07 Şubat 2021,ASELSİS ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK A.Ş., Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ASELSİS ENDÜSTRİYEL ELEKTRONİK A.Ş.

“Aselsis, endüstri 4.0 teknolojisi kullanarak bir çok sektörün dijitalleşme yolundaki ihtiyaçlarını; donanım ve yazılım olarak karşılayan bir teknoloji firması. Sektörlerdeki dijitalleşme ihtiyacı, dışa bağımlılığın azaltılma çabalarına katkı sağlanması için hem Türkiye hem de, başta Avrupa olmak üzere, yurtdışı faaliyetlerine devam eden Aselsis, donanım, yazılım ve mobil yazılım konularında Aselfon, Aselbit, Aselcode, Aselkid ve Aselmind olmak üzere birden fazla ürüne sahip ve bu faaliyetlerin dışında mühendislik hizmeti de veriyor.”

Aselsis Endüstriyel Elektronik A.Ş.’nin Yazılım Geliştirme Müdürü Mehmet Haytı ile Aselsis’i ve ürün gamını konuştuk. Endüstri 4.0 teknolojisi kullanarak bir çok sektörün dijitalleşme yolundaki ihtiyaçlarını donanım ve yazılım olarak karşılayan bir teknoloji firması olarak yola çıktıklarını kaydeden Mehmet Haytı, “Teknik destek, Aselsis olarak üzerinde titizlikle durduğumuz bir konu. Kullanıcılarımızın teknik destek konusunda mağdur olmamaları ve müşteri memnuniyetinin sürdürülebilirliği için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bir cihazımızda bizden kaynaklı bir sorun yaşandığında; cihazın kutulama işlemindekinden, test edilme aşamasındaki görevli arkadaşlarımız sorumluluk üstlenir ve önlemler alır. Bir diğer önceliğimiz ve farkımız ise garanti koşullarımız. Aselsis ürünleri, kullanıcı hatasından dolayı arızalansa dahi 2 yıl boyunca garantilidir ve doğrudan bire bir değişimi yapılır.” dedi.

Mehmet bey merhaba. Aselsis’i ve faaliyet alanını bizlere anlatır mısınız?
Aselsis, endüstri 4.0 teknolojisi kullanarak birçok sektörün dijitalleşme yolundaki ihtiyaçlarını; donanım ve yazılım olarak karşılayan bir teknoloji firmasıdır. Sektörlerdeki dijitalleşme ihtiyacına ve dışa bağımlılığın azaltılma çabalarına katkı sağlamak için kurulan Aselsis, hem Türkiye hem de, başta Avrupa olmak üzere, yurtdışı faaliyetlerini sürdürüyor. Donanım, yazılım ve mobil yazılım konularında Aselfon, Aselbit, Aselcode, Aselkid ve Aselmind olmak üzere birden fazla ürüne sahip olan Aselsis, bu faaliyetlerin dışında mühendislik hizmetleri de sunuyor.

Ürünleriniz ve kullanım alanları hakkında hakkında biraz ayrıntı alabilir miyiz?
Aselfon ve Aselmind ürünlerimiz çift yönlü iletişim sistemi ve asansör süreç yönetim programıdır. Bunların dışında Aselkid, çocuklar ve takip edilmesi gereken kişiler için üretmiş olduğumuz bir mobil yardımcıdır. Aselbit cihazlarımız sektör gözetmeksizin, makine sistemlerinin arıza raporlama vb. bilgilerinin bulut sistemlerine aktarılarak, verimliliğin artmasını sağlayan cihazlardır. Aselcode ise; sahip olunan tüm Ar-Ge faaliyetlerinin ve tecrübelerin başta üniversite öğrencileri olmak üzere, eğitim öğretim kuruluşlarıyla ve öğrencilerle paylaşılmasını, onların çeşitli sektörlere verimli kişiler olarak yetiştirilmesini sağlayan bir programdır. Şirket olarak en önem verdiğimiz programların başında Aselcode gelmektedir. Çünkü kalifiye kişilerin yetişmesi için sahip olduğumuz bilgileri paylaşmak, üzerimize düşen en önemli görevdir.

ASELFON Asansör Çift Yönlü Sesli İletişim Cihazı’nın teknik özellikleri hakkında bilgi verebilir misiniz?
Aselfon cihazı, 3 modelden oluşmaktadır, M6 modeli 3 asansör kablosu ile bağlanarak kolay kurulum ve montaj ile en çok tercih edilen ürünümüzdür. M7 cihazı çift yönlü iletişim sistemi yanında asansörün bütün analog arıza bildirimlerini okuyabilen bir sistemdir. M8 ise 2 kablo ile çalışan iletişim sistemidir. Bütün cihazlarımız model fark etmeksizin yüksek ses seviyesi ve kalitesine sahiptir.

- Bizim en çok dikkat ettiğimiz konulardan birisidir teknik destek
Tüm cihazlarımıza, üretiminin ardından bir mühendis atanır ve kuruluma başlandığı anda sorumlu mühendisimiz 7/24 saat fark etmeksizin doğrudan firma personeline ulaşıp teknik destek verir. Teknik destek, Aselsis olarak üzerinde titizlikle durduğumuz bir konu. Kullanıcılarımızın teknik destek konusunda mağdur olmamaları ve müşteri memnuniyetinin sürdürülebilirliği için ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bir cihazımızda bizden kaynaklı bir sorun yaşandığında; cihazın kutulama işlemindekinden, test edilme aşamasındaki görevli arkadaşlarımız sorumluluk üstlenir ve önlemler alır. Bir diğer önceliğimiz ve farkımız ise garanti koşullarımız. Aselsis ürünleri, kullanıcı hatasından dolayı arızalansa dahi 2 yıl boyunca garantilidir ve doğrudan bire bir değişimi yapılır.

Asansör sektörüne yönelik farklı çalışmalarınız var mı? Çalışmalarınızla sektöre neler katmayı hedefliyorsunuz?
Asansör sektörüne yönelik yaptığımız çalışmalar belli başlı donanım ve yazılım faaliyetleri olarak ilerlemektedir. Sektörümüzde halen bazı ürünler yurtdışından gelmekte ve yerli üreticisi de ya yok ya da çok az. İlerleyen yıllarda bu ürünlerin taleplerini, ihtiyaçlarını analiz edip şirket içi muhakeme sonrasında yeni girişimlerde bulunmayı planlıyoruz. Önümüzdeki 1 yıllık iş planımız var olanı daha da geliştirmek üzerine.

Ar-Ge faaliyetleriniz hakkında neler söyleyeceksiniz?
Her zaman Ar-Ge faaliyeti içerisindeyiz. Hiçbir zaman “Bu ürün ya da yazılım oldu, artık geliştirmekten vaz geçelim” gibi bir şey deme şansımız yok. Her yeni üretimde yazılım ya da donanım olarak hep bir iyileştirme ya da kullanıcıların daha rahat edecekleri bir geliştirme mevcut. Ne zaman biz geliştirmeleri bırakıp artık ürünler oldu, her şey olabildiğine gelişti dersek hata yapmış oluruz. Bunun yanında yeni ürün çalışmalarımız var, şuan bir yorum yapamam ama tanıtımlarını 2021 fuarında yapacağız.

İhracat faaliyetleriniz ve hedefleriniz var mı? Bilgi verir misiniz?
En çok ihracat yaptığımız ülke Almanya. Bunda Interlift fuarına katılmamızın ve doğrudan ilişkiler kurmamızın çok büyük payı var. Almanya’da, yapılan bayilik ve satış ortaklığı antlaşmaları ile hızla yayılmaktayız. İhracat adetlerimizin artması bizim yurtiçinde daha iyi bir fiyat politikası oluşturmamıza fayda sağlıyor. Almanya’nın haricinde Avrupa’da aktif olacak bir pazarlama ekibimiz kuruldu, bu sayede 1 yıl içerisinde Avrupa’da bilinir firmalar arasına gireceğiz.

Firmanızın önümüzdeki 5 yıl için başlıca hedefleri nelerdir?
İlk hedefimiz ilk çıkış noktamız olan sektörde yani asansör sektöründe hem fiyatlandırma hem üretilen yazılım ve teknoloji ile sektördeki rekabeti arttırıp daha kaliteli ürünleri daha uygun fiyatlara yapmayı sağlamaktır. Rekabetin olmadığı yerde gelişmek imkansızdır bu nedenle rekabet içindeki tüm firmalar ile birlikte gelişeceğimize inanıyoruz. 5 yıllık planda şirketimizi 3 farklı ülkede merkeze sahip bir hale getireceğiz. Şuan için Türkiye dışında bir merkezimiz daha var.

Son olarak eklemek istedikleriniz…
Ülke olarak yer yer krizler yaşıyoruz, yer yer sorunlar yaşıyoruz, büyük zorluklara karşı direniyoruz. Böyle günlerde vazgeçmeyip üreterek sadece kendi firmamız için değil, rakiplerimiz için de dahil kardeşçe birbirimizi rekabetimizle geliştirerek yola devam etmeliyiz. Her şeyden önce ülke olarak ilerlememizin kilit noktası üretimdir.