08 Şubat 2021,MKL ASANSÖR, SEKTÖRDE HEM ÜRETİM HEM DE PAKET MALZEME SATIŞI YAPIYOR, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

MKL ASANSÖR, SEKTÖRDE HEM ÜRETİM HEM DE PAKET MALZEME SATIŞI YAPIYOR

Başta konsol olmak üzere makine sehpası, tampon sehpası, kuyu ara bölmesi gibi genelde demir aksamlarının üretimini yapan MKL Asansör'ün Genel Müdürü Kürşat Kılıç, "Türkiye'de ilk ve tek olma özelliği ile patenti bize ait olan kayma fren üretimimiz tamamlanmış ve satışa sunulmuştur. Bunun yanında üst düzey kalitede regülatör üretimimizi de tamamladık ve sektörün beğenisine sunduk. Aynı zamanda tüm asansör malzemelerinin tedarikini yapan firmamız, asansör market olarak asansör montajı yapan firmalara paket malzeme hizmeti de vermektedir." dedi. 

MKL Asansör Genel Müdürü Kürşat Kılıç, 2007 yılında Konya Sanayisi’nde kurulmuş asansör de dahil olmak üzere bir çok sektörün hammadde tedarikçisi olan Marif Kalkan Demir San. Ve Tic.Ltd. Şti. ile Kalkan Lazer firmalarının en dinamik kolu olan firmalarının 2019 yılının ilkbaharında faaliyete geçtiğini söyledi.

Kürşat bey merhaba, okurlarımıza kendinizi tanıtabilir misiniz?
1980 yılında Kırşehir’de doğdum. İlk, orta ve lise öğrenimimi Yozgat’da tamamladım. 2003 yılında Erzurum Atatürk Üniversitesi Hukuk Fakültesi bölümünden mezun oldum. MKL Asansörün kuruluşunda yer aldım ve ilk günkü heyecan ile halen firmanın Genel Müdürlüğü görevini yürütmekteyim.

Firmanızın kuruluş hikâyesini sizden dinleyebilir miyiz?
2007 yılında Konya Sanayisi’nde kurulmuş, iş dünyasında adını güven üzerine duyurmuş ve asansör de dahil olmak üzere bir çok sektörün hammadde tedarikçisi olan Marif Kalkan Demir San. ve Tic. Ltd. Şti. ile Kalkan Lazer firmalarının en dinamik kolu olan firmamız, 2019 yılının ilkbaharında faaliyetlerine başlamıştır. MKL Asansör, asansör malzemeleri üretimi, tedariği ve ihracatı yapmaktadır.

Sektöre sunduğunuz ürün gruplarınız ve hizmetleriniz hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız sektörde hem üretici hem de paket malzeme satışı yaparak hizmet vermektedir. Başta konsol olmak üzere; makine sehpası, tampon sehpası, kuyu ara bölmesi gibi genelde demir aksamlarının üretimini yapan MKL Asansör, ayrıca Türkiye de ilk ve tek olma özelliği ile patentli ürünümüz kayma fren retimini gerçekleştirmiş ve satışa sunmuştur. Bunun yanında üst düzey kalitede regülatör üretimimizi de tamamladık ve sektörün beğenisine sunduk. Aynı zamanda tüm asansör malzemelerinin tedarikini yapan firmamız, asansör market olarak asansör montajı yapan firmalara paket malzeme hizmeti de vermektedir.

Ürünlerinizin tercih edilmesini sağlayan rekabetçi avantajlarınız nelerdir?
Firmamız çağımızın en son teknolojilerini kullanarak sektörde gerçekleşen tüm gelişmeleri takip etmektedir. İş ortakları ve referansları ile sabitlenmiş olan güvenilirliği, satış öncesi ve satış sonrası hizmetleri ile müşteri memnuniyetini ön planda tutmaktadır. Bir çok asansör firmasından farklı olarak üretiminin yanında “Lazer” ve “Metal” bölümündeki çözüm ortakları ile takas usulüne girerek bir çok ürünün tedarikini sağlayan MKL Asansör, ürün yelpazesini genişletip müşterilerine daha uygun malzeme sağlayarak iş dünyasına farklı bir soluk getirmiştir.

Özellikle Konya’da faaliyet gösteren Asansör üretici firmalarının hammadde (Sac, Demir, Lazer&Plazma Kesim vb.) tedarikçisi olmamız avantajı ile kaliteli ürünü uygun fiyata sunma ve hızlı termin avantajımızla birçok müşterimizi memnun etmekteyiz ve her gün bu konularda kendimizi geliştirme çabası içerisindeyiz.

Üretim tesisiniz, makine parkurunuz ve istihdamınız hakkında bilgi verir misiniz?
Firmamız, KONSAN Organize Sanayi Bölgesi’nde 2.000 metrekarelik alanda faaliyetine devam etmektedir. Firmamız bünyesinde ve diğer şirketlerimizde bulunan plazma kesim cihazları, lazer kesim cihazları, abkant kesim ve büküm makineleri, hidrolik presler gibi irili ufaklı makinelerimiz ve yaklaşık 65 çalışanımız ile faaliyetlerini sürdürmektedir

Ar-Ge çalışmalarınız var mı?
Tabi ki. Gelişmek ve büyümek isteyen her firmada olduğu gibi bizim firmamızda da Ar-Ge çalışmaları sürekli devam etmektedir. Özellikle, pandemi döneminde kayma fren ve regülatör üzerine yoğunlaşarak bunları değerli firmalarımızın hizmetlerine sunduk. Şu anda yine asansör malzemesi olarak bazı ürünler üzerine çalışmalarımız sürüyor ve yakın zamanda üretim gamımıza yeni ürünler ekleme heyecanı duyuyoruz.

İhracat faaliyetleriniz ve hedefleriniz nelerdir?
Firmamız önceliği yurtiçi satışlarına vermiştir. Lakin gelen talepler ve lüzum üzerine firmamız MARİF KALKAN DIŞ TİCARET İTHALAT VE İHRACAT SAN. TİC.LTD. ŞTİ.’ni kurmuş ve yeni yeni yurtdışına da satış yapmaya başlamıştır.

Yeni yatırımlarınız var mı?
Bilgi verebilir misiniz?
Yukarıda da bahsettiğim gibi Ar-Ge çalışması olarak birkaç ürün üzerinde çalışmaktayız. Bu çalışmalar ışığında önümüzdeki süreçte makine parkurumuzu genişletme, yeni ve teknolojik ürünleri parkumuza dahil etme ve gerekirse fiziki olarak firmamız için daha uygun bir mekana geçme gibi planlarımız gündemimizde yer almaktadır.

“Asansör sektöründe başarılı olmanın sırrı nedir” desek, ne demek istersiniz?
En önemlisi verdiğiniz söze sadık kalmak ve yerine getirmek. Asansör sektöründe başarının en önemli unsurudur. Bunun yanında kaliteli ürünü en uygun fiyata vermek ve hızlı termin başarıyı getirmektedir.

Sektörümüzde sahaya yakın firma olmak fark oluşturuyor. İkili ilişkilerin önemli olduğu sektörümüzde, firma olarak siz, pazarlama ağınızı nasıl kurguluyorsunuz?
Çalışan kadro ve üretim kalitesini hep birlikte değerlendiren firmamız, profesyonel pazarlama ağı ile Konya’da sınırlı kalmamış, Türkiye’nin her iline ulaşarak, yavaş yavaş dış ticarete de atılıp uluslararası pazarda da yer almaya gayret etmektedir. Türkiye’nin her bölgesinde satış pazarlama sorumlusu arkadaşlar adreslerini tespit edebildikleri asansör firmalarını ellerinden geldiğince sık sık, en az 45 günde bir ziyaret etmekte ve onlarla sürekli diyalog içerisinde bulunmaktadır.

Bunun yanında e-Ticaret ile ilgili Ar-Ge çalışmalarını başlatmış bulunmaktayız. İlk olarak www.mkliftasansor.com ve www.mklasansor.com internet sitelerimizin bu konsepte uygun tasarımını yapmak ile işe başladık. İnşaallah ilerleyen dönemde teknolojik imkanları da kullanarak müşterilerimizin yanında yer alamaya gayret edeceğiz.

Pandemi gölgesinde geçen 2020 yılını firmanız ve sektörümüz açısından değerlendirebilir misiniz?
Pandemi her sektörü olduğu gibi asansör sektörünü de maalesef ciddi etkiledi. Bunu yanında bir de dövizdeki dalgalanma zaten durağan geçen sezonu biraz daha yavaşlattı. Biz firma olarak bu dönemi daha verimli geçirebilmek için yeni ürünler üretme anlamında, yeni atılımlar yapma anlamında Ar-Ge çalışmalarına hız vererek atlatmaya gayret ettik. Çok şükür bunu da bir nebze olsun başardık. İş hacmimiz yeni bir firma olmamıza rağmen tahminlerimizin üzerinde gerçekleşti.

2021 yılı hedef plan ve beklentileriniz nelerdir?
Firma olarak; asansör sektöründeki tüm gelişmeleri yakından takip ederek gelişmeleri kendi teknolojik sistemimize uyarlayarak, sürekli gelişme prensibi ile daima en iyiyi, en güvenli olanı ve kalite standartlarına göre bir çok ürün yelpazesini müşterilerin hizmetine sunmayı hedefliyoruz.
Tüm ürün projelerimizde insan güvenliğine önem veren kalite standartlarının zirvesinde müşterileri ve çalışan memnuniyetini artırma çabasında olmak, ISO 9001:2000, CE gibi kalite yönetim sistemi şartlarına uymak, zamanında ve hatasız üretim anlayışını benimsemek, eğitim ile çalışanlarımızın yetkinliğini artırmak hedeflerimiz arasında yer alan diğer başlıklar.

2021 yılının Asansör sektörü anlamında daha da hareketli, bereketli geçeceği inancı ve ümidi içerisindeyiz.

Son olarak ne söylemek istersiniz?
Öncelikle sizin aracılığınız ile firmamızın bu seviyelere gelmesinde büyük katkıları olan firmamızın sahibi, danışmanımız Marif Kalkan beye; özverili, gayretli ve geliştirici çalışmalarıyla bizi hep ileriye taşıyan Satış Pazarlama Müdürümüz Niyazi Şenel, Bölge Satış sorumlularımız Mustafa Sarı ve İdris Karadağ beye, Yurtdışı satışlarımız ve tedarik anlamında elimizi kuvvetlendiren Dış Ticaret ve Satın Alma Sorumlumuz Çetin Çetin beye, ürünlerin zamanında ve hızlı bir şekilde müşterilerimize ulaşmasını sağlayan sevkiyat ve depo sorumlumuz Mustafa Bekiz beye ve şirketimizin hem muhasebe hem de mali müşavirliğini yaparak bizlere finans danışmanlığı yapan SMM H. Serdar Helvacılar beye, özellikle fren ve regülatör üretimlerimizde bizleri yönlendiren, katkı sağlayan Ercan Başak beye, fabrika kısmında görevli olan tüm çalışan mesai arkadaşlarıma ve bizleri destekleyen, yalnız bırakmayan tüm müşteri, tedarikçi firmalarımız ve iş ortaklarımıza sonsuz teşekkürlerimi arz etmek istiyorum.

Bunun yanında bizlere derginizde yer vererek sektördeki meslektaşlarımız ile tanışma fırsatı verdiğiniz için sizlere de çok teşekkür ederiz.