07 Mart 2022,Sanel Asansör: İhracatımızın toplam ciromuzdaki payı yüzde 80 oldu, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Sanel Asansör: İhracatımızın toplam ciromuzdaki payı yüzde 80 oldu

2021 yılının, tüm dünyada firmaların üretimine ve hammadde fiyatlarına dolayısıyla da ürün ve hizmet fiyatlarına pandeminin ciddi etkileri olan bir yıl olduğunu belirten Sanel Asansör Kurucu Ortağı Mustafa Nafiz Çavdar, "Yine 2021 yılının son aylarında ülkemizde yaşanan kur dalgalanmalarının da hammadde ticaretini olumsuz etkilemesinden dolayı sadece bizi değil tüm sektörleri olumsuz etkiledi. Tüm bu olumsuz etkilere rağmen ihracatımız geçen yıla göre yüzde 10’luk bir artış gösterdi. 2021 yılında ihracatımızın toplam satışlarımızdaki payı yüzde 80 oldu." dedi.

Nafiz Bey merhaba, 2021 yılındaki firma verilerinizi önceki yıla göre değerlendirdiğinizde nasıl bir tablo ile karşılaştınız? Bu verilerden hareketle 2022 ihracat öngörüleriniz nelerdir?
İhracatımızı 2003 yılından bu yana belli bir ivme ile sürekli bir artışla tamamlıyoruz. Bunu sürekli kılmanın yolu olarak da firma çalışanlarımızın ve ürünlerimizin kalitesini, firma içi eğitimlerle, olumsuz geri dönüşleri analiz edip olumlu hale getirerek ve sürekli gelişimi benimseyerek sağlamaktayız. Tüm bu alt yapı çalışmalarının geri dönüşü olarak da üretim ve marka kalitemiz sürekli artmakta, satış yaptığımız ülkelerdeki müşterilerimizin olumlu geri dönüşleri bizi memnun etmektedir. Amacımız her yıl olduğu gibi 2022 yılında da dünyanın her bir yanındaki müşterilerimizi memnun etmek ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmaktır.

2022 yılı sürdürülebilir ihracat politikası için neleri belirlediniz?
Yukarıdaki açıklamada da belirttiğim gibi, amacımız her yıl olduğu gibi 2022 yılında da dünyanın her bir yanındaki müşterilerimizi memnun etmek ve yeni potansiyel müşterilere ulaşmaktır. Bizlerin üzerimize düşeni doğru yaptığımız zaman 2022 yılından da sonraki yıllardan da endişe etmemize gerek olmadığını düşünmekteyim. Biz, 2022 yılında da  ürün ve üretim süreçlerimizi sürekli geliştirerek müşteri memnuniyeti sağlamayı hedeflemekteyiz.

Pazar payınızı arttırma adına ne gibi çalışmalar yürütüyorsunuz?
Firma olarak hedefimiz sadece satışlarımızı ve pazar payımızı arttırmak değil, satışlarımızı müşteri memnuniyetini sağlayarak arttırmaktır. Bu anlayışımız sadece müşterilerimiz için geçerli olmamakla birlikte; hem müşterilerimiz, hem tedarikçilerimiz hem de çalışanlarımızla kısa vadeli değil daha uzun vadeli ve sağlıklı ilişkiler kurmak her zaman önem verdiğimiz bir nokta olmuştur. Bu doğrultuda sürekli gelişimi üretim süreçlerimizde, ürünlerimizde kısaca firmamızın her bir biriminde sağlamayı hedefliyoruz. Bunun sonucu olarak da her yıl emeklerimizin karşılığını çok şükür ki alıyoruz, umuyoruz ki önümüzdeki yıllar da almaya devam edeceğiz.

Biz firmalar olarak ne kadar üzerimize düşeni yapsak da ülkeler arasındaki siyasi ve ekonomik dinamikler firmalar olarak bizden bağımsız olup ülke yönetimimizin aldığı kararlar doğrultusunda şekillenmektedir. Ülke yönetimimiz yerli firmalarımızın lehine doğru karar aldıklarında biz üreticiler uzak doğu veya diğer dünya ülkelerindeki rakiplerimizle yarış edebilir durumdayız. 

Güncel yatırımlarınız ve Ar - Ge çalışmalarınızdan bizlere bahseder misiniz?
Yukarıda da bahsettiğim gibi, firmamızın her bir biriminde ve sürecinde sürekli gelişme yapmaya devam etmekteyiz. SANEL olarak 2021 yılında mevcut alt yapımızda ürettiğimiz çeşitli asansör sistemlerini tipleştirme çalışmalarımızı tamamladık.  

2022 yılında 'SNEIDER' markamız ile geliştirdiğimiz ürünlerimizi de ön plana çıkarmayı hedefliyoruz. 32 Led ve 40 Ledli seçenekleriyle geliştirdiğimiz 'Asansör Boy Fotoselimiz', tüm asansör kuyularına ve Arkel ürünleri ile uyumlu çalışan 'Hazır Tesisat Çözümleri'mizi ve son olarak da 'Dişlisiz Motor'larımızı bu yıl satışa hazır hale getirdik. Bunun yanı sıra yine Arkel ürünleri ile uyumlu çalışan 'Kat-Kabin Display' ve 'Butonlarımız, Manyetik Şalterler, Otomatik Asansör Kapıları, Hidrolik Karkaslar' ve daha pek çok ürünümüzü sürekli geliştirmeye devam etmekte ve müşterilerimize sunmaktayız.  

2022 yılında faaliyete geçireceğimiz Denizli’deki fabrikamız ile Ar-Ge çalışmalarına hızla devam ederek yeni ürünlerimizi pazara sunmayı hedefliyoruz.

Firma olarak sektörde fark yarattığınız noktalar neler?
Diğer yerli firmalarla ve dünyadaki rakip üreticilerle farkımız, altyapı çalışmalarımıza, eğitime, ülke ve ülkelerin dinamiklerini takip etmeye sürekli devam etmemizdir. 

İç piyasada yabancı montaj firmalarının tekelinde olan yüksek katlı, yüksek hızlı asansör yapımı tekelini kırdık. Artık firmamızda yüksek katlı ve yüksek hızlı asansör yapımı kategorisinde yer alıyor. Son yıllarda 40 kata kadar, 2,5 m/sn asansörleri değişik projelerde gerçekleştirdik. 

İhracat konusunda yaşadığınız en önemli sorun ve bu soruna çözüm öneriniz nedir?
Sektörümüzden bağımsız olarak, ülkemizde ihracat yapan firmaların devletimiz tarafından çeşitli teşviklerle sürekli desteklenmesinin ihracat yapan firmaları ekonomik olarak rahatlatacağını ve ülke ihracatımızın çeşitli sektörlerde bu şekilde artacağını düşünmekteyim. 

Bana göre firmalara düşen en temel sorumluluk, kendi markalarımızdan önce ülkemizi temsil ediyor olduğumuzu unutmamamız gerektiğidir. 

İç piyasada ve ihracat pazarlarınızda ithal ürünlerle, özellikle Uzakdoğu menşeili ürünlerle olan rekabetiniz ne durumda? Bu konuda ne gibi zorluklarla karşılaşıyorsunuz?
Son zamanlarda yaşadığımız kur artışı ne kadar bizi olumsuz etkiliyor olsa da, bu durumun ülkemize tek olumlu etkisi dünya ticaretinde ekonomik açıdan daha tercih edilebilir bir ülke olmamıza neden olmuştur. İç piyasa etkisi de yine aynı şekilde, yerli ürünlerin tercih edilmesini sağlamıştır. Bu olumsuz havadaki olumlu etkiyi, biz yerli üreticilerin kaliteden ödün vermeden bir fırsata çevirmemiz gerektiğini düşünmekteyim. 

2022 yılında Türkiye ve dünya ekonomisi için öngörünüz nedir?
Türk sanayicileri olarak pek çok sektörde dünyadaki rakipleri ile karşılaştırılacak ürünler ve hizmetler sunuyoruz. Ülkemizdeki siyasal ve ekonominin karışık olduğu dönemlerde bile süreçlerimize devam ediyoruz. Ülke yönetimimizin üretime daha fazla desteği ile tüm sektörlerde başarılarımızı arttırmamız mümkündür. Türkiye ve dünyadaki ekonomik koşullar ne olursa olsun, bireysel ve ülke kalkınmamız adına sürekli gelişime ve üretime devam etmek ülkemiz ve kendimiz için yapabileceğimiz en verimli şeydir.