06 Kasım 2022,LiftEx 2022, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

LiftEx 2022

by Ceyla AKIN, Mechanical Engineer Director Miracle Engineering &Consultancy 26 Coney Green SO237JB WINCHESTER, UNITED KINGDOM
ceylaakin@miracleengineering.co.uk,  info@miracleengineering.co.uk 

 

LEIA (Asansör ve Yürüyen Merdiven Endüstrisi Birliği) tarafından düzenlenen LiftEx 2022, asansör ve yürüyen merdiven endüstrisine yönelik İngiltere'nin tek özel ticaret fuarı. Etkinlik, bu yıl 12-13 Ekim tarihleri arasında Londra'daki ExCeL'de gerçekleşti

100'den fazla firmanın katılımıyla gerçeklesen LiftEx 2022'nin; firmalara ayrılan konforlu alanları, toplantıların yapılabileceği düzenlenmiş oturma alanları, firmaların ve LEILA'nın sınırsız ikramları ile mükemmel ve akılda kalıcı bir organizasyon olduğu söylenebilir.

LEIA (Asansör ve Yürüyen Merdiven Endüstrisi Derneği), 1932 yılına kadar uzanan bir geçmişe sahip. Sektörde uzun süre faaliyet gösteren 2 derneğin birleşmesiyle 1997 yılında kurulan LEIA, asansör ve yürüyen merdiven endüstrisi için ticaret birliği ve danışma organıdır. Asansör ve yürüyen merdiven endüstrisinin yaklaşık yüzde 85'ini kapsayan üyeleri ile LEIA, sektör için tek bir sesi temsil ediyor.

LEIA, bir ticaret birliği ve birliğinin kurulması için alışılmadık bir durum olan ISO 9001 sertifikasına sahip. ISO 9001 belgelendirmesi, LEIA üyesi şirketlerin profesyonel ve yetkin bir şekilde çalışacak kişilere, tesislere, teknik uzmanlığa, yönetim sistemlerine ve sicile sahip olduğunu gösteriyor.

LiftEx 2022'ye bu yıl İngiltere, Hırvatistan, Almanya, İtalya, İspanya, İsveç, İsviçre, ABD temsilcilikleri son derece aktifti. Fuarda çok geniş katılımcı portföyünde üreticiler, taşeronlar, hizmet şirketleri, tedarikçiler ve destek hizmetleri organizatörleri yer aldı.

Bu yıl fuara ilk kez katılan marka sayısı ise 12 oldu.

- LiftEx 2022 seminer programı

12 Ekim Çarşamba

EN 81-20 ve EN 81 kapsamında belirlenen standartların revizyonu, 

Dave Searle, Üye, LEIA Teknik Komitesi Başkan Yardımcısı, MHE/4, BSI Asansörler, Vinçler ve Yürüyen Merdivenler Komitesi
"İngiltere küresel bir ISO 8100-1 standardı üzerinde çalışmalar yaparken EN 81-20 revize ediliyor. EN 81-20'nin mevcut revizyonu ve belirlenmiş standartlarda neler olup bittiği hakkında bir güncelleme sunumu." 

Tahliye Asansörleri, Yangın ve Engelliler

Nick Mellor, Genel Müdür, LEIA
"İtfaiyeciler tarafından kullanılmak veya engelli kişilerin tahliyesi için yıllar içinde sağlanan çeşitli asansör türleri vardır. Asansör tipini bilmek, bir binanın yangın riski değerlendirmesi için kritik öneme sahiptir. Sunumda farklı asansör türlerine değinerek tahliye asansörleri ve genel kurallar hakkında bilgi paylaşıldı."

Dijital Telefon Hatlarının Asansör Alarmları Üzerindeki Etkisi

Matthew Davies, Head of Strategic Marketing - Europe, Avire | LEIA representative, European Lift Association TELCO Working Group, Avrupa Stratejik Pazarlama Başkanı, Avire | LEIA temsilcisi, Avrupa Asansör Birliği TELCO Çalışma Grubu
"İngiltere'deki tüm asansör alarmlarının tahmini üçte ikisi telefon sabit hatlarına bağlıdır. Bakır sabit hatların fiber ile değiştirilmesi olan 'dijital anahtar', İngiltere'nin telekom altyapısında sismik bir değişimi temsil ediyor. Bu değişiklik, asansör alarm sistemlerinin çalışması ve esnekliği üzerinde temel bir etkiye sahip olacaktır."

13 Ekim 2022 Perşembe

İtfaiye ve Kurtarma Servisi'nin kullanımı için asansörler

Matthew Canham, Fire Safety Engineer, National Fire Chiefs Council Protection Policy and Reform Unit (PPRU) Building Safety Programme (BSP)
Yangın Güvenliği Mühendisi, Ulusal İtfaiye Şefleri Konseyi Koruma Politikası ve Reform Birimi (PPRU) Bina Güvenliği Programı (BSP)
"Bu sunumda, İtfaiye ve Kurtarma Servisi tarafından kullanılan asansörlerin önemine, bunları kullanırken dikkat edilmesi gereken noktalara ve mevcut olmadıklarında etkileri üzerinde durulmuştur."

UKCA: Ürün uyumluluğu ve Brexit sonrası işaretleme 
Paul Clifton, Chairman, LEIA Quality & Technical Committee
"Asansörler ve makineler için yeni İngiltere mevzuatı Brexit sonrası hızla tanıtıldı. Yeni mevzuat bileşenlerin ve komple ürünlerin onaylanması, sertifikalandırılması ve işaretlenmesi için yeni gereksinimler ve değişen geçiş süreleri getirdi. Yeni mevzuatın yürürlüğe girmesiyle birçok soru ortaya çıktı. Bu sunumda hem yeni hem de mevcut ürün gereksinimleri açısından mevcut konuma ve rehberliğe genel bir bakış anlatılıştır."

Londra Mevcut ve Geliştirilen İmar Planı ve Tahliye Asansörleri
Adam J Scott, CIBSE Lifts Group | Chair and Codes & Standards Representative
CIBSE Asansörler Grubu | Oturum Başkanı ve Kurallar ve Standartlar Temsilcisi
"Londra'nın önümüzdeki 20-25 yıl içinde nasıl gelişeceğine dair bir çerçeve belirleyen Büyük Londra için Mekansal Gelişim Stratejisi olan plan, Londra için yasal kalkınma stratejisinin bir parçasıdır. Yani plandaki politikaların planlama uygulamaları hakkındaki kararları bilgilendirmesi gerektiği anlamına gelir. Bu nedenle, Londra'daki binaların tasarımını etkileyen önemli bir çalışmadır. Mekansal Gelişim Stratejisi itfaiye asansörleri, özellikle de tahliye asansörleri için özel gereksinimleri olan asansör endüstrisi için oldukça önemli etkilere sahiptir. Bu oturumda, bu gereksinimleri hem teknik açıdan hem de, bir çalışma kapsamı ve paydaş sorumluluğu perspektifinden anlatılmıştır.

- Global Partners, LiftEx2022'de standının büyüklüğü ve ziyaretçi yoğunluğu ile en dikkat çeken marka oldu

Global1Partners Ltd. Teknik Müdürü Andy Cresswell ile LiftEx2022 kapsamında yapılan röportajı Asansör Vizyon Dergisi okuyucuları ile paylaşmak istiyorum.

The interview with the Senior Technical Manager, Global1Partners Ltd,
Andy Cresswell, 

Bize biraz şirketinizden bahseder misiniz, ne zaman kuruldu ve neler yapıyorsunuz?
Global1Partners Ltd, çok çeşitli ekipman ve bileşenlerin lider tedarikçisidir. 1994 yılından beri güvenilir çözümler sunuyoruz ve pazar odaklı olmaktan gurur duyuyoruz.  Müşterilerimizin ihtiyaçlarını dinliyor ve pazarın sürekli değişen ihtiyaçlarına cevap veriyoruz.

Ortak şirketlerimiz FERMATOR ve SICOR ile kapı ve makine çözümlerinde en iyisini ve çok çeşitli bileşenleri sunuyoruz. Gücümüz, uzun vadeli ilişkiler kuran yerel mühendislik ve ticari ekiplerimiz aracılığıyla en iyi şekilde yansıtılır.  Sadece bir tedarikçiden daha fazlası olmayı hedefliyoruz.

Müşterilerimizin birçok seçeneğe sahip olduğunun her zaman farkındayız ve müşterilerimize huzur vermek için bir ortaklık geliştirmeye çalışıyoruz.

Müşterileriniz kimler? Hangi pazarlara hizmet veriyorsunuz?
İngiltere ve İrlanda'nın her köşesine tedarik sağlıyoruz. Asansör yüklenicisi doğrudan müşterilerimiz, çok uluslu şirketlerle birlikte en küçükten en büyüğe kadar değişen büyüklükte yaygındır. Ayrıca, son kullanıcı uygulamasına dayalı olarak doğru ekipmanı sunmanın önemini anlayacak bilgi ve deneyime sahibiz.  Müşterilerimizle ortaklaşa olarak, Asansör Danışmanları tarafından yayınlanan performans spesifikasyonlarının taleplerini karşılamayı sağlıyoruz.

Son iki yılda piyasa nasıl etkilendi? Covid'in etkisi ne oldu?
Olağanüstü hızlı yedek parça tedarik servisi her zaman hedefimizdir. Covid süresince en zorlu zamanlarda,  pazara yüzde 100 devamlılık sağlamamız çok önemliydi. Özel kadromuz ve tedarik zincirimiz sayesinde hedefimize ulaştık ve müşterilerimizi bize en çok ihtiyaç duydukları anda yanlarındaydık.

Modernizasyon çalışmalarında önemli gecikmeler ve boşluklar olmasına rağmen, bizler insanlara yatırım yapmaya devam ettik ve ekibimizi son 12 ayda önemli ölçüde büyüttük. 2022 yılında devam ettirdiğimiz ve planladığımız projelerde belirgin bir yükseliş kaydettiğimiz için çok mutluyuz.

Brexit'in işinize önemli etkileri oldu mu?
Dünya çapında ticaret konusunda bilgili olan sağlam tedarik zinciri ortaklarımızın bize sağladığı güvene sahibiz. İlk zorlukların ardından, müşterilerimize olumlu dönüş için değişiklikleri iyi bir şekilde müzakere edebildik ve sağlıklı bir şekilde devamlılığı sağladık.

Bina Güvenliği Yasası'nın işletmeniz ve veya müşterileriniz üzerinde nasıl bir etkisi olmasını bekliyorsunuz?
Doğrudan son kullanıcılarla birlikte, asansör yüklenicisi müşterilerimizin de yeni talepleri karşılamaları için doğru ürünlere sahip olduğumuzdan eminiz ve hazırız. 

Belirleyicilerin, yüklenicilerin/mal sahiplerinin önümüzdeki 12 ay içinde dikkat etmesi gereken konular var mı? 
UKCA İşaretleme ...  1 Ocak 2023 için gerekli tüm sertifikasyona hazır olduğumuz için mutluyuz. Bir endüstri olarak, tasarımcıların ve bina sahiplerinin daha enerji verimli olmalarına yardımcı olabiliriz. FERMATOR & SICOR ürün yelpazemizde çeşitli enerji tasarrufu sağlayan çözümlerimiz bulunmaktadır.  Daha da önemlisi, geleneksel üretimlere bir ek olarak en son teknolojiyi kullanan yeni "Green" ürünlerimizi fuarda tanıttık. Bu ürün tek başına son kullanıcı için yüzde 70'e kadar enerji tasarrufu sağlamaktadır.

LiftEx'e kaç kez katıldınız?
Global Lift Equipment Ltd. olarak ürün ve hizmetlerimizi yedi kez sergiledik. Ancak bu yıl Global1Partners Ltd. olarak ilk kez katılıyoruz. Bu yıl LiftEx'teki en büyük stant olan 108 metrekarelik standımızda yeni görünümümüzü ziyaretçilerimize sunmaktan guru duyuyoruz.

Bu minvalde, yaklaşık 18 yıldır sektörün içinden gelen bir mühendis olarak dürüstçe söyleyebilirim ki, başka hiçbir etkinlik, iki günlük bir süre boyunca bu kadar çok kilit karar vericiyi, otoriteyi bir araya getirmemiştir. Gerçek satın alıcılar ile 5.500'den fazla ziyaretçinin katıldığı fuarda, yeni tedarikçilerle tanışmak isteyen katılımcılar, büyük bir ağ oluşturdu ve yeni iş ilişkileri kurdu.