01 Mart 2021,ELKO ELEVATOR, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ELKO ELEVATOR

1966 yılında kurulan ELKO Asansör, 2007 yılından bu yana; asansör güvenlik sistemleri, fren, hız regülatörü, hidrolik tampon parçaları üretimi konusunda faaliyet gösteriyor.

ELKO Asansör firma sahipleri Harun Koçak ve Ziya Koçak bizlere ELKO Asansör’ü ve faaliyetlerini anlattı:

“ELKO Asansör olarak üretim tesisimiz 1000 metrekare kapalı alandan oluşuyor. Makine parkurumuz ürettiğimiz ürünleri kendi bünyesinde son teknolojiyle kaliteli bir şekilde işleyebilecek kapasitede ve çeşitliliktedir. Bugün tasarımdan imalata yirmi yılı aşkın süredir bizlerle özverili bir şekilde çalışan ustalarımızla beraber yaklaşık 20 çalışanımız bulunuyor.

İhracat faaliyetlerimiz 2020 yılının başında artış göstermeye başlarken kurulan bağlantılar dünyada hızlı bir şekilde yayılmaya başlayan salgından dolayı ne yazık ki büyük ölçüde aksadı. Buna rağmen yeni pazarlar ile iletişime geçtik ve ürünlerimizi yeni pazarlara tanıtma fırsatı bulduğumuzu söyleyebiliriz. 2021 için, kurulu olan bağlantılarımızın ve açıldığımız yeni pazarların sayesinde hedeflerimize yaklaşacağımızı ve hızlı bir şekilde hedeflerimizi aşacağımızı düşünüyoruz.

2021 yılında makine parkuru ve teçhizat, Ar-Ge ve Ür-Ge ile yeni üretim tesisi yatırımlarımız da son hızıyla devam ediyor.

EFR1/EFR2
Şu an firmamız ağırlıklı olarak; asansör güvenlik sistemleri, fren sistemleri, hız regülatörü, hidrolik tampon, halat şişeleri, saç paten, makaralı paten, kauçuk gibi ürünler ile asansör sektörüne hizmet veriyor. Son olarak fren sistemi grubundan EFR1/EFR2 isimli yeni bir asansör frenimiz var. Üstünde emek ve zaman harcanmış olan frenimizin en önemli özelliği hareketli pabucun hareketini bilyeler üzerinde gerçekleştirmesidir. Bu sayede frenin frenlemesi ve frenledikten sonra frenden çıkması çok rahat bir şekilde gerçekleştiriliyor. 25’lik kare aktarma profili sayesinde de montajı rahatça gerçekleştiriliyor. Artı olarak basma yüzeyi kare olduğu için 89’luk ray tiplerinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Ürünlerimizin tercih edilmesini sağlayan en büyük avantajını kalitenin yanı sıra çalışma ve mekanik farklılıklar olarak belirtebiliriz. Ürünlerimiz TS EN81-20/50’nin gerekliliklerini sağlar ve sahip olduğumuz belgeler ise D Kare Gözetim Test ve Belgelendirme ve Szutest’in belgelendirmiş olduğu kalite belgeleridir.

Ürünlerimizin belgelendirme süreçlerine tamamen hakimiz. Bizzat takip ediyor, planlı ve koordineli çalışarak en hızlı şekilde ürünlerimizin belgelendirilmesini sağlıyoruz.

Var olan ürünlerimizin kalite ve iyileştirilmesiyle alakalı durmaksızın bir geliştirme çabası içerisindeyiz. 

‘Daha kaliteli nasıl üretebiliriz?’ sorusunu kendimize ilke olarak belirledik ve ürünlerimizin malzeme kalitesini ve  mekanik tasarımını sürekli geliştirmeyi amaçlıyoruz.

Ar-Ge çalışmalarımıza durmadan devam ediyoruz. Yeni modeller ve yeni tasarımlar üzerinde çalışıyor, ürün yelpazemizi genişletmek ve kalitemizi günden güne arttırmak için çabalıyoruz. 

Ürünlerimizin belgelendirme süreçlerini çok başarılı buluyorum. Ürün belgelendirme konusu, standart ve sürekliliği yakalama noktasında gerekli bir konu. Ürünlere getirilen belgelendirme zorunluluğu ve izlenen süreç ister istemez daha iyisini daha kalitelisini yapmamız için üreticilerimizi ve bizi yönlendiriyor diyebiliriz.

- Rakiplerimize karşı avantajımız; fiyat
Avrupalı ve Uzakdoğulu rakiplerimizin ürünleri ile bizim ürünlerimiz arasında bir fark göremiyorum. Kalite olarak standartları yakaladığımızı rahatlıkla söyleyebilirim. Rakiplerimize karşı avantajımızı ise fiyat olarak nitelendirebiliriz. Gerçi bu durum bir bakıma yükselen kur ile beraber zaman zaman dezavantaj da olabiliyor. Ama son olarak şunu söyleyebiliriz, önemli olan kaliteden ödün vermeden üretebilmek ve biz bunu gerçekleştirdiğimizi düşünüyoruz.

2020 yılında pandemiyle beraber yaşanan sosyal mesafeli yaşama durumunun, 2021 yılında bir an önce bitmesi ve herkese en başta sağlık, mutluluk, bir arada olacağımız ve katma değeri yüksek olan birçok işe imza atacağımız nice fırsatlarımızın olmasını temenni ederiz.”