08 Kasım 2021,Asansör konusunda teknoloji, kalite ve emniyet ilkelerinden taviz vermiyoruz, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Asansör konusunda teknoloji, kalite ve emniyet ilkelerinden taviz vermiyoruz

Nazlift Asansör kurucusu Nazmiye Özdemirkan ile sektörü ve hedeflerini konuştuk. Özdemirkan, "Asansör sektöründeki çalışmalarımı müşteri odaklı sürdürürken, asansör konusunda; teknoloji, kalite ve emniyet ilkelerinden taviz vermeden asansör sektörüne katkı sağlayarak, piyasada rekabet edebilir, sürdürülebilir başarının temel anahtarının kendini keşfedip geliştirmek olduğuna inanıyorum." dedi.

Nazmiye hanım merhaba, kendinizi ve firmanızı okurlarımıza tanıtır mısınız? 
Merhaba, ben Nazmiye Özdemirkan. İki çocuk annesiyim. Yıllar önce Hollanda’dan kesin dönüş yapıp iş hayatına farklı sektörlerden giriş yaptım. Aslen sivil havacılık mezunuyum fakat yaklaşık 10 yıl önce sektörle yollarımız kesişti. Asansörün sadece kabin denen bir kutudan ibaret olduğunu sandığım sektörde işe başladım. Yıllardır yorulmadan, bıkmadan, araştırarak, pek çok şeyi sıfırdan öğrenerek ve çok severek mesleğimi yapmaya devam ediyorum. 

Nazlift sektöre ne gibi hizmetler sunacak? İşhayatınız ve meslek örgütlerindeki görevleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Müşterilerimizin istek, ihtiyaç ve hedeflerine ulaşmaları, ihtiyaç duydukları asansör sistemlerini kaliteli ve güvenilir bir şekilde tedarik edebilmeleri için sürdürülebilir hizmetler vermek istiyorum. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını her zaman ön planda tutarak, birinci sınıf asansör hizmetleri sunma konusunda kendi şirketimle çalışmalarıma başladım. Ayrıca il temsilciliklerini yaptığım sivil toplum kuruluşlarında da çalışmalarım devam ediyor. 

Bunlardan biri TISİAD. Türkiye ve Irak arasında ticari, sosyo-ekonomik ve kültürel ilişkilerin arttırılması, mevcut ilişkilerin geliştirilmesi ve devamlılığının sağlanması için faaliyet gösteren derneğimizin Antalya il başkanlığı görevini yürütüyorum. Bir diğeri ise IRAK-İŞDER. IRAK-İŞDER,  Irak, Akdeniz ve İslam Ülkeleri İş İnsanları Derneği. Bu dernekte de Antalya il başkanıyım. Ayrıca Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayi İş Kadınları Derneği’ni (AYSKAD) üyesi olarak görevlerimi sürdürüyorum. Türkiye’de asansör sektöründe kurulan ilk kadın derneği olan ve diğer sektörlerde olduğu gibi asansör sektöründe de emek veren, sektörünün kadın aktörlerinden biri olarak derneğimizde çalışmalarımıza devam ediyoruz.

Asansör sektöründe çalışmalarımı müşteri odaklı sürdürürken; asansör konusunda teknoloji, kalite ve emniyet ilkelerinden taviz vermeden sektöre katkı sağlamayı hedefliyorum. Piyasada rekabet edebilir, sürdürülebilir başarının temel anahtarının kendini keşfedip geliştirmek olduğuna inanıyorum. Bu doğrultuda dış ticaret ile ilgili birçok eğitime katılıp kendimi geliştirdim. Öğrendiklerim, gelişimime, hayatıma büyük oranda yön verdi ve kendimi keşfetmemi sağladı. 

Satış sistemine giriş amacım; benim gibi girişimci kadınlara ekonomik özgürlükleri ve içlerindeki girişimci ruhu ortaya çıkarmaları, en önemlisi hayallerinin gerçekleşmesine bir adım daha yaklaşmaları için örnek olmaktır. Öncelikle kendinize güvendiğinizde ve müşterilerinize güven verdiğinizde ister küçük ister büyük bir proje olsun, müşterilerinizin ihtiyaçlarına odaklanmak gerekiyor. Uzun vadeli işler için, yapılması gereken en önemli şey, müşterinizin istek ve ihtiyaçlarına kulak vermektir. Müşteri ihtiyaçlarını en yüksek kalitede güven ile en kısa sürede, en iyi fiyatlarla sunmak, uluslararası pazarlarda yeni müşteriler kazandırır. Böylelikle hedef pazarınıza ulaşabilir, hedeflerinizi gerçekleştirebilir ve ürünlerinizi müşteriler tarafından daha tercih edilir hale getirebilirsiniz. Yıllardır aynı düşünce ile çalışmış olduğum için oluşturduğum müşteri portföyümle yoluma  aynen devam etmekte ve yıllardır iletişim halinde olduğum müşterilerimle kendi işimde ilerlemekteyim.

İhracat faaliyetleriniz ve hedefleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 
Rusya’dan, Afrika’dan,  Ortadoğu’dan bazı ülkelerle devam eden ticari ağlarımızı diğer ülkelerde de küresel olarak genişleterek sürdürülebilir hizmetler vermek istiyoruz. Özellikle Irak pazarı etkiliyiz. Irak zor ama mutlaka girilmesi gereken pazarlardan biridir. Çünkü Irak tüketim, ara ve yatırım mallarını büyük oranda ithal etmektedir. Türkiye, Çin ve İran, Irak’ın en fazla ithalat yaptığı ülkelerdir. Irak pazarında Türk mallarına taleplerin yüksek olduğunu söyleyebilirim.

İş hayatımda kendime şu bilinci aşılamıştım; farklı sektörler arasında olsak dahi, bizleri ayakta tutacak tek şey özveriyle çalışmak. İş dünyasında asıl amacımız dürüstlüğümüzü yaşamak ve yaşatmak değil midir? Yüksek terbiye ruhuna hakim olmamız; onur, duruş, bakış, zeka, namus ve saygınlık gibi değişmez yaşam ilkeleri ile birleşmiş bir iş hayatı her zaman başarılı olmanın kaynağı olmuştur. Çalışma hayatı bize insanın kendi içinde nasıl bir yol bulabileceğinin kanıtlarını zaman zaman sunuyor ve emek kadar sabrın da insanı nasıl yücelttiğini görebiliyoruz. Bu sektörde kendimizi geliştirmek, bugün geldiğim nokta, bütün bu güzelliklerin nasıl da gelişip, zenginleştiğini ve süregeleceğini kanıtlamıyor mu? Bence bu güzellikleri taşıyan herkes asansör ihracatı konusunda başarılı olup, Türkiye’nin  ve Dünya’nın asansör sektöründeki yerini alırken mutlaka bu pastadan kendine düşeni alacaktur.

Yurtdışı pazarına giriş yapmadan önce ülkesinin demografik yapısı, insanların ihtiyaçları, ithalat ve ihracatlarını iyice analiz etmeniz ve istatistik verilerini çıkarmanız gerekir. Sizin ihraç etmeyi düşündüğünüz ürünlerinizden daha önceki yıllarda ne kadar gönderilmiş? Ürünler kimlere nasıl, hangi fiyattan satılmış? Nakliye fiyatları ne kadar? Ödeme şekilleri nasıl? Bu soruların cevaplarını detaylı olarak bulup, analiz etmeniz gerekir. İhracatla alakalı en büyük sıkıntının bu dönem için ödeme şekilleri ve dil sorunu olduğunu söyleyebilirim.

Yeni projeleriniz var mı? Bilgi verebilir misiniz?
Biraz zaman gerekiyor… Şirketim henüz çok çok yeni ama çok güzel projeler ile bu sektörde yer ve yol alacağıma inancım tam.

Önümüzdeki 5 yılda hedef, plan ve beklentileriniz nelerdir?
Şirketim her zaman daha önce de belirttiğim gibi müşteri odaklı bir şirket olarak varlığını sürdürecek. Asansör sektöründe teknoloji, kalite ve emniyet ilkelerinden taviz vermeden, piyasaya katkı sağlayarak, rekabet içerisinde varlığımızı sürdüreceğiz. Her zaman en yüksek kalite, en yüksek performans ile müşterilerimize en iyi hizmeti sunmak hedeflerimiz arasındadır.