08 Şubat 2021,MIKROLIFT ASANSÖR, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

MIKROLIFT ASANSÖR

Temelleri 1998 yılında Konya’da atılan Mikrolift, üniversiteden okul arkadaşı iki genç girişimcinin asansör kontrol kartları ve kaliteli yerli üretim yapabilme idealleri ile kuruldu. Bu yapı; yıllar içinde profesyonelleşen heyecanı ve kalite algısını arttırarak 22 yılı geride bıraktı. Konya ve İstanbul’da bulunan iki üretim tesisi ile teknoloji üreten ve geliştiren, ilk günkü heyecanını, 60’ın üzerinde kalite aşığı iş arkadaşı ile büyüyen bir aileye dönüştü. Mikrolift'in ürün yelpazesi içerisinde, Tümleşik (Kontrol Kartı+Motor Sürücü) Asansör Kontrol Cihazları, Asansör Kontrol Kartları, Acil Kurtarma Kartları, Acil Konuşma Sistemleri, Kapı Kontrol Kartları, Ses Kartları, Boy Fotoselleri, yerli üreticilerden temin edilen kat ve kabin butonları metal aksamları ile Seri/Hazır Tesisat sistemleri ve asansör ile ilgili birçok yardımcı kartlar mevcut.

Tüm üretimlerindeki tasarımları, yazılımları kendi AR-GE birimi tarafından oluşturan Mikrolift’in Genel Müdürü Umut Erdağ, “Belgelendirilmesi gereken tüm ürünlerimiz, konusunda lider olan Liftinstituut firmasından CE sertifikasına sahiptir. Ülkemizde 81-20 standartlarında kurulumu yapılmış asansörlerin yaklaşık beşte ikisini Mikrolift ürünleri kontrol etmektedir.” dedi.

Mikrolift Asansör Yönetim Kurulu Başkanı Umut Erdağ, ürün gamları ile ilgili şu bilgileri verdi:

- Yeni ürün MLCOMBO SERİSİ
“Yıl içinde üretimine başladığımız tümleşik kontrol cihazlarımız MLCOMBO 40, MLCOMBO 50’dir. Şu anda belgelendirme ve test aşamasında olan ve önümüzdeki yıl üretime başlanacak olan MLCOMBO-X ile bu aile daha da güçlenecektir. MLCOMBO serisi; yılların tecrübelerine, müşterilerimizden ve sahadan gelen geri beslemelere göre dizayn edilmiştir.

Asansör kontrol kartı, sürücüsü ve EMC filtresi ve klemens yapısı, seri/hazır tesisat sistemlerini içeren MLCOMBO serisi; performansı, kompakt yapısı, rekabetçi özellikleri ve fiyatı ile piyasada beklentimizin üzerinde talep görmektedir.

Yakında pazarda yerini alacak olan MLCOMBO-X modeli ise; STO (kontaktörsüz), komple hazır klemens yapısı ve dahili by-pass devresi ile çok yakında sektörün hizmetinde olacaktır.

- Yeni Ürün LIFTCELL
Acil durumlar da Mikrolift’in uzmanlık alanıdır. Acil Durum Konuşma Sistemi ve Interkom cihazımız LIFTCELL iki ay önce pazara sunulmuştur. Asansör kabini ve pano üzerinden gerekli acil durumda GSM şebekeleri üzerinden acil çağrı yapılarak çift taraflı görüşülebilmektedir. Basit kurulumu, kolay kullanımı, aynı anda üç telefon ile yüksek kalitede ses iletimi sağlamaktadır. Atamaları yapılan telefonları sırası ile arayabilen LiftCell, En 81-28 standardına sahiptir.

- Asansör kontrol kartları
ML40P ülkemizde ve dünyada kullanılan son standart olan 81-20’ye göre dizayn edilmiş ve üretilmiş olan ilk kontrol kartıdır. Şu anda ülkemizde kullanıcıların en çok tercih ettiği asansör kumanda kartı olma başarısını göstermiştir. Şu an itibari ile ML40P kontrol kartımız 100 bine yakın asansörde hizmet vermektedir.
Hem bağımsız hem de kontrol kartları ile tümleşik çalışabilen ses kartlarımız mevcuttur. MLSERİSES tümleşik olduğu için fiyat performans başarısı sayesinde ML40P kontrol kartlarımızın %90’dan fazlası ses kartlı olarak satılmaktadır. Sabit kodlu ya da MP3 çalar versiyonlu olarak alınabilmektedir. Kullanıcılar düşünülerek ürünler yanında hazır kablosu, fiyata dahil kaliteli bir ses hoparlörü ile satışa sunulmuştur.

ML50S de aynı ML40P gibi 81-20 standardı için dizayn edilen seri/hazır tesisat da kullanılan kumanda kartıdır.

Üretim ile birlikte satış sonrası hizmetler konusunda çalışan teknik ekibimiz 7/24 ülke içi ve dışında hizmete hazırdır. Asansör ve pano üreticilerinden gelen bazı talepleri de memnuniyetle karşılamaktadır.

- Acil kurtarma kartları
Öncelikle bu konu için bir kez daha belirtilmesi geren bir husus var; 81-20 yönetmeliğine göre kurtarma sistemleri devreye girdiğinde bir saat boyunca kurtarma yapabilmelidir. Asansör denetimlerinde bu hususun dikkatlerden kaçtığı görülmektedir. Özellikle asansör denetlemekle görevli kurum, kuruluşlar ve yetkilileri bu yönetmeliğin sahada yapılan uygulamalarda eksiksiz takip edilmesi gereğini ve kontrollerin mevzuata uygun olarak yerine getirmesinin altını bir kez daha çizmek isteriz.

Mikrolift acil kurtarma kartı MLPOWER; bir saat boyunca, her beş dakikada bir otomatik olarak kurtarma yapabilir olma durumu kontrol ediliyor ve gerekli emniyet devresi sinyalleri tamamlanırsa kurtarma işlemini gerçekleştiriyor. Oysa diğer kartlarda manuel olarak, butona basarak bu özellik aktif olabilir. Bu özelliği ile benzerlerine göre büyük bir fark oluşturmaktadır. Ülkemizde EN 81-20 standartlara göre belgeli ilk ve tek üründür. Asansöre özel UPS EN 81-20 standardında ürettiğimiz MLPOWER; oldukça hafif, montaj kolaylığı, akıllı şarj ile minimum zamanda maksimum güç, gerçek 700 VA (kısa zaman için 1.000 VA) çıkış gücü, yüksek ısıda maksimum güçte çalışma (60°C) imkânı sağlamaktadır.

ONPOWER model kartımız 1500 VA çıkış gücü sayesinde büyük ve güçlü makinalarda kullanılmaktadır.

Acil Kurtarma Sistemlerimizden MLKS10, invertörü olmayan asansör kartları için uygundur. Her asenkron motora uyum, kalkış tork kontrolü, uzun akü ömrü, harici çalışabilmesi, tek ve üç fazlı kapılı sistemlere uygun, 15kw’a kadar destek olabilme özelliklidir. Konusunun en başarılısı olan ürünümüz; yurt içinde ve yurtdışında çok tercih edilmektedir.

- Kapı kontrol kartları
MLDOOR-XL Kramer (katlanır) ve teleskopik iç kapılar için 24VDC motorlu kapı kontrol kartıdır. LCD Ekranı, akü desteği, 220 VAC pompa sinyali girişi mevcuttur. Bu ürün kendi kategorisinde en performanslı dolayısıyla en çok tercih edilendir.

ONDRIVE senkron/dişlisiz motorlu kapı kontrol kartımızdır. Bu teknolojiyi kullanan firmalar artan sayıda talepler ile sipariş vermektedirler. Ürün; sessiz, enerji tasarruflu ve yılların verdiği kapı kontrol tecrübesi barındırır. EN 81-20 standardının tüm gereksinimlerini tam olarak karşılanmaktadır. Pazarda kalite, fiyat ve performans konusunda neredeyse rakipsiz bir pozisyon almıştır.

MLDCX, EN 81-20 standardına uygun 24V DC motorlu tam otomatik kapı kontrol kartımızdır. 150nm baskı seviyesi limitleme özelliği, 4 bölge motor kontrolü, hassas akım kontrolü, yüksek güçte motor sürüş becerisi, kullanıcı dostu ayar ve parametre özelliklerine sahiptir. İçerdiği 6 dil desteği ile oldukça yaygın bir coğrafyada ciddi adetlerde talep görmektedir. Mikrolift’in uzun yıllara dayanan saha tecrübesi ve teknolojisi ile birçok asansörde hizmet vermeye devam etmektedir.

 - Boy fotoseller
ELC24 ve ELC35 boy fotoselleri
Ne kadar üretirsek o kadar satılıyor. Kullanıcılar bu ürünü hem eski standarda göre hem de yeni 81-20 standartlarına göre oldukça sevmişlerdir. Hem ekonomik hem de çok sağlam. Ürünler tamamen Mikrolift dizayn ve üretimidir. Kaliteli üretim şartları ile alıcı verici montajında hatasız üretim sayesinde farklı ışık ortamlarında hızlı ve performanslı çalışabilme, küçük ve pratik montaj imkanı, hareketin yıpratıcı etkilerine karşı dayanıklı kablolama başlıca özellikleridir. EN81-20 standardında üretilen ELC35 ürünümüz Liftinstituut tarafından belgelendirilmiştir, ayrıca EMC belgesi de alınmıştır. Bu sayede kullanıcılar denetlemelerde sorun yaşamamaktadır.

Seri/hazır tesisat sistem çözümü için ML50S kontrol kartı MLCOMBO 50 ürünü ve kat kasetleri, kabin kaseti, bağlantı aparat ve kabloları ile birlikte pazarda yerini almıştır. Böylece kat ve kabin kasetlerinin kablo bağlantıları, montajları, testleri ve ön programları Mikrolift kalitesi ile yapılmış olmaktadır.

Mikrolift olarak, kalitesi belli üreticilerden kabin ve kat kasetlerinin buton ve metal aksamlarını tedarik ederek kullanıcılarımızın seri/hazır tesisat ihtiyaçlarına tam hazır paket olarak hizmet verilmektedir.

- Diğer ürünler
Kabin butonu kontrol kartları, kat ve kabin göstergeleri, buton birleştirme kartları, Can-Bus bağlantı kutuları, Elektronik Mono Stabil, Kabin Katta Göstergesi Kuyu Dibi Klemens Kartı Akü Şarj Kartı, Faz Koruma Kartı, Ses Kartları, Kabin Display, Sürücü Kapı Köprüleme Kartı Hız Regülatörü Kontrol Kartı, Gray Kod Dönüştürücü gibi diğer ürünlerimizde çok iyi kalitede üretilmekte ve kullanıcıların beğenisini kazanmaktadır.

- Yeni hizmet “Mikrolift IOT”
Mikrolift’in IOT teknolojilerine yaptığı çarpıcı yatırımlar hız kesmeden devam etmektedir. Kısaca bu yatırımlara; asansörleri kullananlar ve bakım hizmeti sağlayan firmalara odaklanmış insansız teknolojilerdir diyebiliriz. Öncelikli hedefimiz elbette süper akıllı sistem ile insanlara mükemmel hizmet sunabilmektir.

Mikrolift hizmetlerinin dijitalleşmesinin asansöre etkisini özetle; ekonomik, etik ve sayılabilen anlamlı analizler olduğunu ve bunlara da isteyenlerin sahip olabilmesidir.

Özellikle bakım firmalarına Mikrolift IOT yatırımı sayesinde asansör ile olan ilişkisini en verimli biçimde sağlayacak çözüm yakında duyurulacaktır. Bunu sağlamanın yolu da akıllı modellemeler ve bunlara öteden beri yaptığımız yatırımlarımızdır. Çok yakın gelecekte hepimizin göreceği iş modeli akıllı dijitalleşme olacaktır.

Bir başka deyişle teknolojik gelişimleri son kullanıcı ve bakım hizmeti veren firmalara en verimli şekilde entegre etmek ve gelecek için olası tehdit potansiyeli olan sorunları ortadan kaldırmaktır.

Çok kısa örnekle; MLCOMBO kullanılan bir asansörde o asansörü oluşturan unsurların tamamı devamlı kayıt edilmektedir. Durum, parametreler ve istatistik. Bu konular hakkında elde edilen verileri isteyen asansör bakım firması tarafımızdan alabilecektir.

Bakıma giden teknisyen bluetooth ile bağlanarak güncel verileri alabilir. Veya bakım firmasının Mikrolift bulut teknolojisinden o ana dek tüm verileri firmamızdan isteyerek alabilme opsiyonu olacaktır. Ya da dileyen bakım firmaları kendisine sağlanacak bulut hizmeti ile o asansöre ilişkin elde edilen dataların analiz sonuçlarını her an canlı olarak tüm detaylarına kadar anlık sahip olabileceklerdir.

Böylelikle; bakımcı firmanın tarafımızdan veya kendisine kurulan kontrol panelinden asansöre uzaktan erişimi ile servis verilmesi, parça değişimi, işçilik ihtiyacının belirlenmesini, varsa güncellemelerin yapılması, bakım aralıklarının belirlenmesi, önleyici bakım veya parça değişimi gibi birçok iş kendisine kolaylıkla sağlanacaktır.

Özellikle hem tüketicinin hem de bakım sağlayıcısının zamandan, gereksiz temastan kaçınabileceği ve işlerinde büyük değişim sağlayacağı heyecan verici çalışmalarımız yakında sektöre anons edilecektir.”

Ürünlerinin tercih edilmesini sağlayan rekabetçi avantajlarını sahada olmak, müşterilerinin sesine kulak vermek olarak açıklayan Umut Erdağ, “Yurdumuzda üretim yapan asansör üreticileri ve yurt dışında çeşitli bölgelerden talep edilen karakterlere uygun esnek üretim kabiliyeti ile şaşırtıcı hız, kalite ve sağlamlıkta üretim yapmak da sağladığımız diğer bir avantaj.

-Tedarik zincirine önem veriyoruz
Kullandığımız elektronik hammaddeleri dünyanın en iyileridir. Bunların tamamını direkt üreticilerden temin ediyoruz. Yıllık alım planı yaparak ve buna yıllardır sadık kalarak tedarikçilerimiz ile aramızda oluşan güven ilişkisi ürünlerimize de yamsıyor.

İhtiyaç halinde 7/24, ülkenin ve dünyanın her noktasına yetkin arkadaşlarımızla hızla ulaşabilmek en önemli özelliklerimizdendir. Şaşırtıcı hız ve ilgi ile kurduğumuz müşteri ilişkilerimiz her çalışanımızın en önemli iş etiğidir. Müşterilerimizin tarafımıza gösterdiği teveccühe layık olma çabamız her zaman sürecektir.”

İstanbul ve Konya’da bulunan iki adet akıllı üretim tesisinde faaliyet gösterdiklerini söyleyen Erdağ, çevreye duyarlı bina, süreç ve çalışanları ile 2.200 metrekaresi kapalı, toplam 3.500 metrekare alanda üretim yapan tesislerinin bulunduğunu ifade ederek; “Üretim hatlarımız, tamamen otomasyonla kontrol edilmekte olup kaliteden, en iyisini yapma ideali ve ölçütlerimizden ödün vermeden, dünya standartlarında çalışmaktadır.

Esnek üretim modelimizde bazı küçük değişiklikler yaparak ülkemizin kart ve cihaz ihtiyacının tamamını üretebilir seviyede kapasitemiz mevcuttur.

Tedarik, üretim, kalite kontrol, sevkiyat, satış ve muhasebe, finans etmenlerimizin tamamı çağdaş metotlar ile yönetilmekte ve kontrol edilmektedir. Operasyonel mükemmellik ve kaynaklarımızı doğru kullandığımız sistemlerimiz ile süreç yönetimleri ve girdi-çıktı değerlendirmeleri yapılmaktadır.

Neredeyse ürünlerimizin tamamına 5 yıl garanti verilmektedir. Ve bu sadece söz ile olmuyor. Üretim hattındaki makinalarımız sınıfının en iyileridir. 100.000 adet komponent/saat SMD dizgi yeteneğine sahip makinalarımızda ürettiğimiz kartlarda kullandığımız komponentler, yüksek standartlara sahip marka ve distribütörlerden tedarik edilmektedir.

Mevcut satışlarımızın bir bölümü ihracat ayağı oluşturmaktadır. Genişleyen dış ticaret kadromuz ile yeni hedef pazarlar belirlenirken, diğer pazar ülkeler analiz edilmekte ve hedef pazarlara dönük olarak çözüm önerilerimiz ile yoğunlaşarak devam etmekteyiz.

Önceliğimiz; Pano üreticileri ve diğer üreticiler olan partnerlerimizle yol almaktır. Müşterilerimize teknik destek ve doğru hizmeti tam zamanında vermektir.

İhracat konusundaki hedefimiz; toplam üretimimizden daha fazla pay almasıdır. Bununla birlikte azalan iç pazar tüketimi ile bu büyümeyi sağlamak değil kendi oranını yukarıya çekmek ve ihracatta genişleyerek büyümektir.

Ülke içinde ve yurt dışında hemen hemen dünyanın birçok bölgesine ihracat yapılmaktadır. Birçok ürünümüz Avrupa standartlarında üretilmektedir. Bu konuda lider olan ürünlerimiz vardır. Dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen taleplere göre özelliklerde kumanda kartları ve cihazlar üretilmekte ve ihracat yapılmaktadır.

Özellikle içinden geçtiğimiz dönemde; müşterilerimizin, iyi yaptığımızı söyledikleri işimizi çok daha iyi yapabilmek ve bunu sürekli kılabilmek en önemli yatırımımızdır.

Bu süreçte istihdamı azaltmadan, hatta yeni arkadaşlara iş imkanı yaratmak çok değerlidir. Bunu başarabiliyoruz, ne mutlu.

Tamamen öz kaynaklarımız ile yapılması planlanan yeni tesis yatırımlarımız planlanmıştır. Zamanlama konusunda doğru an beklenmektedir.” dedi.

Kentsel dönüşüm projelerinin asansör sektörüne etkileri, yerli üretimin önemi ve yaygın kullanımı konusunda da açıklamalar yapan Umut Erdağ sözlerini şöyle sürdürdü;

“Mevcut ekonomik koşullarda kentsel dönüşüm ve modernizasyon faaliyetleri sektörel olarak pazarı büyütmez, ancak pazarın korunmasına ve nefes almasına yardımcı olmaktadır.

Mikrolift demek; yerli sermaye, yerli tasarım, yerli yazılım ve en ileri tesislerde en iyisini üretmek demektir. Şimdi; bizim gibi kontrol kartı üreticileri, panocular ve montajcıların iç ve dış pazarlardaki payını büyütmeleri ideal olandır.

Bunun için bir değil farklı birçok bakanlıkların ortak çalışmalar yapmaları gerekmektedir. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Hazine ve Maliye Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı ve elbette sektörümüzün çatı örgütlerinin de, bulunacağı bir yapıdan bahsedilmektedir. Hatta ihracat tarafında Dışişleri Bakanlığı dahi ortak çalışmalarda katkı sağlayabilir.

Yapılacak bu ortak çalışmalar ile çok kısa zamanda inanılmaz sonuçlar elde edilebilir. Bir örnek vermek gerekir ise: Yerli otomobil için nasıl elbirliği ile seferber olundu ve toplumdan büyük destekler alındı ise; biz, asansör sektörünün bazı düzenlemeler ile kısa sürede sadece kendi coğrafyamızda değil dünyada söz sahibi olabileceği düşünülmelidir. Bizler büyürsek, istihdam artar ve ekonomiye ciddi katma değerler sunulacaktır.

Kurumsallaşmaya önem veren, işini hakkıyla yapan yılların vermiş olduğu deneyimi ve yaptığı yatırımın karşılığını almaya çalışan firmalar desteklenmelidir.

Fason olarak yurt dışında üretim yaptıran üzerine sadece marka etiketi basan, kalitesiz ürünleri kendi üretimimiz diyerek hem ülkemize hem de yurt dışına pazarlayan firmaları değil, yıllarca sektöre ve ekonomimize değer yaratmaya çalışan firmalara pozitif ayırım yapılarak ilerleme ve katma değer oluşturulabilir.

Asansör sektörünü oluşturan yerli, kendini ispatlamış kuvvetli firmaların çatı örgütler ile bir araya gelmesi elbette şarttır. İlgili bakanlıklar ve kuruluşlar çeşitli sempozyum, konferans ve arama çalıştayları ile bu yapıları bir araya getirmelidir.

Hem yeni yasa ve tebliğler anlatılırken gelecek konuşulmalı hem de belki de daha önemlisi katılımcı firmalar da dinlenmelidir. Bu bir araya gelişlerin daha etkin olabilmesi için her konuyu ayrı incelemek ve anlamak gerekmektedir.

Makine üreticileri, pano üreticileri, kart üreticileri, kabin üreticileri ayrı ayrı organize edilerek ele alınmalı ve yaklaşılmalıdır. Otorite, yani çeşitli bakanlıklar bu ayırımı iyi dinleyerek ele almalı ve bütünü ilgilendiren dinamizmi kendisi oluşturmalıdır. İlgili bakanlıklar asansör sektörünü oluşturan bu unsurların kendi potansiyellerinin ötesinde bakış açısı ve yol haritası oluşturabilir. İçinde bulunduğumuz ekonomik durum için bu bir fırsata dönüştürülebilir.

MLCOMBO, ML40P, MLPOWER, ELC-35L gibi belgelerini ilk hatta tek alan ürünlerimiz var. Ve mükemmel ürünler. Kimlerle rekabet ediyoruz? Özellikle konuyu bu soru ile açmak doğru olacaktır.

Ülkemizde yerli üretilmiş kartlar ve cihazlar var. Teknolojisi, sağlamlığı, uzun ömrü, belgeleri, fiyatı ile rekabetçi ve yerli üretici olan muhattapları var. Yurtdışından ithal edilen hem de kalitesiz olan ürünlerin önü belki de vergi konularak kesilmelidir. Yerli üreticinin bu konuda desteklenmesi ile ekonomiye, istihdama katkı sağlamış olacak ve sonrasında da ihracatın önü açılacaktır.

Endüstriyel ve sağlayacağı diğer katma değerler açısından yerli otomotiv hamlesi ülkemiz ve geleceğimiz için yüreği çarpan herkesi heyecanlandırmaktadır. Göğsümüz kabararak bu hamleyi izlemekteyiz. Biliniyor ki bizlere sağlayacağı fayda zamana yayılmaktadır.

Asansör üreticileri ve biz asansör elektroniği üreticilerinin elinde bulunan kurumsal tüm imkanlar ile Türkiye çok kısa sürede dünyanın en büyük asansör üreticisi olabilir ve Türk asansör sektörü ülkemize sadece üretim katma değeri ve döviz girdisi sağlamayacak, asansör endüstrisi ile tüm sektörleri canlandıracaktır.

Turizm veya otomotiv endüstrisi örneklerindeki gibi destek ve bakış açısıyla değerlendirildiğinde; asansör sanayi öncelikle ülkemizin içinde bulunduğu coğrafyada söz sahibi büyük bir endüstri haline gelebilir. Bunun için alt yapı, insan kaynağı ve firmalar, kısaca her şey hazır.

Devletimizin ve sektör bileşenlerinin ortak yapacağı çalışmalar sonunda; vergileri, teşvik-kontrol sistemleri ile akıllı ve çağdaş felsefeler ile üreterek, ihracat ile büyütülebilir potansiyeli hayata geçirmenin güzel ülkemize sağlayacağı faydalar daha da büyük olacaktır.

Salgın döneminin kayıpsız atlatılması ve yarınlara sağlıkla ulaşan, güçlü Türkiye’nin başarılı evlatlarının, geleceğe olan umudunun tam ve eksiksiz olması dileklerimle...”