05 Eylül 2022,

"İnovatif ve nitelikli ürün tasarlamak GENEMEK’in öncelikleri arasında"

Çağlar SARIKAYA - GENEMEK Ar-Ge Müdürü

20 yılı aşkın bir süredir insan makine arayüzleri (HMI) tasarlayıp üreten GENEMEK, İstanbul Sancaktepe’de yer alan tesisinde üretim ve tasarım faaliyetlerine devam ediyor. Ar-Ge Müdürü Çağlar Sarıkaya ile GENEMEK’in faaliyetlerine ilişkin önemli bilgiler aldığımız güzel bir sohbet gerçekleştirdik.

Çağlar bey merhaba. Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?
Ben Çağlar Sarıkaya, GENEMEK’te Ar-Ge bölümü yönetiminden sorumluyum. İşletmemiz, 1999 yılında Kurucularımız Devrim Gecegezer ve Özgür Kal’ın ilk tasarımlarını yapmaya başlamaları ile faaliyetlerine başladı. Şirketi ilk kurduklarında 22 yaşında olan bu genç girişimciler, bugün 22.000 metrekare alana sahip üretim tesisimizde tecrübelerini bizlerle paylaşarak vizyonumuza ve misyonumuza uygun ilerlememizi sağlıyor.

Asansör sektörü ihracat konusunda son derece başarılı bir tablo çiziyor. GENEMEK de yıllardır Türkiye'yi ve sektörümüzü global pazarda başarıyla temsil eden bir marka. Siz bu başarıyı neye bağlıyorsunuz?
İç Pazar dinamiklerinin değişimi ile son dönemlerde Türk şirketleri ihracat odaklı bir yaklaşım izliyor. Biz bu genişlemeyi uzun yıllardır aktif halde gerçekleştiriyoruz. Adımlarımızı sürdürülebilir ihracat üzerinden, sürekli hale getiriyoruz. Türkiye’nin ihracatta büyüme grafikleri olumlu bir görüntü sergiliyor. Bu görüntü her Türk vatandaşı gibi bizleri de mutlu ediyor. Geçmişten bugüne ihracata verdiğimiz önem ile bu büyümeye katkı sağlayabilmek bizleri gururlandırıyor.

GENEMEK'in, pandeminin getirdiği kısıtlamalar ve sonrasındaki yeni düzenlemelere uyum sağlayarak mevcut müşteri teması ve marka bilinirliğini global ölçekte arttırmayı başardığını söyleyebilirim. Özellikle Ar-Ge gücümüz ile müşterilerimize ihtiyaca uygun çözümler sunabiliyoruz. Pandemi sonrasında başlayan fuarlarda gelen misafirlerimizin olumlu tepkileri bize bu gözlemi yapmaya olanak sağlıyor. 

Ar - Ge çalışmalarınızdan ve firma politikanızdan bahseder misiniz?
İnovatif ve nitelikli ürün tasarlamak Genemek’in öncelikleri arasında. Ülke ekonomisine ve gelişimine katkıda bulunacak, teknoloji değeri yüksek ürünler tasarlamak üzerine Ar-Ge faaliyetlerimize her daim yatırım yapıyoruz. 

Tasarlanan ve üretilen her parçanın, GENEMEK ruhunu taşıyabilecek nitelikte yaşama değer katması vizyonu ile çalışıyoruz. Özgün tasarım, marka bilinirliği ve ihracat, uzun vadeli hedeflerimizdir.

Milli kalkınmaya destek olacak nitelikteki ürünleri, uluslararası pazarlarda seçkin asansör üreticileri ile buluşturmak; nitelikli ve özgün olan bu ürünlerin GENEMEK markası ile tüm bu pazarlarda aranır ve bulunur olmasını sağlamak; çevreye, topluma ve yaşama saygılı tasarımları hizmete sunmak; fuar, sempozyum gibi organizasyonlara katılmak, pazar ve mevzuatların gerektirdiği şekilde ürünleri tasarlamak kendimize belirlediğimiz misyonlarımızdır.

Bu yılki ihracat verileriniz geçen yılın aynı dönemine göre olumlu mu, olumsuz mu? Bu verilerden hareketle 2022 yılsonu öngörülerinizi paylaşır mısınız?
Bu yılın faaliyet verileri, geçen yılın aynı dönemine göre olumlu. Bu verilerden hareketle 2022 yılsonu öngörülerimiz konusunda pozitif düşünceye sahibiz. Öncelikle gerek Pandemi gerekse sonrasında gerçekleştirmiş olduğumuz faaliyetlerimizde GENEMEK çalışanlarının büyük emeği var. Yönetimimiz ve çalışma arkadaşlarımızın üstün çabaları ile mevcut ve yeni müşterilerimize, pandemi döneminde de sonrasında da kaliteli hizmet sağlayabildik. Elektronik üreticilerini doğrudan etkileyen yarı iletken ve beraberinde etkilediği çip krizi, Ar-Ge gücümüz sayesinde müşterilerimizin zarar görmeyeceği şekilde atlatıldı. 2022 yılının üretim anlamında ne kadar zor olması beklense de GENEMEK olarak, yurt içi ve yurt dışı müşterilerimize desteğimizi arttırarak, ihracat rakamlarımızı her yıl olduğu gibi yükselterek devam ediyoruz.

Firmanızın ve sektörün geleceği ile ilgili öngörünüz nedir?
Firmamız, kalite ve güven yaratan ürünlerin; sürekliliğe, üretime ve kontrollere ciddi yatırımlar yaparak sağlandığını biliyor ve sektörümüzde üretilmiş olan ürünlerin şartnameye uygunluğunu sağlayarak, ulusal ve uluslararası kabul görmüş standartlara uygun kaliteli ve doğru ürünler olduğunu yurtdışındaki firmalara kanıtlamış bulunuyor. Üretimimizi stabil hâlde tutacak düzenli siparişler bizim en büyük hedefimiz. Satış hedeflerimizi de bu yönde programlıyoruz. Yurt içi pazar için ayırdığımız yeni üretim bantları devreye girdi ve giderek artan bir ivmeyi, yeni satış noktalarındaki ürün tedarikimizle müşterilerimizle buluşturuyoruz. Binaların yükseldiği metropollerin çoğalacağına kesin gözle bakıyoruz ve asansörün medeniyete sıkı sıkı bağlı olduğunu biliyoruz. Türk Asansör Sanayi’nin gelişimi gerçekten göz kamaştırıyor. Doğru bir marka yönetimi sayesinde Türkiye, küresel asansör üreticilerinin arasında yer alabilir.