06 Kasım 2022,AYSAD

AYSAD "İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Yaratma Toplantıları"

Asansör ve Yürüyen Merdiven Sanayicileri Derneği (AYSAD) tarafından düzenlenen "İş Sağlığı ve Güvenliği Farkındalık Yaratma Toplantıları" dizisinin ikinci toplantısı 26 Ekim 2022 Çarşamba günü 14.00-17.00 saatleri arasında Kartal Hürriyet Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

“Asansör Bakım ve Arıza İşlerinde İş Sağlığı Güvenliği" başlıklı toplantı, AYSAD'ın önceki dönem Başkanı ve A Sınıfı İş Güvenliği Uzmanı Sefa Targıt’ın moderatörlüğünde, Buga Otis Asansör A.Ş., Çevre, Sağlık ve Emniyet Uzmanı Bilgin Toprak'ın sunumuyla gerçekleştirildi. 

Etkinliğin açılışını ve sunuculuğunu AYSAD iletişim danışmanı Turhan Korkmaz yaparken, Kartal Belediyesi İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Mekatronik Mühendisi Hakan Adem Doğan ve ardından AYSAD Yönetim Kurulu Başkanı Oğuzhan Bulgurluoğlu etkinlik açılışında birer konuşma yaptı.

Etkinliğin moderatörü Sefa Targıt toplantının hemen başında asansör bakım ve arıza durumlarında iş sağlığı ve güvenliğinin gerektirdiği emniyet kurallarına uyulmadığı anlarda meydana gelen kaza istatistiklerine yönelik verileri paylaştı. 

Olası kazalarda işyeri sahibinin sorumluluklarına dikkat çeken Sefa Targıt, çalışanlara yüklenen iş güvenliği yükümlülüklerinin işyeri sahibinin hukuki sorumluluğunu ortadan kaldırmadığının altını çizdi.

Oturumun sunumunu yapan Buga Otis Asansör A.Ş. Çevre, Sağlık ve Emniyet Uzmanı Bilgin Toprak ise arıza ve bakım sırasında kabinde ve kuyuda karşılaşılabilecek kaza risklerine ve bu riskleri en aza indirebilecek tedbirlere dair bilgiler paylaştı. Toplantı soru-cevap bölümüyle sona erdi.