04 Eylül 2023,Kırıker Metal ürünleri 90 ülkede , Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Kırıker Metal ürünleri 90 ülkede

Kırıker Metal Asansör'ün kuruluşundan bu yana ihracatın öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyleyen Kırıker Metal Asansör Genel Müdürü Mustafa Kırıker, yaklaşık 20 senedir ihracat yaptıklarını ifade etti. İlk yıllarda birkaç ülkeyle başlayan ihracat serüvenlerinin zaman içerisinde arttığını kaydeden Mustafa Kırıker, "İhracat konusunda her geçen yıl ülke sayısını arttırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Mısır ile başlayan ihracat serüvenimiz daha sonra Fas, Lübnan, komşu ülkelerimiz, Avrupa ve Asya ülkeleri ile devam etti. İhracatta stratejimiz riskleri dağıtma üzerine kurulu. İçinde bulunduğumuz dönemde dünyada dengeler çok çabuk değişiyor. Yoğun ihracat yaptığınız bir ülke ile yaşanabilen diplomatik gerginlikler çalışmalarınızı aksatabiliyor. Çalıştığınız başka bir ülkede barış varken bir sabah kalkıyorsunuz savaş başlamış. Bu sebeple ihracatımızı bir ya da birkaç ülkeye değil genele yayma stratejisi uyguluyoruz. Bu strateji ile üretimimizi Türk malının güvenirliğine ve kalitesine örnek olacak şekilde kurguluyoruz." dedi.

Sektörde rekabetin oldukça yoğun olduğuna da değinen Mustafa Kırıker, Türkiye'nin son zamanlarda dış satım konusunda alıcı pazarlar tarafından aranılan ülkelerden biri olduğunu ifade etti. Bununla beraber yurtiçi inşaat sektörünün yavaşlamasının üreticileri daha çok ihracata yönelttiğini de belirten Mustafa Kırıker, "Bu da beraberinde rekabeti getirdi. Biz firma olarak rekabeti fiyat ile değil daha çok kaliteli ürün, zamanında teslimat ve teknik servis ile sağlamak hedefindeyiz. Bu strateji ile bazı ülkelerde en çok tutulan kapı markası haline geldik. Şu an Uzak Asya ülkeleri de dahil birçok farklı ülkede bayiliklerimiz ve müşterilerimiz var. Kırıker Metal Asansör olarak Mısır, Suudi Arabistan, Irak, Lübnan, Ukrayna, Rusya, Bulgaristan, Yunanistan, Makedonya, Kosova, Irak, Libya, Fas, Tunus, İtalya, Vietnam gibi 30 ülkede yaptığımız direkt ihracat ile 60 ülkede de bayilerimiz aracılığı ile ürünlerimiz kullanılıyor. İhracatta en güçlü olduğumuz bölge şu an Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri diyebiliriz." dedi. İhracat pazar çeşitliliği için yeni ülkelere giriş stratejilerini kurgularken o ülkelerde yapılan fuarları ziyaret ederek pazar araştırması yaptıklarını söyleyen Mustafa Kırıker, "Fuar ziyareti ve yapılan pazar araştırmaları sonrası ortaya çıkan verilerle yerelde Kırıker Metal Asansör'ü ve ürünlerini en iyi temsil edecek firmayı belirliyoruz. Belirlenen firma ile bayilik anlaşması yaparak hedef ülke ya da bölgede kısa vadeli değil uzun soluklu bir çalışma sağlıyoruz." dedi.

-Sadece kapı üretiyoruz

"Kırıker Metal Asansör olarak bizi rakiplerimizden ayıran en önemli özellik sadece kapı üretimi yapmamızdır." diyen Mustafa Kırıker sözlerini şöyle sürdürdü: "Biz yarı otomatik, otomatik ve kramer kapı üretimi haricinde bir üretim yapmamaktayız. Uzmanlık alanımız sadece kapı üretimi ve tedariğidir. Bizim hedefimiz başka bir imalat ya da servis hizmetine girmeden sektörün kapı tedarikçisi olmaktır Müşteriye sunulan hızlı teknik servis hizmetinin bize ayrıca bir avantaj sağladığını düşünüyorum. Şu an dünya çok dinamik ve hızlı bir süreçten geçiyor. Bu süreçte yaşanan değişime ayak uydurabilmek gerçekten çok zor. Firma olarak gerek ürün belgelendirmesi gerekse ülkelerin istediği dokümanları önceden sağlayarak o pazara ayak uydurmakta zorluk çekmiyoruz. Firmamız AR-GE birimi sürekli satıştan ve sahadan gelen şikayet, öneri ve fikirleri belli bir sistematik içinde değerlendiriyor ve ona göre yeni ürünler ve değişiklikler yapılıyor.

AR-GE birimimiz hedef ülkelerdeki standart değişikliklerini ve pazar farklılıklarını sürekli takip ettikleri için hedef pazarlarımızdaki duruma uyum sağlama süremiz kısalıyor.

Şu anda ihracat konusunda en önemli sorun teslimat süreleri. Bu sorunu çözmek hatta avantaja çevirebilmek adına firmamızda ERP programı kurduk. Bu sayede hem kaynaklarımızı daha efektif kullanabiliyoruz hem de teslimat sürelerini müşterilerimize daha kısa vadede verebiliyoruz.

Sadece kapı üretmemiz farklı kalemlerde üretim yapan sektör aktörlerine göre bizlere avantaj sağlıyor. Tüm odağımızı kapı üretimine vermemiz hem kalite ham de hızlı üretim açısından hareket kabiliyetimizi arttırıyor. Ayrıca yurtdışında kurduğumuz iş birlikleri de sağladığımız marka bilinirliğinde önemli rol oynadı. Bir ülkede birçok firmayla değil bir ya da iki firmayla daha kuvvetli adımlar atıyoruz. Yurtiçinde ise ihracat odaklı paket asansör yapan firmalarla iş birliğini önemsiyoruz ve burada gerekli teknik servis lojistik destekleriniz vermeye gayret ediyoruz.

Gelecekte ihracat hedefimiz küresel marketin kapı tedarikçisi olmak. Bütün kıtalardan ve ülkelerden talep edilen ve aranan bir marka olmak istiyoruz. Bu hedefimize belli bir stratejiye bağlı kalarak kalite, güven, zamanında teslimat, teknik servis ve lojistik talepleri gibi etkenleri optimum bir duruma getirerek ulaşmayı hedefliyoruz.

İhracat pazarımız her geçen yıl hem ciro hem de ülke sayısı bakımından artıyor. Üretimimizin yüzde 70'ini gerek direk gerekse bayilerimiz aracılığı ile dış pazara gönderiyoruz. 2023 yılının ilk 6 ayını değerlendirirsek bir önceki yılın aynı dönemine göre sınırlı da olsa bir artış söz konusu. Bu yılın ilk 6 ayında ciromuzda yaşanan sınırlı artışta yoğun olarak çalıştığımız Mısır, Irak gibi ülkelerde yaşanan finansal sıkıntılar, Ukrayna, Lübnan gibi ülkelerde devam eden savaş ve iç karışıklıklar ile genel olarak küresel talebin yavaşlaması etkili oldu.