07 Şubat 2021,ALMANYA MERKEZLİ THYSSENKRUPP ASANSÖR’ÜN TÜRKİYE’DEKİ İLK ÜRETİM TESİSİ KOCAELİ, DİLOVASI’NDA AÇILDI, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ALMANYA MERKEZLİ THYSSENKRUPP ASANSÖR’ÜN TÜRKİYE’DEKİ İLK ÜRETİM TESİSİ KOCAELİ, DİLOVASI’NDA AÇILDI

Almanya merkezli Thyssenkrupp Asansörün Türkiye’deki ilk üretim tesisi Kocaeli, Dilovası’nda açıldı. Firma tesiste ilk etapta yılda bin 200 ünite yürüyen merdiven üreterek 500 milyon TL’lik bir hacim oluşturacak.

Almanya merkezli ThyssenKrupp Asansörün Türkiye’deki ilk üretim tesisi Kocaeli, Dilovası’nda açıldı. Firma, tesiste ilk etapta yılda bin 200 ünite yürüyen merdiven üreterek 500 milyon TL’lik bir hacim oluşturacak.

 

İstanbul ve yakın çevresinde faaliyet gösteren makine imalat ve sanayicileri ile makine yan sanayi, elektrik, elektronik sanayini bir alanda toplayan Dilovası Makine İhtisas OSB, Alman firması ThyssenKrupp Asansöre de ev sahipliği yapacak.

 

Alanında dünyanın sayılı şirketleri arasında yer alan Almanya merkezli ThyssenKrupp Asansörün Türkiye’deki ilk üretim tesisi hizmete girdi.

 

Başlangıç aşamasında minimum yüzde 54 yerlilik oranı ile çalışacak olan tesis, gelecek yıl bu oranı yüzde 90’a kadar yükseltecek. İlk etapta yılda bin 200 ünite yürüyen merdiven üreterek 500 milyon TL’lik bir hacim oluşturacak olan Kocaeli Dilovası’nda bulunan tesiste üretilecek “Made in Türkiye” damgalı yürüyen merdivenler, Türkiye pazarının yanı sıra Orta Doğu ve Doğu Avrupa pazarlarında da satışa sunulacak.

 

27 bin metrekarelik tesis

20 milyon Euro yatırımla hayata geçirilen fabrika, 27 bin metrekarelik bir alan üzerinde 23 bin metrekare kapalı alana sahip. Bu alan içerisinde insanlara da yapılan yatırımla birlikte eğitim kampüsü de yer alıyor. Bu eğitim merkezinde tüm Türkiye ve çevre ülkelerdeki çalışanlar özel asansör ve yürüyen merdiven eğitimi alma fırsatı bulacak. ThyssenKrupp Asansör’ün, Türkiye’nin yürüyen merdiven ihracatında bölgenin merkez üssü olarak konumlandıracağı tesisin açılış törenine önemli konuklar katıldı. Yeni üretim tesisinin açılış töreni; ThyssenKrupp Elevator Küresel Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Ercan Keleş ile ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı’nın ev sahipliğinde; Türkiye Yatırım Ajansı ve Dünya Yatırım Ajansları Birliği Başkanı Arda Ermut, Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, Kocaeli Valisi Hüseyin Aksoy yerel protokol ve iş dünyası temsilcilerinin katılımları ile gerçekleşti.

 

Türkiye’ye güvenen kaybetmedi

Başbakan Yardımcısı ve Kocaeli Milletvekili Fikri Işık, törende yaptığı konuşmada, Türkiye’ye güvenenlerin hiçbir zaman kaybetmediğini söyledi. Sürdürülebilir istihdamın olmazsa olmazının, imalat sanayindeki istihdam olduğuna dikkat çeken Işık, “Türkiye’nin sağlıklı ve sürdürülebilir büyümesi için imalat sanayi son derece önem arz etmektedir. Türkiye’de bizim için yerli yabancı ayrımı yok. Bu ülkeye yatırım yapan her şirket Türk şirketidir. Bizim için yerli ve millidir. Bizim kalkınmamıza bizim refahımıza destek veren şirketlere yabancı gözüyle bakmak akıl ve mantığa sığmaz. Doğru yapılan akıllı yapılan yatırım herkese kazandırıyor. Bu anlayış ile son on yılda 9 milyon istihdam ürettik. Avrupa genelinde toplam 28 ülkenin ürettiği istihdamın iki katını tek başına Türkiye üretti” diye konuştu.

 

-Dünyanın en cömert teşvikleri

Başbakan Yardımcısı Işık, cari açık için Türkiye’deki üretimin niteliğinin de çok önemli olduğunu vurguladı. Bu bilinçle hükümetin yatırım ve Ar-Ge konusunda çok önemli adımlar attığını anımsatan Işık “Ar-Ge ve inovasyon konusunda Türkiye, dünyanın en cömert teşviklerini veren ülkelerden biri.  Tasarım da aynı şekilde. Patent Kanunu’nu, Üretim Reform Paketi’ni hayata geçirdik. Bundan sonra da bu çalışmaları durmadan sürdüreceğiz. Bugüne kadar Türkiye’ye güvenen kimse kaybetmedi. Şu ana kadar Türkiye’de iş yapan firmaların hiçbiri Türkiye’nin şartlarından dolayı çekip gitmedi. Türkiye’de yatırım geçmişi 100 yıla dayanan alman firmaları var. Ben bu anlamda Türkiye’ye gösterdikleri güven için Thysenkrupp firmasına, tüm yöneticilerine teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı.

 

ThyssenKrupp Elevator Küresel Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Ercan Keleş

Açılış töreninde konuşan ThyssenKrupp Elevator Küresel Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Ercan Keleş, Türkiye için “yerli ve milli” olma kavramının son dönemde büyük anlamlar ifade ettiğini ve gerçekten büyük önem taşıdığını söyledi. Yeni yatırımlarıyla bu kavrama katkıda bulunacaklarını belirten Keleş, “ThyssenKrupp Asansör sadece standartlara uygun ürünler üreten bir şirket değil, aynı zamanda geliştirdiği teknolojilerle çoğu zaman standartları belirleyen ve kalite çıtasını yukarı taşıyan bir şirket. Şirketimiz için üretim öncesindeki araştırma geliştirme çalışmaları büyük önem taşıyor. Bu yenilikçi yaklaşımımız sayesinde, halatsız asansör, aynı kuyuda birbirinden bağımsız çalışan asansör kabinleri gibi sayısız yeni teknoloji geliştirdik, geliştirmeye de devam ediyoruz. Sözünü ettiğim teknolojilerin ardındaki bilgi birikimini yeni fabrikamızla şimdi Türkiye’ye taşıyoruz. Fabrikamızda görev yapan Türk mühendis ve işçiler, işte bu bilgi birikiminden yararlanarak üretim yapacaklar ve ‘yerli ve milli’ konseptine katkıda bulunacaklar” dedi.

 

ThyssenKrupp Asansör

Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı

ThyssenKrupp Asansör Türkiye Genel Müdürü Turgay Şarlı, fabrikanın, bölgedeki Türk firmalarından oluşan tedarikçileri ve taşeronları ile devasa bir ekosistemin merkezinde yer aldığını kaydetti. Bu sayede, sadece ThyssenKrupp Asansör’ün değil Türk şirketlerinin de büyümesinde rol oynayacaklarını anlatan Şarlı, “Başlangıç aşamasında minimum yüzde 54 yerlilik oranı ile çalışacak olan tesisimiz, gelecek yıl bu oranı yüzde 90’a kadar yükselterek Türkiye’de kullanılan yürüyen merdivenlerde yerlilik oranının artmasını sağlayacak. Fabrikamızda gerçekleştireceğimiz faaliyetlerle, belediyelerin ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşılayacak, ürün yaşam döngüsünü uzatırken, şehirlerde yaşayanların yaşam kalitesinin yükselmesine yardımcı olacağız” şeklinde konuştu

 

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut

Türkiye Yatırım Ajansı Başkanı Arda Ermut ise “Bu yatırım ile Türkiye’nin uluslararası şirketler için ne kadar önemli bir pazar olduğu bu yatırımla bir kez daha teyit edilmiş oluyor” dedi. Fabrikanın aynı zamanda ihracata da katkı sağlayacağını dile getiren Ermut, “Biz de Ajans olarak, ithal bağımlılığını azaltan ve ihracatı arttıran sektörlere stratejik olarak öncelik veriyoruz.  Bu tesiste, ilk yıl için yüzde 50, önümüzdeki yıllar için yüzde 90’ın üzerinde yerlilik oranı sağlanması planlanıyor. Dolayısıyla, ThyssenKrupp’un bu yatırımı, bu yönü ile de önem arz ediyor” dedi.