07 Şubat 2021,“PANİK YOK, ÖNLEM VAR”, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

“PANİK YOK, ÖNLEM VAR”

"Bana kalırsa yeni normale alışmamız gerekecek." diyen RoyalCert Teknik Koordinatörü Muzaffer Yaşar "Mevcut durumu; açlık, kıtlık veya savaş dönemlerinde yaşanan travma ile karıştırmamak lazım, onlar 3-4 yıl süren ve tüketici davranışlarında değişmeye neden olan travmalardır. Bu ise sadece çalışma şartlarımızı ve hijyen standartlarımızı doğrudan etkileyen ayrı bir süreç." dedi. 

Sektörde muayene faaliyetleri gösteren bir firma olarak, pandemi krizi sürecini ne tür önlemlerle atlatmaya gayret ediyorsunuz?
Yeni normal diye de adlandırabileceğimiz pandemi sonrası dönemde aslında güvenlik ve tedbirlerin ne denli önemli olduğunu tekrar idrak ettik. Bu süreç işlerimizde olağanüstü zamanlar dışında bir yavaşlamaya sebep olmadı aksine, pandemi sonrası getirilen ek denetimlerle işlerimide bir yoğunluk oluşmuş durumda.

Bu süreçte daha önce de olduğu gibi, disiplinli, güvenli ve tedbirli şekilde uyarı ve denetimlerimizi sürdürüyoruz.

Pandemi ile birlikte değişen tüketici davranışları sizce yakın gelecekte sektörü nasıl etkileyecek?
Covid 19 salgını, bunca modern bilime karşın henüz aşının bulunamaması gerekçesi ile bizleri evlere hapsetti. Bu, insanların ailesi ile daha fazla vakit geçirmesini sağlarken, iş hayatına da yeni kodlar getirdi. Öte yandan antimikrobiyal ürünlere olan talep de bir ivme yakalamış durumda. Asansör endüstrisinde de benzer eğilimin öne çıkacağını düşünüyorum. Asansör içi genel ve günlük dezenfekte olgusu öne çıktı. Asansörler için güçlü havalandırma, hava temizleyici, UV-C sterilizasyon lambası, temassız asansör çağrı sistemi ve ayak pedallı buton gibi ilave hizmet ve de makine aksamlarının eklenmesi söz konusu oldu.

Pandemi başlangıcı ve “YENİ NORMAL” dönemindeki yol haritanız nedir?
İş güvenliği ve toplum sağlık kriterlerinin eksiksiz yerine getirilmesi önceliğimiz. Bunun daha da önem kazandığı bir yeni normale uyandık. Sorumluluğumuzun arttığını düşünüyorum. A tipi asansör muayene kuruluşu olarak, toplum sağlığı ve refahı ile ilgili, yetkililerin sağlık önlemlerini takip etmekle birlikte, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından asansörlerin güvenli kullanımı için alınmış olan “Asansör Muayene Faaliyetlerinin Devamı” kararı doğrultusunda sosyal izolasyonu sağlayarak asansör muayene işlemlerimizi devam ettirmekteyiz.

RoyalCert olarak, pandemiye karşı sahada ne gibi önemler aldınız?
Asansör kullanan vatandaşların can ve mal güvenliğini sağlamak adına asansör muayenesi yapan ve sahada bulunması gereken mühendis personelimizin sağlığını riske atmamak için maske, eldiven ve gözlük gibi kişisel koruma sağlayabilecek tüm donanımları sağlamaktayız. Bunun yanı sıra asansör muayenesi öncesinde yetkili dezenfeksiyon ekiplerimiz tarafından gönüllü olarak mühendislerimizin ve vatandaşların asansör içerisinde temas edebilecekleri her noktanın dezenfeksiyon işlemlerini gerçekleştirmekteyiz. Ayrıca muayeneye eşlik eden asansör bakım firma personellerine ve bina sorumlularına hijyen kiti dağıtımı da sağlamaktayız. Tüm bu zor süreçlerin en kısa zamanda ülkemiz ve dünya için en az zarar ile son bulması temennisi ile yolumuzda ilerliyor ve “Panik yok, önlem var” diyerek hizmetlerimize devam ediyoruz.

Sektör zorlu bir dönemden geçti ve geçmeye de devam ediyor. Sizce ne zaman düzlüğe çıkılır?
Bana kalırsa yeni normale alışmamız gerekecek. Bunu açlık veya kıtlık veya savaş dönemlerinde yaşanan travma ile karıştırmamak lazım, onlar 3-4 yıl süren ve tüketici davranışlarında değişmeye neden olan travmalardır. Bu ise sadece çalışma şartlarımızı ve hijyen standartlarımızı doğrudan etkileyen ayrı bir süreç. Bunun sürdürülebilir hale getirilmesinin toplum sağlığı açısından da faydası olacağı kanaatindeyim.

Korona virüsü salgını sonrası asansör muayene hedeflerinizi revize ettiniz mi? Asansör muayene taleplerinde yavaşlama ne oranda oldu?
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Sanayi ve Verimlilik Genel Müdürlüğü tarafından asansörlerin güvenli kullanımı için alınmış olan “Asansör Muayene Faaliyetlerinin Devamı” kararı doğrultusunda hedeflerimizde ve tarafımıza gelen taleplerde herhangi bir değişiklik olmadı. Yılbaşında belirlediğimiz hedeflere emin adımlarla yürümekteyiz.