08 Şubat 2021,CEYLA AKIN: DÜNYA YÜKSELİYOR, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

CEYLA AKIN: DÜNYA YÜKSELİYOR

Dünya yükseliyor,

Evet, kelimenin tam anlamıyla yükseliyor. Şu anda tarihteki en büyük kentleşme dalgasının ortasındayız. Şehirler, Dünya’nın alanının sadece %2’sini kaplarken dünya nüfusunun da %55’inden fazlasını barındırıyor ve 2030’a kadar bu oranın %70’e ulaşması bekleniyor.

Büyük şehirlerdeki kullanılabilir arazi sınırlı olduğundan, bu muazzam çoğunluğa yaşam alanı sağlamak, şehirlerde yüksek ve çok yüksek katlı binaların inşası anlamına geliyor.

Birleşik Krallık, bu yükselişte çok hızlanmış durumda. Dünyanın finans merkezi olarak adlandırılan Londra, genel olarak ‘düşük katlı’ bir şehir olarak kabul edilirken, son yıllarda inşası planlanan ve devam eden yüksek binalarıyla gündeme geliyor.

Britanya Kalkınma Ajansı verilerine göre; şu anda Birleşik Krallık’ta, çoğu 15 katın üzerinde, 1500’den fazla yeni yüksek binanın projelendirilmesi üzerine çalışılıyor. Bu projeler; Londra, Birmingham, Manchester, Liverpool ve Salford gibi büyük şehirlerde yoğunlaşıyor.

İnşaatın artmasıyla, özellikle yüksek binaların, üst sınıf altyapı ve teknolojiye olan ihtiyaçları da artıyor.

“Akıllı binalar ve akıllı asansörler bu noktada dikkatimizi çekiyor”
Akıllı asansörler ve yürüyen merdivenlerin işletilmesi, doğrudan asansörlerden veri toplayabilen, işleyebilen ve anında sorunun giderilmesine yönelik aksiyon başlatabilen akıllı bir sisteme ihtiyaç duyuyor.

Bu sistem, bir arıza olduğunda  arızanın giderilmesine yönelik  tepki sürelerini hızlandırmakla kalmıyor, daha öngörülü bir hizmet modelini geliştirmeye yardımcı olarak, bakım şirketinin hataları meydana gelmeden önce tahmin etme,  sistemi maksimum  süre  çalışır durumda tutabilme gibi olanaklar sağlıyor.

“Akıllı binalar ve akıllı asansör sistemlerini, asansör sektörü açısından çok önemli bir gelişme olarak görüyorum.”
Günümüzde binalar, ileri teknolojinin sağladığı üstün konforla tanışıyor. Elbette binalarda, katlar arasında yolculuk yapmamıza yardımcı olan asansörler de gelişen teknolojinin olanaklarından fazlasıyla yararlanıyor. Teknolojiyi tasarımlarında kullanarak asansörlere “akıl” katan kuruluşların başında ise “KONE” geliyor. Dünyada olduğu gibi ülkemizde de asansör pazarının zirvesinde yer alan KONE, akıllı asansör çözümleriyle değişen ihtiyaçlara ve beklentilere cevap veriyor. 

Beklemeye son veren akıllı destinasyon sistemi…
KONE Polaris™destinasyon kontrol sistemi, asansörde üstün trafik kontrol performansı sunuyor. Açık ve anlaşılır yönlendirme ve akıllı yolcu gruplandırma özellikleriyle yüksek konfor ve kolaylık sağlıyor. Böylece bekleme sürelerini kısaltarak asansörlerin kapısında oluşan kuyruklara son veriyor. KONE destinasyon kontrol sistemleri, bir yandan asansör kapasitesini ve performansını geliştirirken diğer yandan binalardaki konforu da büyük oranda arttırıyor. Kullanıcıların en uygun asansöre yönlendirilmesi, kabinlerin kalabalıklaşmasını önlüyor, seyahat sürelerini kısaltıyor ve asansörün gereksiz yere birçok katta durmasının önüne geçiyor. 

Geleneksel asansör kontrol sistemleri yalnızca istenen seyahat yönünü dikkate alırken, KONE Polaris™destinasyon kontrol sistemi, bekleyen yolcuların sayısının yanı sıra, gidilecek olan katları da göz önünde bulunduruyor. Sistem, gelişmiş güvenlik özellikleriyle de dikkat çekiyor. Asansör sistemi binanın erişim kontrol sistemine entegre edilebiliyor. Böylece, asansörlerin yetkisiz kullanımı önlenmiş ve bina sakinlerinin huzuru temin edilmiş oluyor. Destinasyon kontrol sistemi, KONE Access™ çözümü ile birlikte kullanıldığında, kullanıcıya özel kapı kapanma süreleri, yolcuların ev katlarına otomatik asansör çağrısı olanağı ve sesli yönlendirme gibi ilave seçenekler de sunulabiliyor. 

- İngiltere ekonomisi
İngiltere ekonomisi, COVID-19 pandemisi etkisine ve toparlanmanın oldukça yavaş ilerlemesine rağmen, yaz döneminde beklenene göre daha az da olsa büyüme kaydetti.

Reuters tarafından yapılan araştırmaya göre Ağustos ayında Birleşik Krallık’ta GDP ‘de  (gross domestic product- gayri safi yurtiçi hasıla ) aylık %4,6’lık bir büyüme kaydedildi. 

Ulusal İstatistik Ofisi’ne göre, Nisan ayındaki %19,5’lik rekor düşüşün ardından Temmuz’da %6,4, Haziran’da %9,1 ve Mayıs’ta %2,7’lik bir genişleme izledi.
İngiltere’de ekonomistlerin takip ettikleri ana senaryo şöyle, geliştirilen aşının erken dönemde onaylandığını, Ocak 2021 ve sonraki dört ay içinde kullanıma başlanacağını varsayarak, pandemiyle ilgili tüm kısıtlamaların terk edilmesine izin verecek ve süreç böyle devam ederse Nisan ayı sonunda ekonomi ve dolayısıyla büyüme de toparlanıyor olacak.
- Dış Ticaretimiz
Türkiye İstatistik Kurumu ve Ticaret Bakanlığı iş birliğiyle açıklanan dış ticaret verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, Ekim’de geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 17 milyar 329 milyon dolara, ithalatı yüzde 8,4 artışla 19 milyar 703 milyon dolara yükseldi.

Buna göre, Genel Ticaret Sistemi (GTS) kapsamında ihracat ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 artarak 17 milyar 329 milyon dolara, ithalat da yüzde 8,4 artışla 19 milyar 703 milyon dolara ulaştı.

Dış ticaret açığı ekimde geçen yılın aynı ayına göre yüzde 34,4 yükselerek 2 milyar 374 milyon dolara ulaştı. İhracatın ithalatı karşılama oranı Ekim 2019’da yüzde 90,3 iken geçen ay yüzde 88’e geriledi.

İhracat Ocak-Ekim döneminde ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9,1 azalarak 135 milyar 617 milyon dolara düşerken, ithalat yüzde 2,2 artarak 175 milyar 888 milyon dolara çıktı.

Ekim ayı ihracatımız, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 5,6 büyüyerek 17 milyar 333 milyon dolar olarak gerçekleşti. 

17 milyarın üzerinde bir rakam bugüne kadar gerçekleştirilen en yüksek aylık ihracat rakamı. 

İnşallah bu rakamları arttırarak sürdürürüz. İçinden geçtiğimiz dönem, öngörülemez ve kritik bir  süreç. Türkiye dış ticarette diğer ülkelere nazaran çok daha iyi  noktada olmaya devam ediyor. 
- İngiltere asansör ve yürüyen merdiven pazarı
Asansör ve yürüyen merdiven pazarını, Birleşik Krallık’ta, yeni imalatlar, bakım ve onarımlar ile modernizasyonlar  şeklinde ayırabiliriz. 

Asansörlere  ve yürüyen merdivenlere servis hizmeti veren şirketler de yeni  imalat ve modernizasyon  yapan şirketler kadar sektörde çok kazançlı  ve hızlı hareket eden bir pazara sahip. Hepimizin bildiği gibi hizmet sektöründe rakiplerin önüne geçebilmek  için,  minumum hizmet dışı kalma süreleri ile optimal  verimlilikte çalışmayı sağlamak çok önemli. Bu nedenle asansör ve yürüyen merdiven şirketleri, bakım işlemlerini kolaylaştıran ve otomatikleştiren, gecikmeleri, hataları ve yönetici maliyetlerini azaltan güçlü bir hizmet yönetim sistemine geçiyorlar ya da geçme çabası içerisindeler diyebiliriz.

Dünya genelinde lider bir pazar araştırma şirketi olan  TechNavio’nun; “Birleşik Krallık Asansör ve Yürüyen Merdiven Pazarı, Rekabet Tahmini ve Fırsatlar” değerlendirmesi, 2012–2022 raporuna göre;  İngiltere asansör pazarındaki büyüme, 2022’ye kadar yıllık bileşik büyüme oranında, (CAGR) Compound Annual Growth Rate, yani % 6,5 oranında büyümesi bekleniyor. Ayrıca yine  aynı raporda  yürüyen merdiven pazarında da  önümüzdeki yıllarda tahmini % 5,8 CAGR büyüme öngörülüyor. 

Bu verilerin, Türk üreticimize, İngiltere marketine  girmeleri ve sektörde  paylarını büyütmeleri için  harika haber  diyebiliriz.

Ticaret Bakanlığı dış ticareti arttırmak amacıyla İhracat yaparken; müşteri bulmaktan yurt dışında reklam vermeye, fuarlara katılmaktan müşterileriniz için uygun kredi bulmaya kadar sayısız destek veriyor. 

Bu desteklerden, benim de zaman zaman firmalarımla çalıştığım Küresel Tedarik Zinciri Destekleri’ni (KTZ) üretici firmalarımızın ihracatlarını geliştirmeleri açısından oldukça önemsiyorum.

Bu destek ile üreticilerimizin küresel firmalara mal satabilmeleri için; yeni yazılımlar kurmak, ürün kalite belgelerini almak, yeni makineler almak gibi gerekli üretim standartlarını karşılayabilmeleri, eğitim, danışmanlık, müşteri ziyareti faaliyetleri gibi konularda masrafların %50 sini 1 milyon Dolara a kadar destek olarak alabiliyorsunuz. Özellikle danışmanlık ve müşteri ziyareti faaliyetleri hakkında detaylı bilgi almak için info@miracleengineering.co.uk ya da ceyla1@gmail.com adreslerinden bana ulaşabilirsiniz.

Ceyla Akın hakkında;

2004 yılında meslek hayatına Eskişehir’in köklü asansör  ve inşaat firmalarından birinde başlayan Ceyla Akın, ilerleyen yıllarda şirket ortağı olarak daha kapsamlı işlere imza attı. Yoğun  iş temposuna ve henüz dokuz aylık olan bebeğine rağmen  kendini geliştirmeye ve eğitime olan yoğun isteği ağır basan Akın, bir yandan çalışırken bir yandan da Dumlupınar Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü’nde imalat branşında yüksek lisans yapmaya başladı. Kompozit malzemeler, seramik malzemeler, malzeme yorulma ve dayanımları üzerine yoğunlaşan Akın, yüksek lisans tezini Tübitak destekli bir projede ‘cam elyaf takviyeli epoksi kompozit malzemelerin düşük hızda darbe almaları sonucu lamine tabakaların hasarının tespiti’ üzerine yaptı.

Ceyla Akın, 2009 yılında asansör projelendirme, son kontrol ve ruhsatlandırma ile birlikte sektörde mekanik tesisat  proje alanına da  yöneldi. Ortağı olduğu firmanın aynı zamanda inşaat firması olması kendisine mekanik tesisat proje alanında bilinirlik sağladı ve kısa zamanda Eskişehir‘de mekanik tesisat proje alanında tercih edilen projeciler arasına katıldı. İlerleyen zamanlarda, büyük site projeleri ve kompleks konut projelerinin ısıtma, soğutma, iklimlendirme, ısı yalıtım ve yangın önleme sistemleri projeleri müelliflikleri ile tecrübelerini geliştirmeye devam eden Ceyla Akın, 2010 yılı Makina Mühendisleri Odası yönetim kurulunda görev aldı. 

Meslek hayatı boyunca birçok panel, seminer ve televizyon programına konuşmacı olarak katılan Ceyla Akın, 2018 yılına kadar Eskişehir ve tüm Türkiye genelinde bir çok önde gelen konut, rezidans, okul ve tarihi bina restore projelerinde, proje müellifi olarak görev aldı. 

Hala devam etmekte olan ve müellifi olduğu restorasyan projeleri bulunan Akın, 2018 yılında, İngiltere’ye ‘business person’ vizesiyle giderek Londra’da, mühendislik danışmanlık şirketini kurdu. 

Akın, 2018 yılından bu güne asansör  sektörü ağırlıklı olmak üzere, Türkiye’den üreticilerle, İngiltere marketinde yer almaları, uzun vadeli çözüm ortaklıkları geliştirebilmeleri adına, çalışmalar sürdürüyor.

Türkiye’nin önde gelen asansör üreticilerinden biri ile de metal ve saç  işleme üzerine fason üretim konusunda aktif olarak çalışmalarını sürdüren Akın, bununla birlikte, Miracle Engineering & Consultancy olarak  CNC simülasyonu MANUS yazılımın da Birleşik Krallık’taki distribütörü.