01 Mart 2021,AH&MET ASANSÖR'E ZİYARET, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

AH&MET ASANSÖR'E ZİYARET

Paket asansör, komponent üretimi ve satışında asansör sektörünün güvenilir isimleri arasında yer alan Ah&Met Asansör, Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı’yı ağırladı.

Ah&Met Asansör Kurucuları Ahmet Madenci ve Mehmet Uğural ev sahipliğinde gerçekleştirilen ziyarette, İl Müdürü Vehbi Konarlı’ya fabrika alanı gezdirilerek çalışmalar hakkında bilgi verildi.
Konya Organize Sanayi Bölgesi’nde 20.000 metrekarelik bir alana kurulu olan Ah&Met Asansör üretim tesislerinden ve yapılan çalışmalardan oldukça etkilenen Konarlı, yerli üretimin önemine dikkat çekerken, yerli üreticilerin devlet desteklerinden faydalanarak daha güzel işler yapmaları gerektiğini vurguladı. 

Konarlı, yerli üretimin başarısındaki en önemli kilit taşının devlet, üniversite ve sanayi işbirliği olduğunu ifade ederek şöyle konuştu: “İleri sanayi ülkeleri ile yeni sanayileşen ülkeler, devlet, üniversite ve sanayi işbirliğine büyük önem veriyor ve güçlü işbirlikleri oluşturulabilmesi adına hükümet eliyle önlemler alıyor. Bu önlemlerin başında da teşvike yönelik finansal destek programları geliyor.

Bir ülkenin yerli üretimdeki başarısı ve yerli üretim yeteneği, tek bir aktöre değil, birden çok aktöre ve bunların eş düzeydeki başarılarına bağlıdır. Bu sebeple aktörlerin sistemik bir bütünlük ve belli bir uyum içinde hareket etmeleri gerekir. Son yirmi, yirmi beş yıldır pazar ekonomilerinde, bir zamanlar birbirinden çok ayrı düşünülen üniversite, sanayi ve devlet arasında bir yakınlaşma, bir örtüşme olduğu tespitinden yola çıkılarak ‘Üçlü Sarmal Modeli’ kuruldu.

Özellikle, yaşanan pandemik dönemde ülkelerin kendi kendine yetebilecek bir yapıda olmalarının önemi, yani yerli üretim yapabilme kapasitesinin önemi daha da belirgin bir hal almıştır.

Yaşanan problemlerde, yerli üretimin bir ülkenin sürdürülebilir ekonomik performansında ne kadar önemli olduğu anlaşılmıştır. Başka bir deyişle, ekonomik anlamda her açıdan kendi kendine yetebilen bir ülkenin yaşayabileceği her tür problemle daha kolay bir şekilde başa çıkabildiği görülmüştür.

Bakanlığımız da yerli üretimin arttırılması konusunda ciddi adımlar atmış ve atmaya da devam etmektedir.

Özellikle sizler gibi ülkemizi başarı ile temsil eden firmalarımızın desteklenmesi için birçok teşvik hazırlanmıştır. Biz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü olarak yerli üretimi görev edinmiş Ah&Met Asansör gibi firmalarımızın her zaman yanındayız. Üzerimize düşen her konuda destek olmaya hazırız.” 

Mehmet Uğural: Ürünlerimiz; Avrupa Standartları (CE), Rusya Standartları (EAC) ve Ukrayna Standartlarına göre üretiliyor ve belgelendiriliyor 
Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı’nın Ah&Met Asansör’ü ziyaretinde yapılan fabrika gezisinde Ah&Met Asansör Kurucularından Mehmet Uğural ürünlerinin; Avrupa Standartları (CE), Rusya Standartları (EAC) ve Ukrayna Standartlarına göre üretilip belgelendirildiğini anlattı. Mehmet Uğural, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü heyetine şu bilgileri aktardı: “Ah&Met Asansör olarak 23 yıldır faaliyet gösteriyoruz. Fabrikamız, 17.000 metrekaresi kapalı toplam 30.000 metrekare alana sahip. Fabrikamızda; kabin, kontrol sistemleri, yarı ve tam otomatik kapı, süspansiyon ve şase üretimi yapıyoruz. Ayrıca paket asansör sistemlerinde de uzman ekibimizle hizmet veriyoruz. Üretimimizin yüzde 35’ini 67 ülkeye ihraç ediyoruz. Türkiye’de ise doğudan batıya, kuzeyden güneye geniş bir müşteri portföyüne sahibiz.

Üretimlerimiz ağırlıklı olarak, kapı, kabin, ağırlık şasesi, makine şasesi, pano, revizyon setinden oluşuyor. Hizmetlerimiz ise en küçük kapasiteden en büyük kapasiteye kadar, çift hızlı, vvvf, dişlisiz ve hidrolik sistemli tüm asansör tiplerini kapsıyor. Üretimde ve bünyemizde bulunan markalar ile müşterilerimize çözüm sunuyoruz. Üretim kapasitemiz günden güne yükseliyor. Makine parkurumuza eklediğimiz makinalar ve sistemlerle, hem hızımızı hem de adetlerimizi sürekli arttırıyoruz. Satış ve pazarlamada, asansör sistemlerinin teknolojik seyrini yakından takip ederek gelişmelerden müşterilerimizi bilgilendiriyor ve en uygun çözümleri kendilerine sunuyoruz. Sevkiyat bölümümüzde, müşterilerimize siparişlerinin en kısa sürede eksiksiz ve tam olarak ulaşmasını sağlıyoruz.

Ürettiğimiz ürünlerde kaliteli malzeme, kaliteli ürün mantığından yola çıkarak en iyisini üretmeye çalışıyoruz. Ürünlerimizin görselliğinde, her zaman müşteri taleplerine dikkat ederek, onların estetik ve kalite anlayışına göre üretim yapabiliyoruz. İyiye, güzele ulaşmada bize düşen hiçbir fedakarlıktan kaçınmıyoruz. Teknik ekibimiz sürekli bu konu üzerinde çalışıyor. Gösterdiğimiz bu ayrıcalıkların müşterilerimizin piyasadaki rekabetlerinde kendilerine yardımcı olacağına, bize de dolaylı olarak yansıyacağına inanıyoruz.”

Ahmet Madenci: Türkiye ve insanımız en iyisini hak ediyor
Ah&Met Asansör Kurucularından Ahmet Madenci’yi ziyaret ederek Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı ziyareti ve sektör üzerine sohbet ettik. 

İl Müdürlüğü heyetinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirerek sözlerine başlayan Ahmet Madenci, ziyaretin son derece verimli geçtiğini söyledi. Konya Bilim Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Vehbi Konarlı’nın işine hakim, yerli üretimi önemseyen bir bürokrat olduğunu da sözlerine ekleyen Madenci, “İl müdürlüğü heyetinin fabrikamıza yapmış olduğu ziyaret bizleri çok mutlu etti. İl Müdürümüz Sayın Vehbi Konarlı’nın yaptığı incelemeler sonrası gerek firmamız gerekse tesisimiz için söylediği güzel sözler bizleri ayrıca onurlandırdı. Kendilerine ve heyetine derginiz aracılığıyla bir kez daha teşekkür etmek istiyorum.” dedi.
 
Asansör sektöründe 30 yıllık bir geçmişlerinin olduğunu söyleyen Ahmet Madenci,  uzun yılların getirdiği tecrübe ve dürüst çalışma anlayışının desteği ve sürekli artan müşteri portföyü ile sektörde güven sağlamayı başardıklarını kaydetti. Müşteri memnuniyeti ve güvenilirlik ilkesi çatısı altında, her müşterisi ile şeffaf bir anlayış içerisinde çalışmayı benimsediklerinin altını çizen Madenci şöyle konuştu; 

“Bugün Ah&Met Asansör sektörde bir yer edinmiş ise bunun arkasında sektörde geçirilmiş 30 yıllık bir yaşam ve bu süre boyunca hiç değişmeyen bir duruş var. Bizler asansörün montajından, pazarlamasına üretiminden ihracatına her kademesini tecrübe edinmiş, bu sayede de müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde organize olmuş, taleplere hakim bir ekibiz.

Faaliyete başladığımız ilk günden bu yana firma olarak temel ilkelerimizi; dürüstlük, güvenilirlik, samimiyet, istenilen kalitede ürün ve hizmet ile zamanında teslim olarak kurguladık. Bizler, bir şeylerin iddiasından ziyade, yaptığımız icraatlarla yol almaya çalışan, az önce saydığım ilkelere riayet edildiği takdirde, hitap ettiği kitle tarafından layık olduğu yerlere getirileceğine inanan bir anlayışa sahibiz. Zaman haklı olduğumuzu da ortaya koydu.  

Gerek toplum, gerekse sektör olarak insanımızın iyiye ve iyilere değer verdiğini, sahip çıktığını biliyor ve buna yaşayarak da şahit oluyoruz. 

İyi bir firma olmaya ve iyi hizmetler vermeye gayret ediyoruz. Yola çıkıştaki hedefimiz; bulunduğumuz anın ve imkanların dahilinde en iyi hizmeti sunmak, olabilecek en güzel ürünleri ortaya çıkarıp hitap ettiğimiz müşterilerimizi bulundukları illerde ve bölgelerde; ürün kalitesi, hizmet hızı ve fiyat avantajı yönünden destekleyerek beraberce yükselmekti. Bunu da bu zamana kadar gerçekleştirdiğimize inanıyoruz. Paket asansör satışı ile başladığımız yolculuğumuza, eksikliğini hissettiğimiz ve bünyemizde üretebileceğimiz ürünlerin imalatı ile devam ettik. İlk olarak kumanda panosu sonrasında da asansör çarpma kapısı ile devam ettiğimiz imalat yolculuğumuza kabin, kabin süspansiyonu ve otomatik kapıyı da ekledik. Bu ürünlerde geldiğimiz nokta gerçekten sevindiricidir. Bulunduğumuz bölgede ‘öncü firma’ olma misyonumuzun üzerimize yüklediği sorumluluğun bilinciyle daha iyisini, daha kalitesini, daha fazlasını üretmek için var gücümüzle çalışıyoruz.

- Ülkemiz ve insanımız en iyiyi hak ediyor
Daha önce de belirttiğim üzere gerek toplum, gerekse sektör olarak insanımızın iyiye ve iyilere değer verdiğini, sahip çıktığını biliyoruz.  Ah&Met Asansör olarak bizler de inanıyoruz ki; ülkemiz ve insanımız her konuda olduğu gibi asansörde de tasarım, üretim, montaj ve kullanım aşamalarında hep en iyiyi, en kaliteliyi hak ediyor.

Bu inanç çerçevesinde Ah&Met Asansör, tüm çalışanları ile birlikte ülkemize ve insanımıza en iyiyi kazandırmak adına uyum ve inanç içinde çalışıyor. Başarımızın sırrının da tüm ekibimizin aynı düşünce ve inançla görevini yapan arkadaşlardan oluşmasına bağlıyorum.

Mesleğimizle ilgili tüm paydaşları bir aile olarak görüyoruz. Biz; üreticiden, montajcıdan, bakım firmasından ve son kullanıcıdan oluşan büyük bir aileyiz. Bu büyük ailenin bir parçası olduğumuz için de mesleğimizi yaparken aldığımız kararlarda sadece maddi değil, manevi kurallara da riayet ediyoruz.

Biliyoruz ki; bizim ürettiğimiz asansörler ya da oluşturduğumuz sistemler aile fertlerimiz tarafından kullanılıyor. Ve bu bilinçle de yaptığımız işlerde kaliteden ödün vermiyoruz.

Nasıl bir ailede iş paylaşımı varsa bizim büyük ailemizde de hepimize düşen sorumluluklar var. Üretici ve ürün sağlayıcı olarak bizlerin sorumluluğu en iyi tasarımı, kaliteli malzemeyi sağlamak. Ailemizin montör üyeleri en iyi işçilikle asansörü monte etmekten, ailemizin kullanıcı üyeleri ise tercihlerini yerli üründen yana kullanmaktan sorumlu. Ailemizin tüm fertleri sorumluluğunu yerine getirirse çok daha güzel günleri bizleri beklediğinden şüphem yok.

-Toplama bilgisayar dönemi bitti, toplama asansör dönemi de bitmeli
Hatırlarsınız bir dönem hayatımızda ‘toplama bilgisayar’ diye bir tabir vardı. Farklı firmaların ürettiği parçalar bir araya getirilerek bilgisayar oluşturulurdu. Şu an kullandığımız bilgisayarlar kadar da verimli ve kullanışlı değildi. Günümüzde bu tarz bilgisayarlar yerine tek bir markanın çatısı altında tasarlanan ve imal edilen bilgisayarlar kullanılıyor. Bu sayede de bilgisayarları oluşturan parçalar birbirine daha uyumlu çalışıyor.

Asansör sektöründe de ‘toplama asansör’ dönemini geride bırakıp komple asansör sistemlerine dönmemiz gerekiyor. Ah&Met Asansör olarak montör firmalarımızı ‘komple asansör sistemleri’ ile çalışmaya teşvik ediyoruz. Aynı bilgisayarlarda olduğu gibi farklı Ar-Ge çalışmalarının, farklı tasarımların ürünü olan komponentlerden oluşan ‘toplama asansörler’ yerine, kuyu ölçülerine göre tasarımı yapılmış, birbirine daha uyumlu parçalardan oluşan ‘komple asansör sistemleri’ kalite ve kullanım açısından daha olumlu sonuçlar veriyor. Hem kuyu ölçülerine göre dizayn edilen bu sistemler, montör firmalarımızın da işini kolaylaştırıyor.

Çok inandığım bir söz var ‘Niyet hayır, akıbet hayır’.  Bizim niyetimiz; kalite ve paylaşım çerçevesinde işimizi en iyi şekilde yapmak. İş ortağımız olarak gördüğümüz montör firmalarımızın işini kolaylaştırmak. Bu sayede de hep birlikte hayırlı bir akıbete ulaşmak.”