07 Şubat 2021,3 kattan daha yüksek binaya ASANSÖR şartı, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

3 kattan daha yüksek binaya ASANSÖR şartı

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin hazırladığı yeni İstanbul İmar Yönetmeliği’ne göre, 3 kattan yüksek binaya asansör şartı getirildi.

 İstanbul İmar Yönetmeliği, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın onaylamasının ardından yürürlüğe girecek. İBB Meclisi’nin Ocak ayı oturumunda oy çokluğu ile kabul edilen yönetmeliğin ayrıntılarını, İBB Meclisi Ak Parti Grup Başkan Vekili Temel Başalan açıkladı:

 

“Tanımlar bölümüne; asansör tescil belgesi ve iskele izin belgesi, kat terası, süs havuzu ve yeşil çatı tanımı eklenmiştir. Yapıların estetiğinde belediyelerin yetkisi, otopark uygulamaları, raylı sistem güzergâhları ve köprülü geçişler başlıkları da eklendi. Ayrıca, parsele ilişkin hükümler, binalara kod verilmesi ve kademe, bodrum katları, katlar alanı, bahçe mesafeleri, kat yükseklikleri, yapı ölçüleri, merdivenler, asansörler, kapı ve pencereler, çatılar, saçaklar, kapıcı dairesi ve müştemilatlara ilişkin hususlar İstanbul ölçeğinde yeniden düzenlendi”.

 

Yeni yönetmelikte; “Her müstakil konutta en az 1 oturma odası, 1 yatak odası, 1 mutfak ya da yemek pişirme yeri, 1 banyo ve 1 tuvalet bulunur. Açığa çıkan kat kazanmak ve kat sayısını artırmak amacıyla kot alınan nokta tespit edilemez. Kot alınan noktanın tespitinde bölge kat rejiminin aşılamaması ve sokak siluetinin korunması esastır. Kat adedi 3 olan binalarda asansör yeri bırakılması, 4 ve daha fazla olanlarda ise asansör tesisi zorunludur” ifadeleri yer aldı.