08 Şubat 2021,MEHMET ÖZLÜ: 2021 YILININ 2020'YE NAZARAN ÇOK DAHA OLUMLU GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

MEHMET ÖZLÜ: 2021 YILININ 2020'YE NAZARAN ÇOK DAHA OLUMLU GEÇECEĞİNİ DÜŞÜNÜYORUZ

“2020 yılı, malum dünyayı etkisi altına alan pandemi nedeniyle dünyada ezberlerin bozulduğu bir yıl olmuştur.” diye sözlerine başlayan ASP Mühendislik Kurucusu Mehmet Özlü, pandeminin tüm dünyada sağlık sektörünü doğrudan, uluslararası ticareti ve üretimi de büyük ölçüde olumsuz etkilediğini söyledi. Özellikle asansör sektöründe ihracat yapabilmek için öncelikle yüzde 50 ila 60 oranında ithalat yapılması gerektiğini ifade eden Özlü, “Bu sebeple ithalat bölgelerindeki salgın da, pazar bölgelerindeki salgın da tüm ihracatçıları olumsuz etkilemiştir. İkili görüşmeler yapılamamış, fuarlar ertelenmiş, ülkeler gelen mallara karantina uygulamış bu sebepten ötürü ihracat hacimleri çok fazla ivme kazanamamıştır.” dedi. ASP Mühendislik Asansör olarak bu süreci otomatik kapı ve kabin üretimlerinin kapasitesini arttırmaya yönelik faaliyetlere ağırlık vererek geçirdiklerini kaydeden Özlü,  6000 metrekare kapalı alanı olan yeni modern fabrikalarına taşınarak makine parkurlarını genişlettiklerini ve yenilediklerini belirtti.  

Döviz kurundaki yükselmenin ihracata etkisi hakkında, ”Dolar kurunun yüksek olmasının her zaman ihracatçılar için bir avantaj olduğu doğrudur. Aslında üreticinin ve ihracatçının esas sorunu döviz kurunun sabit kalmamasıdır. Çünkü tedarik noktasında kurun dalgalanması olumlu ya da olumsuz risk oluşturmakta ve üretim maliyetlerinde yanılmalara sebep olmaktadır.” diyen Özlü, 2021 yılında aşı çalışmalarının başarılı olması durumunda Türkiye’nin lokomotifi olan turizmin geçtiğimiz yıllardaki seviyelerine gelmesiyle ve yeni ekonomik reformların uygulamaya konmasıyla kurların daha stabil bir şekilde seyir edeceğini düşündüğünü ifade etti.

”Avrupa pazarında etkinliğimiz günden güne artıyor”
Özlü, Türkiye asansör sektörü için ağırlıklı pazarın; Ortadoğu, Afrika, Rusya, Balkan ülkeleri ve Yakın doğu ülkeleri iken şimdilerde sektörün ürün kalitesinin artması ve fiyatta rekabetçi olunabilmesi sebebiyle Avrupa pazarında da sektörün etkinliğinin günden güne arttığını söyledi. “Belki markalaşmış dünya çapında bir montaj firması yaratamadık fakat asansör malzeme üretimi noktasında önemli marka haline gelen firmalarımızın sayısı gün geçtikçe artmaktadır.“ diyen Özlü,  2020 yılı değerlendirmesinde 2020 yılının pandemi ile mücadelelerle, sokak kısıtlamalarıyla, kısa çalışmalarla geçtiğini, dünyada hayatın durma noktasına geldiğini bu sebepten ötürü de 2021 yılının 2020’ye nazaran çok daha olumlu geçeceğini düşündüğünü ifade etti.

İhracatın geliştirilmesi ile ilgili olarak da Özlü; “Bu konuda ticaret ve sanayi odalarının ihracatı arttırmaya yönelik faaliyetlerde ekstra katkı sağlamadıklarını düşünüyorum. Ticaret ve sanayi odaları bünyelerinde sektör sektör ihracat komisyonları kurmalı ve yerli üreticiler ile dış pazardaki müşterileri buluşturma ve tanıtım noktasında faaliyetler düzenlemeli. Bu şekilde ülke ekonomisi için ve üyeler için büyük katkı sağlamış olurlar.” dedi.