05 Eylül 2022,

"Ürünlerimize Avrupa'dan gelen talepler arttı"

Serdar KAYMAK - Kırıker Metal Dış Ticaret Müdürü

1974 yılında Enis Kırıker tarafından metal ürünleri üretmek amacıyla Çankırı’da kurulan Kırıker Metal Asansör, 2003 yılında asansör sektörüne adım attı. "Gelişen inşaat sektörü ile birlikte, ürettiğimiz ürünlerin de piyasada bu yıllarda beğenilmesi ile beraber, firmamız ticari serüvenine 2009 yılında 'DOORLIFE' markası ile yarı otomatik kapılarda sektörde en iyi markalardan biri olmayı başarmıştır." diyen Dış Ticaret Müdürü Serdar Kaymak ile Kırıker Metal'i konuştuk. 

1974 yılında Enis Kırıker tarafından metal ürünleri üretmek amacıyla Çankırı’da kurulan Kırıker Metal Asansör, 2003 yılında asansör sektörüne adım attı. "Gelişen inşaat sektörü ile birlikte, ürettiğimiz ürünlerin de piyasada bu yıllarda beğenilmesi ile beraber, firmamız ticari serüvenine 2009 yılında 'DOORLIFE' markası ile yarı otomatik kapılarda sektörde en iyi markalardan biri olmayı başarmıştır. Bu süreç ile beraber kurumsallaşma adımlarını sağlam bir şekilde atarak bugün 12.000 metrekare kapalı alan, 60'a yakın ülkede ürünleri kullanılan bir firma olmuştur." diyen Kırıker Metal Dış Ticaret Müdürü Serdar Kaymak, Kırıker Metal'in 2018 yılı itibariyle de tam otomatik asansör kapısı imalatını “LIFTOR” markası adı altında sürdürdüğünü bildirdi. 

Hali hazırda 160 personel ile aylık 6000 - 7000 arası kapı üreterek sektöre hizmet verdiklerini ifade eden Serdar Kaymak, asansör sektörüne sadece uzmanlık alanı olan kat ve kabin kapıları üretimi ile hizmet verdiklerini söyledi. DOORLIFE markası altında yarı otomatik ve kramer kapı, LIFTOR markası altında otomatik kat ve kabin kapıları üretimi yaptıklarının altını çizen Kaymak sözlerini şöyle sürdürdü: 

"Firmamız sektöründe hem kalite hem de kapasite olarak lider firmalardan biri olarak görülmektedir.  Ayda ortalama tüm kapı çeşitlerini içerecek şekilde 7.500 civarında üretim yapmaktayız. Ürünlerimizi Türkiye'de farklı noktalarda bulunan 25 civarında bayimize ve yaklaşık 30 ülkeye ulaştırmaktayız. 

- Yıldan yıla teknolojinin gelişimi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kaliteli ürünler üreterek yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz
2020 yılında başlayan yatırım faaliyetlerimize 2022 yılı içeresinde yaptığımız lazer yatırımı ile devam etmekteyiz. Yıldan yıla teknolojinin gelişimi ve müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla kaliteli ürünler üreterek yatırımlarımıza devam etmek istiyoruz. Ar-Ge çalışmalarımız kapsamında Anti - Vandal kapımızın çalışmalarını bitirerek müşterilerimizin hizmetine sunduk. Otomatik kapıda ise kasada yön olayını kaldırarak müşterilerimizin stok açısından rahatlamalarını sağladık. Bir diğer çalışmamız ise kramer kapımızı da 81-20 standardına uyumlu hale getirerek Avrupa’dan gelen talepleri yakalamak üzerine.

- Dış pazardaki ülke çeşitliliğimize Avrupa'yı da ekledik 
2022 yılının İlk 6 ayında ihracatımız geçen seneye göre çok fazla olmamakla beraber yüzde 10 -15 civarında bir artış gösterdi. Ama ihracat çalışmalarımızdaki asıl önemli gelişme dış pazardaki ülke çeşitliliğimize Avrupa'yı da eklememiz oldu. Mart ayında düzenlenen Asansör İstanbul Fuarı'ndan sonra ürünlerimize Avrupa’dan gelen taleplerin daha da arttığını gözlemlemekteyiz.

Sadece 2023 yılı olarak değil ama genel sürdürülebilir ihracat için rekabeti fiyat ile değil kalite ile yapmak istiyoruz. Özellikle küreseldeki rakiplerimizin kalite algısını yenerek Türk malının kalitesi ile ihracatımızı sürdürülebilir kılmak istiyoruz. Bunun için hem yatırımlarımıza hem de pazarlama faaliyetlerimize devam ediyoruz. Diğer bir politikamız ise pazar çeşitliliğini arttırarak zaman zaman yaşanan bölgesel sıkıntılardan kaynaklanan riskleri azaltarak ihracatımızı sürdürmekteyiz. 

- Pandeminin etkisinin azalmasıyla sektörümüz tekrar bir ivme kazandı
Dünya asansör piyasası her sektörün etkilendiği gibi pandemi kaynaklı küresel sıkıntılardan dolayı kötü etkilendi. Pandeminin etkisinin azalmasıyla hem ülkemizde hem de küresel olarak asansör sektörü tekrar bir ivme kazanmıştır. Pazar yoğunluğu Ortadoğu ve Afrika olsa da giderek Avrupa ve diğer bölgelerin etkisi sektörümüz ihracatında etkisini arttırmaya başlayan pazarlar olarak öne çıkıyor. Ürünlerimizden yarı otomatik kapılarımız daha çok tercih edilse de son zamanlarda Avrupa ve diğer ülkelerdeki güvenlik standartlarının artmasından dolayı kramer kapımıza olan talep de artış gösterdi.  Bununla birlikte otomatik kapımızın da toplam üretimimiz içindeki payı iyi bir noktaya geldi. 

Pazar payımızı arttırmak ve ürünlerimizi daha yaygın kullanılır hale getirmek adına ülkelerin istediği belgelendirme, uygunluk ve standartları takip ederek ürünlerimizi bu şartlara uygun hale getirmeye çalışıyoruz. Yaptığımız diğer bir çalışma ise sektör fuarlarına katılarak yaptığımız yenilikleri müşterilimizle buluşturmak ve yeni müşterilere ulaşmak.

Ukrayna – Rusya gerginliği ile başlayan hammadde fiyatlarının dengesiz bir şekilde yükselişi sektörümüzü olumsuz etkiledi
2022 yılında sektörümüzü etkileyen en önemli olaylardan birini Ukrayna – Rusya gerginliği ile başlayan hammadde fiyatlarının yükselişi ve bununla beraber kurlardaki oynaklık sebebiyle fiyat ve maliyetlerde yaşadığımız dengesizlik olarak görüyoruz. 2022 yılında Avrupa ve Asya ülkelerinden gelen taleplerin artması ise bizi bir sektör temsilcisi olarak fazlasıyla sevindirmiştir. Bunu bir fırsata çevirerek kalitemizle bu pazarları sürdürülebilir kılmaya çalışmalıyız. 

- Firma olarak en önem verdiğimiz konular: Markalaşma ve Ar-Ge
Firma olarak en önem verdiğimiz konular markalaşma ve Ar-Ge çalışmalarıdır. Markalaşma konusunda firma olarak kaliteyi prensiplerle birleştirdiğinizde markanın zaten kendiliğinden oluşacağını düşünmekteyiz. Sektörde de diğer firmalar tarafından da markalaşma üzerine adım atılmasının gerekli olduğunu düşünmekteyiz ve devletimiz tarafından da bu konuları teşviklere daha ulaşılabilir olması ve biraz daha sade prosedürlerle desteklenmesi gerekmektedir. 

Ar-Ge konusuna da sektördeki firmaların devletimizin de destekleri ile daha fazla önem verilmesi gerekmektedir. Küresel rekabet ortamının yoğun olduğu sektörümüzde hem maliyetleri düşürmek hem de kaliteli ve yenilikçi ürünler çıkarmak için Ar-Ge kaçınılmazdır. Böylece ithalatçı firmalara zamanında, sağlam ve kaliteli ürün teslimatı yaparak hem ülkemizin hem de firmamızın güvenli bir iş ortağı olduğunu ispatlamak gerektiğini düşünüyoruz. "