07 Şubat 2021,BUTGEM ve BURSAD, SEKTÖREL EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTI, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

BUTGEM ve BURSAD, SEKTÖREL EĞİTİM İÇİN İŞBİRLİĞİ YAPTI

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı BUTGEM ile Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) asansör eğitimleri gerçekleştirmek üzere işbirliği yaptı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Eğitim Vakfı bünyesinde faaliyet gösteren BUTGEM ile Bursa Asansör Sanayicileri Derneği (BURSAD) arasında yapılan işbirliği ile asansör sektörüne yönelik mesleki eğitim çalışmaları yürütülecek.

Yaklaşık 500 kursiyere eğitim verilecek olan ücretsiz programa başvurular 14 Aralık Cuma günü tamamlandı. Asansör sektörüne yönelik ilk defa düzenlenecek olan 3 ayrı eğitimle sektörün nitelikli personel açığına katkı sağlanması planlanıyor.

MEB onaylı sertifika
BUTGEM’de yapılacak eğitimler için yaklaşık 500 kişilik kontenjan belirlendi. Uzman eğitmenler tarafından verilecek eğitimlere 18-35 yaş arası ve en az lise mezunu kişilerin katılabilecek. Gündüz ve akşam saatlerinde ücretsiz olarak verilecek kursları başarı ile tamamlayan kursiyerlere Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) onaylı sertifika verilecek.

Asansör eğitimleri ilk kez yapılacak
BTSO çatısı altında faaliyet gösteren Mesleki Yeterlilik Sınav ve Belgelendirme Merkezi’nin (MESYEB), sınav ve belgelendirme yaparken, sektörün talebi üzerine BUTGEM de yeni dönemde asansör eğitimlerine başlıyor. Eğitim programında ‘Asansör Bakım ve Onarım Yardımcısı’, ‘Asansör Bakımcısı Geliştirme ve Uyum Kursu’ ile ‘Asansör Montajcısı Geliştirme ve Uyum Kursu’ dahil edildi. En az ilköğretim okulu mezunlarının faydalanabileceği kurslar, sektörün nitelikli personel açığının çözümüne katkı sağlayacak. Eğitimler, BTSO MESYEB’in Türkiye’de kapasite ve teknik alt yapı olarak en gelişmiş asansör eğitim ve sınav merkezi eğitimler boyunca BUTGEM’in eğitimlerinde kullanılacak.

Kentin ticaret ve sanayi hayatının geliştirilmesinin yanı sıra mesleki eğitime yönelik çalışmalara da önem veren BTSO, Mutfak Akademi ve MEGİP gibi mesleki eğitim projeleriyle Türkiye’ye model olmanın yanı sıra BUTGEM bünyesinde gerçekleştirdiği çalışmalarla da iş dünyasının ihtiyaç duyduğu nitelikli personel ihtiyacına cevap veriyor. Her sene 3 bine yakın genci meslek edindirme ve geliştirme kurslarıyla meslek sahibi yapan BUTGEM’in 2018-2019 yılı 2. eğitim dönemi için başvurular 14 Aralık Cuma günü tamamlandı.