07 Şubat 2021,ASFED YÖNETİMİ, BAKAN YARDIMCISI HASAN BÜYÜKDEDE’Yİ ZİYARET ETTİ, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ASFED YÖNETİMİ, BAKAN YARDIMCISI HASAN BÜYÜKDEDE’Yİ ZİYARET ETTİ

Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu, sektöre ilişkin belirledikleri önemli gündem maddeleri üzerine görüş alışverişinde bulunmak üzere, 1 Ağustos 2019’da Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Sayın Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti.


Asansör Sanayicileri Federasyonu (ASFED) Yönetim Kurulu, sektöre ilişkin belirledikleri önemli gündem maddeleri üzerine görüş alışverişinde bulunmak üzere, 1 Ağustos 2019’da Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’yi ziyaret etti. Toplantının ana gündem maddeleri; kaliteli ürünleri ve işçiliği ile önemli bir aşama kaydeden yerli asansör sektörünün devlet nezdinde daha çok desteklenmesi, ihalelerle yabancı markalara yönlendiren şartnamelerin doğurduğu haksız rekabete dikkat çekilmesi ve yönetmeliklerde yorum farkından kaynaklanan mağduriyetlerin önlenebilmesi için ortak çalışmalar yapılması üzerineydi. Toplantıda ayrıca asansör sektörünün “stratejik sektör” konumuna getirilmesinin önemi ve ihtiyacı üzerine ASFED’in değerlendirmeleri de sunuldu.

Türkiye’nin dört bir tarafında faaliyet gösteren 17 asansör derneğinin çatı kuruluşu ASFED’in görüşlerini sunduğu toplantıda, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede sektörde sıkça konuşulan ve federasyona aktarılan sektörel sorunların çözümü için yapıcı konuşmalar yaptı. ASFED heyeti adına konuşan Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf

Atik; “PGD cezalarından dolayı çok sıkıntılı durumların doğduğuna şahit oluyoruz. Elbette burada biz asansörcülerin de hataları vardır. Türkiye’de daha kaliteli ve iyi asansörler için, asansörcüler kadar diğer paydaşların da üzerlerine düşen görevleri yapmasını temenni ediyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede: “Asansör konusu bakanlığımızın ana görevlerinden bir tanesidir”
Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyük dede asansör sektörünün önemine vurgu yaparak; “Asansör konusu bakanlığımızın ana görevlerinden bir tanesidir. Son bir yıldır özellikle asansör konusunda ekip arkadaşlarımız ile birlikte çok yoğun bir mesai harcayarak, asansörleri nasıl daha iyi, daha kaliteli hale getiririz üzerine çalışıyoruz. Denetim- ler burada önem arz ediyor. Çünkü biz işimizi sıkı tuttukça sorunlar da daha çabuk çözüme ulaşıyor. Toplam içindeki kırmızı etiketli asansörlerin daha önce yüzde 50’ye varan oranları yaptığımız sıkı denetimlerle yüzde 20’ye geriledi.”

“Amaç kaliteli iş yapanı korumak” Büyükdede konuşmasına şunları da ekledi; “Gerek yönetmelikler, gerekse artan denetimler işini iyi yapan asansörcüleri korumaya yöneliktir. Eline her çanta alanın ben bakımcıyım, ben montajcıyım demesini engellememiz gerekiyor. Burada amaç kaliteli iş yapanı korumak kalitesiz işi ise oyun dışı bırakmaktır.”

“Piyasadaki tüm ürünler test edilecek”
İnsan yaşamının çok önemli bir parçası olan asansörlerin, sıfır hata ile çalışmasını hedeflediklerini belirten Büyükdede, kalitesiz ürünlere piyasada yaşama şansı tanınmayacağının da altını çizdi. Büyükdede: “Kalitesiz iş yapma mantığını toptan değiştireceğiz. Eğer kalitesiz ürün yapmakta ısrarcı olan varsa bunun da takipçisi olacağız. Artık kalite- siz ürüne piyasada yaşama şansı tanınmayacağının altını çizmek isterim. Bunun için şu an BTSO MESYEB bünyesindeki test merkezinin laboratuvarlarıyla bir anlaşma imzaladık. Bunu biz çok önemsiyoruz. Belirlenen ürün gruplarında piyasada sorunlu olduğu görülen tüm ürünler bu merkeze teste gidecek.” dedi.

ASFED Başkanı Yusuf Atik: “Yetkin olmayan kişilerin firma açmasının önüne geçilmesi gerekiyor” ASFED Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik ise; “Aramızda çok iyi ve kaliteli işler yapan üreticiler ve montajcılar var. Ancak, Türkiye’de asansör firması açmanın çok kolay olması aramızdaki iyileri gölgeli- yor. Yetkin olmayan kişilerin firma açmasının önüne geçilmesi gerekiyor” dedi.

“Kamu kuruluşlarının ihale yönlendirmeleri yerli asansörcülere yaşam şansı vermiyor”
Atik, toplantıda özelikle kamu ihalelerinde doğrudan yabancı ürüne yönlendiren şartnameler hazırlandığına dair dokümanları ve bilgileri Bakan Yardımcısı Büyükdede ve beraberindeki bakanlık yetkililerine sunarken, bunun oluşturduğu haksız rekabet ile mücadele edemediklerini dile getirdi. Atik: “Kamu ihalelerinde hazırlanan teknik şartnamelerde öyle maddeler konuluyor ki isim vermeden doğrudan yabancı bir markaya yönlendirme yapılıyor. Cumhur- başkanlığı talimatı ile yerli ürüne öncelik verilmesi ile ilgili genelge olmasına rağmen kamu kuruluşlarının ithale yönlendirmesi yerli asansörcülere yaşam şansı vermiyor. Teknik şartnamede yazan özellikleri tutan ürünlerimiz var, onu montaj edecek nitelikte montaj firmalarımız var, ama ihaleye giremiyoruz” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede: “Üreten, monte eden ve servis yapan tüm ayakların beraber olduğu bir yapı kurmaya ihtiyacımız var”
Büyükdede konu ile ilgili olarak; yerli asansörcülerin taleplerinde haklı olduklarını belirtti. Yerli kullanımın arttırılması ile ilgili olarak Bakanlıkta yeni bir çalışma hazırladıklarını kaydeden Büyükdede; “Ülkemizde üretmek ile ilgili bir sıkıntımız yok. Asansör sektörü olarak ihtiyacımız olan üretilen ürünün kalitesinin iyileştirilmesi. Yine bununla birlikte üreten, monte eden ve servis yapan tüm ayakların beraber olduğu bir yapı kurmaya ihtiyacımız var. Kombine çalışan ve güven veren bir mekanizma oluşturulmalı” dedi.

“Elimizdeki üretim gücünü nasıl daha iyi duruma getirebiliriz, bunun üzerine beraber çalışacağız” diyen Büyükdede yapıcı ve çözüme odaklı yaklaşımlarıyla Türkiye’de asansör sektörünün geleceği için önemli görüşler ortaya koydu.

Toplantıya Hasan Büyükdede ile birlikte, Ürün Güvenliği Daire Başkanı Mevlüt Hürol Metin, Asansör ve Teleferik Dairesi Başkanı Serkan Çelik, Asansör ve Teleferik Dairesi Şube Müdürü İlyas Menderes Büyüklü, Asansör Şube Mühendisi Sedat Kaya katılırken, Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Atik başkanlığındaki ASFED heyetinde ise; Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mustafa Demirbağ, Yönetim Kurulu Üyeleri, Sabahattin Baki, Nuri Kuzan, Nermin Boyacıoğlu ve ASFED Müdürü Gülay Pala yer aldı