07 Şubat 2021,AYBEY ELEKTRONİK, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

AYBEY ELEKTRONİK

Aybey Elektronik, “TS EN 81-20/50 Standardının Getirdiği Yenilikler ve Aybey Elektronik Çözümleri” konu başlıklı bir seminer düzenledi.

25 Kasım Cumartesi günü Crowne Plaza’da düzenlenen seminere çok sayıda davetli iştirak ederken, seminerde Aybey Elektronik’in yeni standart ile ilgili çözümleri sunumlarla anlatıldı.

Aybey Elektronik, 25 Kasım Cumartesi günü Crowne Plaza’da müşterilerini ve sektör temsilcilerini davet ettiği bir eğitim semineri düzenledi. “TS EN 81-20/50 Standardının Getirdiği Yenilikler ve Aybey Elektronik Çözümleri” konulu bir seminerde sunumlar ile Aybey Elektronik’in yeni standarda karşı uyguladığı çözümler anlatılırken konu hakkında bilgi paylaşımında bulunuldu. Seminerin açılış konuşmasını yapan Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey öncelikle katılımlarından dolayı herkese teşekkür ederken, seminerin konusu ile ilgili bilgi verdi. İlk oturumda asansör kumanda sistemlerinde yeni standart ile ilgili yaşanan değişikliklerin anlatılacağını daha sonra firma olarak bu konuda yaptıkları değişimleri paylaşacaklarını kaydeden Aybey; “Biz yeni standart ile ilgili çalışmalarımıza yaklaşık bir buçuk yıl öncesinden başladık. Önceleri birkaç yazılım ve donanım değişikliği ile bu konuyu çözeceğimizi düşündük. Ancak daha sonra işin içine girdiğimizde bugüne kadar asansör sektöründe yaşanmamış çok büyük uygulama değişikliklerinin olduğunu gördük. Şunu belirtmekte fayda var ki neredeyse değişikliklerin yüzde 80’i kumanda sistemlerinde. Bu değişikliğin neredeyse yüzde 90’ı da yazılımda. Değişiklikler aslında montaj firmalarımızı kompanent bazında yormayacak. Ancak uygulama noktasında çok fazla değişiklik var. O yüzden sunumlarımızda bunları anlatmaya çalıştık. Prosedürler neler, hangi sıralama ile oluyor gibi çok dikkat edilmesi gereken husus var. Biz aslında çalışmamızı Mayıs ayı itibari ile bitirdik ve Avrupa’da uygulamaya başladık. Yani 5-6 aydır Avrupa’da çalışan ürünlerimiz var. Çok hassas bir konu olduğu için ciddi bir mesai harcadık. Bugün burada da bu konuda gerekli sunumlar ile sizlere bilgi aktarmayı planladık” dedi.

 

Açılış konuşmasının ardından sunumlara geçildi. İlk sunumu Aybey Elektronik Ar-Ge Uzmanı Mehmet Akkuş “EN 81-20/50 Standardının Getirdiği Yenilikler” başlığıyla yaptı. Sunumunda; hatalı kapı kontak kilidinin izlenmesi, durdurma tertibatı, bypas anahtarı, kabin altı ışıklı siren, acil durum müdahale tertibatı, muayene istasyonları, elektrik şokuna karşı koruma ve toprak kaçak rölesi gibi asansörde insan güvenliğini sağlayan parçaların önemini ve nasıl kullanılması gerektiği gibi konularda bilgi aktaran Akkuş, seminere katılan dinleyiciler tarafından sorulan soruları da yanıtladı.

 

Seminerin ikinci sunumunu Aybey Elektronik Ürün Sorumlusu Yasemin Çoban yaptı. Yasemin Çoban sunumunda, “Aybey Elektronik’in EN 81-20/50 Standardına Uyumlu ALC Kumanda Sistemi Tanıtımı” konu başlığında bilgi paylaşımında bulundu.

 

Öğleden sonra yapılan oturumda ise Aybey Elektronik Genel Müdürü Melih Aybey, “ALC Kumanda Sistemi, Uzaktan Erişim Kolaylığı ve Aybey Elektronik Ürünleri Genel Tanıtımı” konulu bir sunum yaptı. Sunumunda standartta yaşanan değişikliklere karşı Aybey Elektronik’in getirdiği çözümleri açıklayan ve çalışmaları hakkında bilgi veren Melih Aybey, ürünler hakkında gelen soruları da detaylı bir şekilde yanıtladı.

 

Sunumların ardından seminer sona erdi.