca son dönem yatırımlarınızı anlatabilir misiniz?

Makine parkımızı sürekli güncel ve son teknolojide tutmak için çaba sarf ediyoruz. Pek çok makinemizi son 2-3 yılda yeniledik. İnsan kaynaklarının gelişmesi içinde önemli yatırımlar yaptık. Özellikle kapasite arttırmak için yaptığımız makine yatırımlarına ek olarak tesisimizi de genişletmek için yatırım yapıyoruz. 5000 metrekare ek alanı tesisimize katmak için çalışmalarımız tamamlanma noktasına geldi. 2018 yılı sonuna doğru bu işlemi tamamlamış olacağız. Önümüzdeki günlerde ise yeni araştırma geliştirme projelerimizi devlet destekli olarak yürütmeye hazırlanıyoruz.

 

- Eklemek istedikleriniz...?

Pratikas Asansör olarak sektörde yüksek kalite ve özgün tasarımı müşterilerimize sunmak için çalışıyoruz. Asansör kabininde işlevsellik ve kolay montaj ile asansör montaj, revizyon, bakım şirketlerine fayda sağlıyoruz. “Hızlı ve Güvenilir Asansör Kabini Tedarikçiniz” olarak sürekli yatırım yapıyoruz. Asansör Vizyon Dergisi vasıtası ile tüm ilgilileri nisan ayının son haftasında yapılacak olarak INELEX 2018’e davet ediyoruz. Fuar’da sizlerle görüşmek bizleri mutlu edecektir.