05 Eylül 2022,

"HEDEFSAN, üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini ihraç ediyor."

Ümit CURA - HEDEFSAN Dış Ticaret Uzmanı

"Temelleri 1989 yılında atılan HEDEFSAN, 33 yıldır kat ettiği teknoloji yolculuğunda çağdaş ihtiyaçlara yönelik ve son teknolojiye uygun asansör kontrol sistemlerini üretmeye ve geliştirmeye devam etmektedir." diyen HEDEFSAN Dış Ticaret Uzmanı Ümit Cura ulusal ve uluslararası alanda en başarılı asansör teknolojileri üreticilerinden biri olmanın gururunu yaşadıklarını kaydetti.  

Ümit bey merhaba. Bizlere HEDEFSAN'ın ürün ve hizmetlerinden bahseder misiniz?
Merhaba. HEDEFSAN ürünleri CE, EU ve TSE gibi ulusal ve uluslararası birçok kalite belgesine sahiptir.  Tüm üretim faaliyetlerinde uluslararası kalite standartlarına uyum ve sürekli gelişim amacını gözeten HEDEFSAN üretimini gerçekleştirdiği her ürünün parçalarını, laboratuvarlarında ayrı ayrı test ve analizlerini yetkili ulusal ve uluslararası kuruluşlar aracılığıyla yapmaktadır. 

2005 yılında geliştirdiği frekans kontrollü asansör kumanda panosu ile pazarında büyük bir başarı yakalayan HEDEFSAN, ilham olmanın süreklilikle olacağına inanarak Ar-Ge çalışmalarını devam ettirmektedir. 2010 yılında ürün yelpazesini genişleten HEDEFSAN, büyük yatırım hamlesiyle kendi bünyesinde üretim gerçekleştiren nadir firmalar arasına girmiştir. Asansör kontrol kartları, asansör kapısı kontrol kartları, sürücüler ve acil kurtarma sistemlerinde kalite standartlarını ortaya koymuş ve sektöründe adından sıkça söz ettirmiştir. 2014 yılında gerçekleştirdiği ikinci büyük yatırımla üretim tesisini yenileyen HEDEFSAN, dünya pazarında yükselmeye devam etmektedir.

Bugün ise HEDEFSAN, geleceğe yön verecek teknolojileri ile dünya asansör pazarına ilham olmaktadır. Ürün geliştirme yatırımlarının odak noktası insan güvenliğini en üst düzeye çıkarma ve kullanım kolaylığıdır. Maksimum güvenlik ile pratik teknoloji HEDEFSAN’ı bugünlere getiren temel üretim felsefesidir.

HEDEFSAN çatısı altında ürettiğimiz asansör kontrol kartları, asansör kapısı kontrol kartları, sürücüler ve acil kurtarma sistemlerini ulusal ve uluslararası pazarlarda çok sayıda tedarikçi ve üretici tarafından kullanılmaktadır. Ayrıca bir diğer markamız olan Speed Otomasyon çatısı altında senkron, asenkron, tek hızlı ve çift hızlı asansör elektrik motorları ile hidrolik asansörler için EN81 ve +A3 standartlarına uygun kontrol panolarının üretimini yapmaktayız. Üretim sürecimizi sürekli geliştirerek ve günümüz teknolojisinin sağladığı en iyi imkanları kullanarak sıfır hata ve sıfır sorun hedefiyle üretim yapıyoruz.

Firmanızın sektöründeki konumu, temsilcilikleriniz pazardaki gücü hakkında bizleri bilgilendirir misiniz?
Ulusal ve uluslararası teknolojik gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Ayrıca kullanıcıların gereksinimlerine ve iş ortaklarımızın kullanım kolaylıklarına uygun çözümler sunmak için ürünlerimizi ve yazılımlarını buna göre tasarlıyoruz. Asansör sektöründe sürdürülebilir rekabet taktiği ve stratejilerimizi belirlemek için Ar-Ge çalışmalarımıza ara vermeden devam ediyoruz ve bunu yükselişin püf noktası olarak görüyoruz. 

Yurt içinde ve yurt dışında ürünlerimizin sıcak satışı ve teknik desteği konusunda hizmet sunan temsilcilerimiz niteliğindeki iş ortaklarımız aracılığıyla kullanıcılara yönelik hızlı çözümler sunmaktayız. Sahip olduğumuz ileri teknoloji imkanları ve kullanıcı memnuniyeti odaklı felsefemizle sektörde önemli bir rekabet gücüne sahibiz. Daima bir adım önde olmak için çok çalışıyoruz. 

Güncel yatırımlarınız ve Ar - Ge çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?
Kullanıcılardan aldığımız geri bildirimler ile onların ihtiyaçlarına yönelik doğru ürünlerin sunulması, zamanında teslimat ve satış sonrası sunulan teknik destek HEDEFSAN'ın her ürününün arkasında olduğunu hissettirmekte ve kullanıcısına güven vermektedir. 

Kullanıcılarımızın ihtiyaçlarına yönelik farklı yöntemlerle çözümler sunduğumuz saha testinde ve geliştirme aşamasında olan farklı projelerimiz bulunmaktadır. Kullanıcıların hizmetine sunduğumuz her bir ürün grubunu Ar-Ge ve teknik ekibimiz ile sahada yakından takip etmekteyiz. Teknik ve satış ekiplerimizin aldıkları geri bildirimler Ar-Ge çalışmalarımıza önemli oranda katkı sağlamaktadır. Pazara sunduğumuz her ürünü dinamik ve iyileştirmeye açık tutuyoruz. Kullanıcılardan gelen geri dönüşlere göre ürünlerimizde iyileştirme çalışmalarını sürekli değerlendiriyoruz.

2022 yılının ilk 6 ayı için ihracat faaliyetleriniz hakkında bilgi verir misiniz? 
Bir diğer markamız olan TECOOM Lift Components ile uluslararası alanda kendini kanıtlayan HEDEFSAN, üretiminin yaklaşık yüzde 50’sini ihraç ediyor. Güney Amerika, Avrupa, Orta Doğu, Güney Asya ve Afrika ülkeleri başta olmak üzere dünyanın dört bir yanındaki yaklaşık 40 ülkeye ihracat faaliyetlerinde bulunmaktayız.

Dış ticaret biriminde birlikte çalıştığımız ekibimizle yurt dışı pazar araştırması faaliyetlerini yürütüyoruz ve ihracat oranını artırmak için çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Yurt dışı pazar araştırması faaliyetleri kapsamında farklı ülkelerdeki iş ortaklarımızı ziyaret programları planlıyoruz ve uluslararası fuarlara katılıyoruz. 

Geçtiğimiz Nisan ayında Almanya’nın Augsburg şehrinde düzenlenen Interlift fuarına katılım sağladık. Daha önce katıldığımız Interlift fuarları çok verimli geçtiği için bundan sonra düzenlenecek olan Interlift fuarlarına katılmayı planlıyoruz. Liftinstituut B.V. tarafından ürünlerimize verilen AB Tip İnceleme Sertifikası aracılığıyla ürünlerimizi Avrupa’da rahatlıkla sergileyebiliyoruz. Bu sertifika Avrupa standartlarına uygun üretim yaptığımızın ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere ürünlerimizin diğer ülkeler tarafından kabul gördüğünün bir işaretçisidir. 

Yunanistan’ın başkenti Atina’da düzenlenene Ascen.tec fuarına bu yıl ilk kez katılım sağladık. Yunanistan bayimiz Liftshop.gr ile katıldığımız bu fuar oldukça verimli geçti ve ziyaretçilerin standımıza gösterdikleri ilgi yoğundu. Özellikle hidrolik asansörler için ürettiğimiz kontrol panoları çok yoğun ilgi gördü. Bu ilgiden dolayı Yunanistan’a ihracat hacmimizin artması için çalışmalarımıza hız vermiş bulunmaktayız. 

Ayrıca ürünlerimizin doğru şekilde montajlarının yapılması ve kullanılması için Türkiye dışındaki iş ortaklarımıza yerinde eğitim imkanları sunuyoruz. Bu yıl içerisinde Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Rusya ve Umman’da gerçekleştirdiğimiz eğitim faaliyetlerimizi diğer ülkeler için de planlıyoruz. Sunduğumuz bu eğitim hizmetleri sayesinde iş ortaklarımız ve kullanıcılar, kusursuz montajlar gerçekleştirmekte ve ürünlerimizi tereddütsüz bir şekilde tercih etmektedir.

Firma olarak, 2023 yılı için sürdürülebilir ihracat politikası için neleri belirlediniz?
Yurt içi üretim planlarımızı ve faaliyetlerimizi her geçen yıl güçlendirerek uluslararası pazarda emin adımlarla ilerlemeyi hedefliyoruz. İş ortaklarımız ve kullanıcılarla yakın ilişkiler kurarak, ülkelerin sahip oldukları farklı dinamikleri göz önünde bulundurarak, marka bilinirliği çalışmalarını hızlandırarak, pazarın ihtiyaçlarına uygun çözümler sunarak ve güçlü iş birlikleri kurarak sürdürülebilir ihracat politikaları belirlemekteyiz.

Dünya asansör pazarında ne gibi gelişmeler yaşanıyor? Pazar yoğunluğu hangi bölgelere veya ülkelere kayıyor? Hangi ürünler daha fazla talep görüyor?
Uluslararası pazarda zorlu bir rekabet söz konusu. Ürünlerin kalitesi ve belirlenen fiyat politikaları ile marka bilinirliği pazar yoğunluğunun farklı bölge ve ülkelere kaymasına sebep oluyor. Türkiye’nin asansör sektöründeki ihracat payının özellikle son birkaç yılda çok yükseldiğini Türkiye İhracatçılar Meclisi raporlarında görmekteyiz. Türkiye’deki birçok asansör parçası ve aksamı üreticisi dünyadaki diğer üreticilerle rekabet edebilir hale geldi. Farklı ülkelerdeki iş ortaklarımız Uzak Doğu ve Avrupa ürünleri yerine artık Türk ürünlerini tercih etmeye başladı. 

Bu yılın verileri, geçen yılın aynı dönemine göre olumlu mu, olumsuz mu? Bu verilerden hareketle 2022 yılsonu ihracat öngörülerinizi paylaşır mısınız?
Geçmiş yıllardaki ihracat verilerini değerlendirdiğimizde her yılın bir önceki yıldan daha yüksek oranda ihracat kapasitesine sahip olduğunu söyleyebiliriz. 2022 yılının ilk 6 ayı içinde gerçekleştirdiğimiz ihracat faaliyetlerinin 2021 yılı ihracat faaliyetlerinin tamamından daha yüksek olduğunu ve yüksek düzeyde bir başarı elde ettiğimizi açıkça söyleyebiliriz. 2022 yılı sonunda HEDEFSAN adına yeni bir ihracat rekoru kıracağımıza inanıyorum.