07 Şubat 2021,İzmir’de Asansör Sınav Merkezi Açıldı, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

İzmir’de Asansör Sınav Merkezi Açıldı

MMO İzmir Şube tarafından kurulan Asansör Uygulamalı Sınav Merkezi, 21 Kasım 2017 tarihinde gerçekleştirilen törenle hizmete girdi. 2012 yılında hizmete giren Uygulamalı Eğitim Merkezi çatısı altında oluşturulan merkez için düzenlenen açılış kokteyline Makine Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ve MMO Sayman Üyesi Tahsin Akbaba’nın yanı sıra MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Üyeleri ve asansör sektöründen firmaların ve sektörel derneklerin temsilcileri katıldı.

Açılışta bir konuşma yapan MMO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkan Vekili Yüksel Yaşartekin, Türkiye’nin uzmanlaşmış mühendislerin yanı sıra, alanında yetkin, konusunun ehli nitelikli ara teknik elemanlara da ihtiyacı olduğunu ifade ederek, “Odamız, ülkemiz sanayisi açısından önemli bir sorun olan nitelikli ara eleman yetersizliği konusunda da duyarsız kalmamaktadır. Bu çerçevede, çalışmalarımız üyelerimiz ve meslektaşlarımız ile sınırlı kalmamakta, ülkemizin bu önemli sorununun giderilmesi doğrultusunda biraz olsun katkıda bulunmak amacı ile çeşitli sektörlerde çalışma yapacak nitelikli ara eleman eğitimleri konusunda da çaba gösterilmektedir” dedi. Açılan merkezin, sadece Mesleki Yeterlilik Kurumu’nun zorunlu kıldığı belge için sınav yapmakla kalmayacağını söyleyen Yaşartekin, “Bilindiği üzere, kamu yararının gözetilmesi, kurulduğu günden bu yana Odamızın birincil çalışma ilkelerindendir. Bu merkezimizde niteliklerini arttıracağımız ara teknik elemanların, eğitim sonunda ileri aşamalara taşınan çalışmalarının toplumun daha konforlu ve güvenli bir yaşam sürdürmesine katkıda bulunarak önemli oranda kamu yararı ortaya çıkaracağına, ülke, sanayi ve toplum çıkarlarına olumlu etkilerde bulunacağına inanıyoruz” şeklinde konuştu.

 

Yaşartekin’in ardından söz alan MMO Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ekber Çakar ise Odanın çalışma alanıyla ilgili sektörlerin gelişimine büyük önem verdiğini ve bu doğrultuda çabalarını aralıksız sürdürdüğünü vurgulayarak, açılan merkezin bu çabaları bir ileri aşamaya taşıyacağına inandığını belirtti.

 

Konuşmaların ardından, merkezin faaliyete geçme sürecinde katkıda bulunan sektör firmalarının ve derneklerinin temsilcilerine plaketleri takdim edildi. Katılımcılar, açılış töreninin ardından merkezi gezerek yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi aldılar.

Asansör uygulamalı eğitim merkezimizde gerçekleştirilecek MYK sınavları: Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca 24 Mart 2016 tarihlerinde yayımlanan 2016/1 Sayılı Tebliğde bu alanda belgesiz çalışanlar için verilen 12 aylık süre 24 Mart 2017 tarihinde doldu.

 

Yapılan sınavlarda başarılı olan asansör bakım ve onarımcılarına, montajcılarına MYK onaylı;

 

  • 12UY0092-3 MYK Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 3
  • 12UY0092-4 MYK Asansör Bakım ve Onarımcısı Seviye 4
  • 12UY0092-3 MYK Asansör Montajcısı Seviye 3
  • 12UY0092-4 MYK Asansör Montajcısı Seviye 4

Sertifikaları verilmektedir.

 

Sınav Merkezinde ayrıca MYK kapsamında Ulusal Yeterlilik Kaynakçı Belgelendirmesi de yapılmaktadır.