05 Eylül 2022,

"Efelift Asansör olarak kendi kapı açma motorlarımızın üretimine başladık. "

Cihan GÖKÇEOĞLU - Efelift Asansör Dış Ticaret Sorumlusu ve Satış Mühendisi

Engelli platformları ve homelift sektöründe faaliyetlerine devam eden Efelift Asansör, müşterilerine engelli sistemleri, homelift, yemek asansörleri, modüler çelik kuyular, L karkas konularında hizmet veriyor. Efelift Asansör Dış Ticaret Sorumlusu ve Satış Mühendisi Cihan Gökçeoğlu, kendi kapı açma motorlarının üretimine başladıklarını ve müşterilerine özel proje desteği sunduklarını söyledi.

Cihan bey merhaba. Sorularımıza geçmeden önce bizlere kendinizden ve firmanızdan kısaca bahseder misiniz?
Merhaba. Ben, Cihan Gökçeoğlu. Makina mühendisiyim. Efelift Asansör bünyesinde Dış ticaret Sorumlusu ve Satış Mühendisi olarak çalışmaktayım. Firmamız, 2013 yılında "Vini" markası ile kurulmuş olup global pazarda Türkiye'yi hakkıyla temsil eden öncü firmalar arasındaki yerini almıştır.

Firmanızın bünyesinde hangi faaliyetler gösteriliyor, müşterilerinize hangi ürün ve hizmetleri sunuyorsunuz?
Firmamız, engelli platformları ve homelift sektöründe faaliyetlerine devam ediyor. Müşterilerimize engelli sistemleri, homelift, yemek asansörü, moduler çelik kuyular ve L karkas konularında hizmet veriyoruz. Efelift Asansör olarak kendi kapı açma motorlarımızın üretimine de başladık. Ek olarak müşterilerimize özel proje desteği sunuyoruz.

Firmanızın sektöründeki konumu, temsilcilikleri ve pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Firmamız sektöründe, kalite standartlarına uygun şekilde yürüttüğü faaliyetler neticesinde pazar payını her geçen gün arttırmaktadır. Özellikle ihracat çalışmalarımızla ülkemize katma değer kazandırdığımız için gururluyuz.

Güncel yatırımlarınız ve Ar - Ge çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?
Efelift Asansör olarak Ar-Ge birimimizle güncel yazılım ve ürün geliştirme çalışmalarımız devam ediyor. Her geçen gün büyüyen bir ekibimiz var. 2022 yılında CNC Freze ve CNC Lazer alarak makine parkurumuzu geliştirdik.

Firma olarak, 2023 yılı için sürdürülebilir ihracat politikası olarak neleri belirlediniz?
2022 yılında kaynaklarımızı etkin bir şekilde kullanarak yatırım odaklı bir süreç geçiriyoruz. 2023 yılı için kalite standartlarımızı daha da arttırarak, artan taleplere yönelik müşteri memnuniyetini sağlayıp bu doğrultuda çalışmalarımı yürütüyoruz.

Pandemi sonrası ülkemiz gibi dünya asansör pazarı da artan maliyetlerin olumsuz etkisini yaşıyor. Sektörümüzdeki pazar yoğunluğunu Avrupa ve Arap ülkelerinde olup bu noktada rekabet içerisindeyiz. Müşteri odaklı artan talepler doğrultusunda tüm ürünlerimize yoğun talep geliyor.

Bu yılın verileri, geçen yılın aynı dönemine göre olumlu mu, olumsuz mu? Bu verilerden hareketle 2022 yılsonu öngörülerinizi paylaşır mısınız?
Geçen yılın verilerine göre bu yılın bizim için daha hareketli geçtiğini söyleyebiliriz. Tabiki de olumsuz bir tablo yok. Yılsonu için ise talep artışlarının olması ile birlikte hedeflediğimiz noktanın üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz.

Pazar payınızı arttırma adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Firmamız olarak müşteri taleplerini özenle inceliyor ve projelendiriyoruz. Dış ticaret ve satış departmanımız pazar araştırmaları yapıyor ve bu doğrultuda ülke bazlı ürün ihtiyaçlarını ve taleplerini değerlendiriyoruz. Müşterilerimiz ile öncelikle güvene dayalı bir bağ kuruyoruz. Hem kaliteden ödün vermeden hem de en iyi fiyat çalışmalarını yaparak memnuniyeti esas alıyoruz.

2022 yılında asansör sektörü açısından önemli gördüğünüz sektörümüzü etkileyen temel gelişmeler-olaylar olarak neleri sıralayabilirsiniz?
Pandemi sonrası normalleşme bekliyorduk ancak dünya genelinde artan maliyetler, döviz kurlarındaki dengesizlik ve enflasyon sektörümüzü ve çalışmalarımızı etkiledi.

Sektörümüzde ihracat konusunda yaşadığınız en önemli sorun ve bu soruna çözüm öneriniz nedir?
En önemli sorunların başında tabi ki Türk malı imajındaki olumsuz algı geliyor. Sektörde faaliyet gösteren bazı firmaların oluşturduğu ucuz ve kalitesiz mal imajını değiştirmek çok zor. Kalite standart politikalarımızı değiştirmemiz gerekiyor.

Sektör olarak ihracatımızın geliştirilmesi adına ne gibi çalışmalar yapılmalıdır?
İhracatta sektörümüzde birçok devlet desteğini kullanıyoruz. İhracatı kolaylaştıracak teknolojik altyapı için çalışmalar yapılmalıdır. Birçok firma için süreçleri kısaltan bilgili altyapıya sahip olan gümrük mevzuatlarına hakim çalışanlar yetiştirilmelidir.