29 Ocak 2021,ASANSÖR SEKTÖRÜ ve 'YENİ NORMAL', Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ASANSÖR SEKTÖRÜ ve 'YENİ NORMAL'

Covid-19 hayatımıza girdiğinden beri tüm toplumları fiziksel, ekonomik ve duygusal olarak derinden etkiledi. İlk başladığı dönemde normale dönüşün hızlı olacağı beklentisi sürerken, 8. Haftadan sonra pandeminin etkilerinin ilk beklentilerden çok daha uzun süre devam edeceği anlaşıldı. Twentify’ın Mart ayından beri yaptığı anketlere göre 2020’nin ilk yarısında normale dönüş olacağı  beklentisi %62’den 8 Mayıs tarihinde %37’ye düşmüş durumda. 2021 ve sonrasında normale dönüş olacağını düşünenlerse %4’ten %9’a çıkarak iki katı aştı. Bu da kısa sürede geriye dönüştense yeni bir normale geçiş yapacağımızı gösteriyor. Peki, Türk asansör sektörü yeni normale geçerken ne gibi hazırlıklar yapıyor?

Yeni normal tabiri, pandemi dolayısıyla oluşan değişimleri tarif etmek için kullanılsa da “Yeni normal” aynı zamanda bir senaryo tekniğidir. Yeni normali senaryo dilindeki tanımıyla anlamak ve bu şekilde hayatımıza dahil etmek pandemi döneminden hem kendimiz hem de işimiz açısından başarılı şekilde çıkmanın anahtarı olabilir.

Bir hikaye senaryosu tasarlanırken üç ana kısımdan oluşan bir kurgu yapılır.

İlk kısım “Normal”dir. Bu kısımda karakterin süregelen hayatı anlatılır.

İkinci kısım ise “Patlama”dır. Bu kısımda karakterin normal düzeni alt üst olur ve her şey sarpa sarar.

Üçüncü ve son kısım da “Yeni Normal”dir. Karakterin tökezleyip, başarılar kazanacağı ve değişime adapte olduğu dönemdir. İlgi çekici hikayelerde karakter bu safhada bir kahramana dönüşür.

Bu bağlamda ele alınca yeni normal sadece etrafımızda değişen, gelişen dünyayı değil; bizim ona nasıl adapte olduğumuzu, neleri değiştirip başarıya ulaşacağımızı da tanımlıyor. Yani bu dönem pasif şekilde geriye dönmeyi veya dünyanın şekillenmesini beklediğimiz bir dönem olmak zorunda değil. Bizim değişikliğe ayak uydurup, değişim rüzgarını arkamıza alarak büyüyeceğimiz, sıçrayacağımız bir dönem de olabilir.

Yeni normalin ne olacağı belirsiz de olsa gidebileceğimiz başka bir yön yok.

Asansör sektörü
Bütün binaların konforlu yapısını temsil eden ve özellikle son yıllardaki teknolojik gelişimi ile insanlara verdiği hizmeti daha üst düzeye taşıyan asansörler, hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gerek insan gerekse yük taşımacılığı ile yaşamın sürdürülmesinde büyük kolaylık sağlayan asansörlerin parça ihtiyacının sağlanması ve bakımlarının eksiksiz yapılması da hem can güvenliği hem de konforun sürekliliği için ayrıca önemli. Özellikle hastaneler, bakımevleri, yüksek katlı binalar gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda asansörlerin çalışır durumda tutulma zorunluluğu gerek üretim yapan gerekse saha faaliyetleri sürdüren firmalarımızın sorumluluğunu da arttırıyor. Türk asansör sektörü bu sorumluluğun bilinci ile dünyayı kasıp kavuran “Covid - 19 Pandemisi” boyunca üretim ve saha faaliyetlerine devam etti.

Sektör gerek dünya çapındaki ve Türkiye’deki müşterileri gerekse tedarikçileri ve personeli için devam eden durumu yakından takip ediyor. “Pandemi” boyunca faaliyetlerini sürdüren sektör; ofis çalışanlarının, üretim ekibinin ve saha personelinin sağlığına da azami dikkat gösteriyor.

Kentsel yaşam akışının devamlılığının sağlanmasında büyük bir sorumluluk üstlenen asansör sektörü profesyonelleri, Covid-19’un yayılmaya başladığı ilk günden bu güne çalışanlarını korumak, virüsün yayılmasını önlemek ve müşterileri ile olan iş ağını kesintiye uğramadan devam ettirebilmek için iş sürekliliği planları uyguluyor.

Güvenlik ve sağlık, sektör gündeminin başında geliyor
Sahada faaliyetlerini sürdüren montör firmalarımız, asansörlerin güvenli ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak için önlemler alırken üretici firmalarımız da; çalışanlarının ve müşterilerinin yanı sıra toplumun sağlığını, refahını ve güvenliğini korumak için kolları sıvadı. Bu amaçla AR-GE faaliyetlerine yoğunlaşan firmalar, ortak kullanım araçları olması sebebiyle Covid - 19’un bulaşma riskinin yüksek olduğu asansörler için çalışma başlattı.

Pandemiyle birlikte hijyen teknolojilerine odaklı çözümler geliştiren sektör, QR kodu ile mobilden gidilecek katın seçilmesi, sesli komut verilmesi, çağırma düğmesini ayakla çalıştırma gibi çözümler üretirken kabin içi ve yürüyen merdiven el bantları için de ultraviyole ışıkla dezenfeksiyon sağlayan UV-C aydınlatma sistemi ile bakteri ve virüslere karşı etkili ve kesintisiz bir hijyen sağlayacak.

Asansör ve yürüyen merdiven kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenleri de uyarı etiketleri, el broşürleri ve basın aracılığı ile kullanıcılara aktaran sektör temsilcileri, normalleşme sürecinin başladığı şu günlerde Türk asansör sektörünün “YENİ NORMAL”e hazır olduğunu da gösterdi.

Türk asansör sektörünün “YENİ NORMAL”e nasıl hazırlandığını sektör profesyonellerine sorduk
Pandemi krizi sürecinin ne tür önlemlerle atlatıldığı, Covid-19 salgını ile birlikte asansör pazarının en büyük zorluklarının ve fırsatlarının neler olduğu, pandemi ile birlikte değişen tüketici davranışlarının seköre etkileri, sektörün sürece katkıları, alınan sağlık tedbirleri, firmalarımızın “YENİ NORMAL”de izleyecekleri yol haritaları, beklentileri gibi bir çok konuya cevap aradığımız dosyamızın faydalı olmasını umarız.