03 Ocak 2022,ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN AMA YER KAPLAMAYAN ÜRÜNLER GELİŞTİRDİK, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

ENGELLİ ERİŞİMİNE UYGUN AMA YER KAPLAMAYAN ÜRÜNLER GELİŞTİRDİK

Mehmet Devedaşı - DEVAS ASANSÖR GENEL MÜDÜRÜ

Elektronik asansör kontrol kartları geliştirmek ve asansör sektörüne özgü yaklaşımlar ile yeni kontrol teknikleri geliştirip kullanıcılar üzerinde kullanımı basit ve güvenli sistemler üretmek için iki ortak girişimci tarafından kurulan Devas Asansör'ün Genel Müdürü Mehmet Devedaşı, Devas'ın çağın gereksinimleri ile gelişen teknolojiye hızlı adapte olabilen yapısı ve engelli sistemleri teknolojileri alanında yaptığı yatırımlarla Türkiye'de ve dünyada değişimin öncüsü olduğunu kaydetti.

Engelli asansör sistemlerinde ihtiyaç duyulan ve kritik önemde bulunan malzemeleri yurt dışından ithal etmek yerine kendi bünyesinde üretmek için yatırım kararı alan Devas Asansör'ün talaşsız imalat tekniği ile 40 mm çaptan 250 mm çapa kadar çok ağızlı sonsuz vida mili üretim hattı kuduğunu kaydeden Mehmet Devedaşı, "2021 yılında Oksidasyon Kaplama Hattı, Lazer, CNC Abkant ve benzeri makine yatırımları yapmakla birlikte farklı ihtiyaçlarımız için kendimize özel makine üretimi gerçekleştirdik. Makine parkurumuzun büyümesi ve ürün çeşitliliğinin artması sonucu kapalı alanımızı 3.200 m²’den 5.900 m²’ye çıkardık ve toplam alanımız 16.000 m²'ye ulaştı. Tüm dünyada etkisini gösteren pandemi şartlarına rağmen istikrarlı bir büyüme hedefi ile makine parkuru, kapalı alan ve yeni birimlerle istihdam sayımız her geçen gün daha da büyüyor" dedi. 

"Küresel düşünmek, tüm dünyayı bir pazar olarak görmek ve pek çok ülkeye satış yapabileceğinizi düşünmek yeni bir vizyona sahip olmak demektir." diyen Devedaşı, bu vizyon ile Devas'ın sadece Ortadoğu ile sınırlı kalmayıp dünyanın her yerine yerli ve milli olarak imal ettiği ürünleri sevk ettiğini, üretim kapasitelerinin yüzde 60'ını ihraç eder bir yapıya kavuşturmanın gururunu yaşamakla birlikte 70’den fazla ülkeye ürün gönderdiklerini ifade etti. Prensip olarak kaliteli ve performansı yüksek materyaller kullanarak özellikle yurt dışı müşterileri için Avrupa segmentinde ürünler üretip yurt dışı pazar paylarını genişlettiklerini  belirten Mehmet Devedaşı, yeni yatırımları ile ilgili olarak da şunları söyledi: 

"Devas Asansör sadece bir asansör firması olmayıp aynı zamanda sektöründe iyi bir Ar-Ge firmasıdır. Engelli asansörü sektöründe oval tasarıma sahip ürünlerimiz uzun zamandır üretiliyordu. Bilgi birikim ve alt yapımızın uygunluğu ile dairesel asansörler üretmek için yeni makine ve teçhizat yatırımları yaparak yeni ürünler geliştirdik. Her geliştirdiğimiz ürün bizde yeni ürünlerin habercisi oluyor ve yatırımlarımıza yön veriyor. Yeni teknolojilerin sağlanmasına yönelik politikalar izleyerek yurt içinde ve yurt dışında devam eden Ar-Ge projelerimiz bulunuyor. Yurt dışından ithal ettiğimiz yarı mamul ürünleri daha önceden de olduğu gibi kendi bünyemizde geliştirmeye yönelik yaptığımız yatırımlar büyüyerek devam ediyor. Bilişim sektörüne yaptığımız yatırımlar sayesinde, yerli ve yabancı birçok müşterimizin kullandığı 'Tasarım Atölyesi' uygulamamız ile müşterilerimiz artık kendi asansörlerini bilgisayar başında kahvesini yudumlarken tasarlayabiliyor. Engelli platformundan Tubelift tüp asansöre kadar birçok ürünü kendi yapılarına uygun şekli, rengi veya ölçülerine göre tasarlayabiliyorlar. Ürün portföyümüzde bulunan ürünlerin ayar ve kullanımı ile ilgili geliştirdiğimiz 'Giant Mobil' uygulamalarımız sayesinde artık insanlar akıllı telefonlar üzerinden sisteme bağlanıp parametreleri değiştirebildiği gibi yazılım güncellemelerini de online yapabiliyor." 

- Amacımız geleneksel asansör yaklaşımından biraz daha uzaklaşıp herkesin kullanabileceği şık ve kompakt tasarımlarımız ile engelsiz bir erişimi garanti etmek
Gelişen kitle iletişim araçlarının ve özellikle internetin, üreticilerin dünyanın diğer ucunda müşteri bulabilmesini kolaylaştırdığını söyleyen Devedaşı, "Müşterilerimizden gelen talepler doğrultusunda engelli erişimine uygun ama yer kaplamayan ürünler geliştirdik. Patent çalışmaları da tamamlanan yeni ürünlerimiz piyasa arz edilmiş olmakla birlikte Avrasya Asansör Fuarı'nda da sergilenmiş, inceleyen ve kullanan birçok asansör firması tarafından tam not almıştır. Elbette bu ürünlerin üretilmesi geliştirilmesi uzun bir Ar-ge ve Ür-Ge yatırımları ile hayata geçiyor. Erişimi engelleyen en dar alanlarda dahi erişilebilirliği sağlamak için üretilen 'Octalift' ev ve engelli asansörlerimizin en küçük modeli 800x800 mm yer kaplarken tek kişilik ayakta veya katlanabilir koltuğunda oturarak seyahat edilebilen, görsel açıdan da herkesin beğenisini kazanmış bir asansör oldu. 

Saydam kaplamaları sayesinde açık bir görüş alanı sunan 'Octalift' evlerde, ofislerde ve tekerlekli sandalye ile de kullanımı sayesinde kamuya açık özel ve resmi kurumlarda kullanılmaya başlandı. Amacımız geleneksel asansör yaklaşımından biraz daha uzaklaşıp herkesin kullanabileceği şık ve kompakt tasarımlarımız ile engelsiz bir erişimi garanti etmekti ve bunu da başardığımıza inanıyoruz. Aynı konsepti taşıyan yuvarlak görünümü ile 'Tubelift' 900 mm’den başlayan dış çapı ile ister merdiven ortasında ister yaşam alanlarında akrilik kaplaması ile katlar arası ışığın kesilmesini önlemiş ve daha ferah bir kullanım imkanı sunmuştur. Yeni nesil engelli asansörlerimiz sektöre farklı bir bakış açısı getirmekle birlikte müşterilerimizin istekleri doğrultusunda krom kaplama seçenekleri de sunulmuştur. Hiçbir zaman asansör üretmek için değil, sanat eserleri üretmek için çıktığımız bu yolda daima mükemmellik odaklı ve işbirliğine açık bir ekibin parçası olduğumuzu düşünüyoruz." dedi.

Kalite ve güvenlik işimizin asli unsurudur
"Kalite ve güvenlik işimizin asli unsurudur." diyen Devas Genel Müdürü Mehmet Devedaşı, ürünlerinin tasarım aşamasında ilgili mevzuat ve standartlar titizlikle incelenip üretimde maliyet odaklı bir yaklaşım ile değil; performans, kalite ve güvenlik odaklı bir yol haritası izlediklerini dile getirdi. Hedeflerinin her zaman Avrupa kalitesinde ürünler üretmek olduğunu da sözlerine ekleyen Devedaşı; "Bu bağlamda ürünlerimiz hem kalite hem de güvenlik bakımından Avrupa merkezli onaylanmış kuruluşlar tarafından onaylanarak sertifikasyon yapılmaktadır. Her ürünün CE belgeleri prototip aşaması ile eş zamanlı olarak başlayarak doğru ürün, doğru marka ve doğru fiyat politikaları ile sertifikalandırılır. Müşterilerimiz aslında ürünlerimizi alırken ürün ile birlikte performansı bizim tarafımızdan garanti edilen güvenilir ürünler alırlar, sertifikası da ürünlerimizin kalite ve güvenliğinin Avrupa tarafından onaylandığının belgesidir. Müşterilerimiz hiçbir ürünümüzün; kullanım yeri, coğrafi koşulları ve standartların dışında üretimine, kullanımına müsaade etmeyeceğimizi bilirler ve bize güvenirler. Engelli asansörü veya ev asansörü arayan son kullanıcı müşteri kitlesi sürekli problem verecek, birkaç yıl çalışacak veya güvenli olmayan ürünler aramazlar. Aksine asgari 10 yıl ve üzeri, ve asgari bakım maliyeti oluşturacak ürünleri seçmek isterler. Genelde dış mekân kullanımının çok yoğun olduğu bir sektörde faaliyet gösteriyoruz. Bunun için de ürünlerimiz dış mekân koşullarına ve ADA Pvag standartlarına uygun, kullanım yerine bağlı olarak alüminyum kaplı özel saclar, DKP sac, polyester dış cephe boya ve IP 67 swicth sistemleri ile özel olarak üretilir. Bu sistemlerin en çok arıza yapabilecek noktası kapı güvenlik kilitleridir. Ürünlerimizde kapı güvenlik kilitleri arıza ortalaması yüzde 0,01 altında, yüksek performanslı IP67 koruma sınıfında oynar başlıklı ithal kilit sistemleri ile dizayn edilir. Her ne kadar maliyeti yüksek de olsa bizim için vazgeçilmez kritik malzemelerden birisidir. Uzun bir yolculuk yapacak olan ürünlerimiz, ilk günkü performansını her zaman garanti etmelidir. Müşterilerimizin bizi tercih etmeleri, 26 yıllı aşan  firma tecrübemiz ve ürün kalitemiz başta olmak üzere; her mekâna, her ülkeye ve her müşteriye ürünlerimizin hitap edebilme gücünden kaynaklanmaktadır." dedi. 

- Bilmediğiniz bir ürünü yapamaz ve üründe asla başarılı olamazsınız
Ürünleri ile ilgili belgelendirme ve test süreçleri ile ilgili de bilgi veren Mehmet Devedaşı sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bilmediğiniz bir ürünü yapamaz ve asla da başarılı olamazsınız. Firmamız çeyrek asırlık bir asansör, yazılım, bilişim ve üretim teknikleri tecrübesine sahip olup istihdam ettiğimiz tüm personellerimize bu bilgi ve birikimi aktarıyor, gerektiğinde danışmanlık yapıyoruz. Ürünlerimiz nitelik bakımından çağın gereksinimlerine, teknolojiye ve değişen standartlar ile direktifler doğrultusunda sürekli Ür-Ge kapsamında geliştirildiği gibi üretim teknikleri açısından da geliştiriliyor. Her yıl tekrarlanan sertifikasyon ve test süreçleri oluşturduğumuz teknik bir heyet tarafından tüm aşamalarında takip ediliyor, dijital dokümantasyonlar oluşturulup arşivleniyor. Yalın üretim teknikleri kullanılarak yapılan tüm bu süreçler online izlenebiliyor ve takibi yapılıyor. 

Sektörde uzun zamandır üretim yapan bir firma olarak sahadan gelen geri dönüşleri, ürünlerimizin 15 yıl sonraki performansı, yapısı ve kullanıcıların karşılaştığı problemler adına hemen aksiyon almamız açısından çok kıymetli buluyoruz. Bazen kullanma kılavuzunda belirtilmeyen küçücük bir detay bile önem arz ediyor.  Tüm ürünlerimizde standart sunulan VSR ses asistanı, engelli platformlarının kullanımı ile ilgili kullanıcılarımızı yönlendirme ve kullanma eğitimine yönelik detaylar düşünülerek tasarlanmıştır. Ürünlerimizin tüm mekanik, donanım ve yazılım süreçleri kendi bünyemizde yapabiliyor olmamız, yerlilik kapasitemizi yüzde 95’lerin üzerine çıkardığı gibi herhangi bir değişiklik söz konusu olduğunda hızlı aksiyon almamızı da kolaylaştırıyor. Spesifik farklı birçok projeyi başarıyla sonuçlandırmamız yarı mamul üretimlerimizi kendi bünyemizde yapma becerimizden kaynaklanıyor.

-Bir taraftan ülkemizin gücüne güç katabilmek ve döviz kazandırmak, diğer taraftan da global bir marka olmak için var gücümüz ile çalışıyoruz
İhracat ülkeye döviz kazandıran, pazar payını genişleten, bir faaliyettir ve bu sebeple bir taraftan ülkemizin gücüne güç katabilmek ve döviz kazandırmak, diğer taraftan da global bir marka olmak için var gücümüz ile çalışıyoruz. Yurt dışında üretilen aynı sektör ürünleri olsun ya -da olmasın eksikleri fazlalıkları teknolojileri pazarlama faaliyetlerine kadar çok detaylı takip ediyor, ürünlerimize uygulanabilecek farklılıkları daha da genişleterek uyguluyoruz. Şu an geldiğimiz nokta Avrupa'da üretilmiş ürünler de dahil olmak üzere ürün çeşitliliğimiz, teknolojimiz, ürünlerimizin teknik özellikleri rakiplerine göre daha üst düzeyde. Dünyada birkaç firmanın ürettiği raydan enerjili dönemeçli merdiven asansörü üretim teknikleri, kalitesi, elektronik yazılımları ve donanımları ile birçok ürünle yarışır hale getirdik.  Avrupa fiyatları açısından rekabet edebileceğimiz ürünlerin başında gelmekte olan 'Doru Merdiven Asansörü'  yedi yıllık uzun bir geliştirme aşaması ve tüm ürünlerimizde olduğu gibi hâlihazırda devam eden ürün geliştirme programına şu an 5 mühendis arkadaşımız ile devam ediyor. Fiyat açısından rekabet etmek asla önceliğimiz olmadığından 'Doru Merdiven Asansörü' kalite, performans ve güvenlik açısından da rekabet edebileceğimiz ürünler arasındadır."