08 Şubat 2021,NEJDET ÖK: SEKTÖRÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ PROBLEMİ KALİTE VE ÜRÜN GÜVENLİĞİ, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

NEJDET ÖK: SEKTÖRÜMÜZÜN EN ÖNEMLİ PROBLEMİ KALİTE VE ÜRÜN GÜVENLİĞİ

Türkeli Ray Genel Müdürü Nejdet Ök; ihracat, sektör sorunları ve 2021 öngörülerini dergimize anlattı. 

Nejdet Ök, “2020 yılında pandemi etkisi ve Çin’in dünya piyasalarında reaktif duruma geçmesi Ortadoğu ve bazı Avrupa pazarlarında bizim ürünlerimizin daha ön plana geçmesiyle görece olarak 2019 yılına göre daha iyi bir yıl geçirmiş olduk.” dedi.

Nejdet Ök açıklamalarını şöyle sürdürdü:

- Euro/USD paritesi
“Euro/USD paritesinin Euro lehine hareketi demir çelik hammaddesinin dolara göre işlem görmesinden kaynaklı yılın son aylarında hammadde fiyatlarında dolar bazında %30’ları geçen bir fiyat artışına sebep oldu. Doğal olarak, sermaye yoğun işlerden biri olan asansör rayında bu etki işletme sermayeleri üzerinde olumsuz bir tablo sergilemektedir.”
 
- 2021 öngörü
“2021 yılında ABD’nin açıklayacağı  teşvik paketinin miktarına göre paritenin 1.17-1,25 aralığında hareket edeceğini varsaymaktayız. Buna göre fiyatların görece olarak biraz daha yükselip 5. aydan itibaren daha stabil hale geleceğini düşünüyoruz.”
 
2021 yılının sektör ve ülke ekonomisinin, pandemi ve bulunduğu söylenen aşının, etki derecesine göre şekilleneceğini varsaymaktayız. İnşaat sektörünün 2 yıldır uykudan uyanmasına göre, sektör iç piyasası şekillenecek olup, petrol geliri olan dış pazarlarımızın petrolün seyrine göre talebi şekillendireceğini varsaymaktayız. Tabii dış pazarlardaki bir etkinin de ülkemiz yönetiminin ticaret yaptığımız ülkelerle yürüteceği politikalarla direkt  alakalı olacağını düşünmekteyiz.”
 
“Sektörün en önemli problemi kalite ve ürün güvenliği”
“Sektörümüzün en önemli problemi olan kalite ve ürün güvenliği konularında etkin denetim ve kontroller arttırılmadıkça, iç piyasada ithal mallarının baskısının, dış pazarlarda da ‘Türk Malı’nın kötü imajının işlerimize olan etkisinin olumsuz bir şekilde üretimlerimizi etkileyeceği kaçınılmaz bir gerçektir.
 
Herkese iyi ve sağlıklı bir yıl dileriz.”