07 Şubat 2021,ASANSÖR SEKTÖRÜ 'YENİ NORMAL'E HAZIR MI?, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ASANSÖR SEKTÖRÜ 'YENİ NORMAL'E HAZIR MI?

Bütün binaların konforlu yapısını temsil eden ve özellikle son yıllardaki teknolojik gelişimi ile insanlara verdiği hizmeti daha üst düzeye taşıyan asansörler,  hayatımızın vazgeçilmez bir parçası. Gerek insan gerekse yük taşımacılığı ile yaşamın sürdürülmesinde büyük kolaylık sağlayan asansörlerin parça ihtiyacının sağlanması ve bakımlarının eksiksiz yapılması da hem can güvenliği hem de konforun sürekliliği için ayrıca önemli. Özellikle hastaneler, bakımevleri, yüksek katlı binalar gibi trafiğin yoğun olduğu alanlarda asansörlerin çalışır durumda tutulma zorunluluğu gerek üretim yapan gerekse saha faaliyetleri sürdüren firmalarımızın sorumluluğunu da arttırıyor. Türk asansör sektörü bu sorumluluğun bilinci ile dünyayı kasıp kavuran "Covid - 19 Pandemisi" boyunca üretim ve saha faaliyetlerine devam etti. 

AR-GE ÇALIŞMALARI İLE ASANSÖRLERİ STERİL HALE GETİRMEK İÇİN KOLLARI SIVADI

Türk asansör sektörü gerek dünya çapındaki ve Türkiye'deki müşterileri gerekse tedarikçileri ve personeli için devam eden durumu yakından takip ediyor. "Pandemi" boyunca faaliyetlerini sürdüren sektör; ofis çalışanlarının, üretim ekibinin ve saha personelinin sağlığına da azami dikkat gösteriyor.

Kentsel yaşam akışının devamlılığının sağlanmasında büyük bir sorumluluk üstlenen asansör sektörü profesyonelleri, Covid-19'un yayılmaya başladığı ilk günden bu güne çalışanlarını korumak, virüsün yayılmasını önlemek ve müşterileri ile olan iş ağını kesintiye uğramadan devam ettirebilmek için iş sürekliliği planları uyguluyor.

Güvenlik ve sağlık, sektör gündeminin başında geliyor
Sahada faaliyetlerini sürdüren montör firmalarımız, asansörlerin güvenli ve etkin bir şekilde çalışmasını sağlamak için önlemler alırken üretici firmalarımız da; çalışanlarının ve müşterilerinin yanı sıra toplumun sağlığını, refahını ve güvenliğini korumak için kolları sıvadı. Bu amaçla AR-GE faaliyetlerine yoğunlaşan firmalar, ortak kullanım araçları olması sebebiyle Covid - 19'un bulaşma riskinin yüksek olduğu asansörler için çalışma başlattı.

Pandemiyle birlikte hijyen teknolojilerine odaklı çözümler geliştiren sektör, QR kodu ile mobilden gidilecek katın seçilmesi, sesli komut verilmesi, çağırma düğmesini ayakla çalıştırma gibi çözümler üretirken kabin içi ve yürüyen merdiven el bantları için de ultraviyole ışıkla dezenfeksiyon sağlayan UV-C aydınlatma sistemi ile bakteri ve virüslere karşı etkili ve kesintisiz bir hijyen sağlayacak.

Asansör ve yürüyen merdiven kullanımlarında dikkat edilmesi gerekenleri de uyarı etiketleri, el broşürleri ve basın aracılığı ile kullanıcılara aktaran sektör temsilcileri, normalleşme sürecinin başladığı şu günlerde Türk asansör sektörünün "YENİ NORMAL"e hazır olduğunu da gösterdi.