07 Şubat 2021,Türk Malı Algısını En Üst Seviyelere Ulaştırmak İçin Gayret Gösteriyoruz, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

Türk Malı Algısını En Üst Seviyelere Ulaştırmak İçin Gayret Gösteriyoruz

OMAK Asansör İthalat/İhracat ve Özel Projeler Müdürü Erdem Bayraktar ile bir araya gelerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik.

Bayraktar, OMAK Asansör’ün yüzde yüz Türk sermayesi ile daha iyiyi ve doğruyu bulmak vizyonuyla, bugün tüm yurt çapında ve komşu ülkelerde rağbet gören saygın bir markaya dönüştüğünü belirterek, yaptıkları ihracat hacmi ile de ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu kaydetti.

OMAK Asansör İthalat/İhracat ve Özel Projeler Müdürü Erdem Bayraktar

"Türk Malı Algısını En Üst Seviyelere Ulaştırmak İçin Gayret Gösteriyoruz"

OMAK Asansör İthalat/İhracat ve Özel Projeler Müdürü Erdem Bayraktar ile bir araya gelerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bayraktar, OMAK Asansör’ün yüzde yüz Türk sermayesi ile daha iyiyi ve doğruyu bulmak vizyonuyla, bugün tüm yurt çapında ve komşu ülkelerde rağbet gören saygın bir markaya dönüştüğünü belirterek, yaptıkları ihracat hacmi ile de ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu kaydetti.

OMAK Asansör İthalat/İhracat ve Özel Projeler Müdürü Erdem Bayraktar ile bir araya gelerek keyifli bir sohbet gerçekleştirdik. Bayraktar, OMAK Asansör’ün yüzde yüz Türk sermayesi ile daha iyiyi ve doğruyu bulmak vizyonuyla, bugün tüm yurt çapında ve komşu ülkelerde rağbet gören saygın bir markaya dönüştüğünü belirterek, yaptıkları ihracat hacmi ile de ülke ekonomisine katkıda bulunduğunu kaydetti. İhracata çok önem vermekle beraber, yurtdışındaki ‘Türk Malı’ ürün algısını da önemsediklerini anlatan Bayraktar, sundukları ürün ve teknik hizmetler ile Türk malı algısını en üst seviyelere ulaştırmayı amaç edindiklerini söyledi.

 

- Erdem Bey, öncelikle firmanızın son dönem faaliyetlerinden kısaca bahseder misiniz?

Omak Asansör, kuruluşu 1948’e dayanan Om Elektrik firması bünyesinde, 1975’ten bugüne asansör sektöründe yer almaktadır. Firmamız, günümüzde sürekli artan iş gücü ve kapasitesiyle Türkiye asansör piyasasında önemli bir yere sahip bir markadır. Yüzde 100 yerli sermayeli olmanın gururu ve tüm operasyonlarında toplam kaliteye verdiği önemle, geleceğe sağlam adımlarla ilerlemektedir. İnşaat sektörümüzün, sınırlarımızı da uzun yıllardır aşmış olan gücü, ülkemizin bu yöndeki gelişimindeki etkisinin yanı sıra, bilinçli talebin artışıyla birlikte fark yaratan firmaların belirleyici olduğu bir dönem yaşamaktayız. Sürekli gelişim ve değişimi amaç edinen, “geleceği bekleyen değil karşılayan olmak” bakış açımızla fark yaratmaya devam ediyoruz, edeceğiz.

- Bünyenizde yer alan ürün grupları ve hizmetler hakkında bilgi vererek, üretim ve satışını yaptığınız ürünlerinizden bahseder misiniz?

Projesine göre elektrikli veya hidrolik olarak komple asansör sistemleri üretimi (yolcu, yük, araç, monşarj vb) dışında, yürüyen merdiven, yürüyen yol ve platform gibi ürünlerin uzun yıllardır tedarikini sağlayan ve önemli bir portföye periyodik servis veren bir firmayız. Metro, stadyum, üst geçit ve bağlantı projeleri gibi büyük çaplı altyapı tesislerinin yanında, yüksek adetli konut projeleri,  hastaneler, üst düzey ofisler, alışveriş merkezleri ve sanayi tesislerine kadar ürün yelpazemiz ve iş gücümüzle, önem verdiğimiz önce iş güvenliği ve müşteri memnuniyeti sloganıyla hizmet vermekteyiz.

 

- Asansör sektörüne firma olarak yaklaşımınız ve sektöre katmak istediğiniz artı değerler nelerdir?

Asansörler, kilometrekareye düşen popülasyon artışıyla birlikte, merkezlerde kalan değerli arazilerin küçülmesiyle, binaların dikey yönde hızla çoğaldığı ülkemizde, hepimizin hayatının yadsınamaz önemli bir parçasıdır. İşyerlerimize, evlerimize ulaşmak için sadece araçlarımızla o binaya ulaşmamız yeterli olmuyor. Düşey taşıma, eski dönemlerde ikinci üçüncü plana atılmış olsa da günümüzde önemli. Yüksek katlı iş merkezinde bir gün boyunca asansörlerin çalışmadığını düşündüğümüzde, bu durumun firmalara getireceği günlük zararlar astronomik boyutlara ulaşacağını öngörmek hiç de zor değil. Bu sebeple, inşaat sahipleri, asansör ve yürüyen merdiven/yol ürünlerinde güvenilir firmalarla çalışmaya önem vermektedirler. Biz, Omak olarak bu firmalardan bir tanesi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu güvenin kazanılması yıllarca süren dikkatli çalışma ve özverinin sonucudur, markalaşmanın da özü budur. Omak Ailesi olarak,  özellikle son dönemlerde sektörümüzdeki kalite standartlarını yükseltme amacıyla atılan adımları sonuna kadar destekliyoruz.

- Ürün gruplarınız içerisinde satış ve pazarlama ağınız ne şekilde ilerliyor? Bunların yanında hizmet ağınızdan da bahseder misiniz?

Montaj dahil çalışır vaziyette anahtar teslim yeni ürün siparişlerini takip ettiğimiz taahhüt grubumuzun yanı sıra, geçmişten günümüze 45’in üzerinde ülkeye komple asansör sistemi ve kısmi komponent bazlı ihracatlarımız, satış ve pazarlama ağımızın ana kısımlarını oluşturmaktadır. Aynı zamanda İstanbul, Ankara, İzmir gibi merkezlerde yer alan servis şubelerimizle önemli bir servis portföyüne aylık periyodik hizmet sunmaktayız. 4446625 numarasından anlık arıza irtibatını tüm ünitelerimiz için sağlamaktayız. Bu imkân da kullanıcılarımıza ayrıca güven vermektedir.

- Firma üretim tesisinizden bahsederek, buradaki alt yapınızı bizimle paylaşabilir misiniz?

1999’da faaliyet giren, 7 bin metrekare kapalı alanda üretim imkanı veren Gebze fabrikamızda yıllık 1000 adet komple sistem üretimi kapasitemiz bulunmaktadır. Toplam çalışan sayımız 200’ü aşmış ve hızla büyümeye devam etmektedir.

 

- Bunların yanında ihracat faaliyetlerinize de değinerek bu konudaki çalışmalarınızı ve hedeflerinizi bize anlatabilir misiniz?

Teknolojik gelişmelerin ışığı ve yüzde yüz Türk sermayesi ile daha iyiyi ve doğruyu bulmak vizyonumuzla, bugün tüm yurt çapında ve komşu ülkelerde rağbet gören saygın bir markaya dönüştüğünü görmenin yanı sıra, yaptığımız ihracat hacmi ile de ülke ekonomisine katkıda bulunabilmek bizi ayrıca onurlandırmakladır. İhracata çok önem vermekle beraber, yurtdışındaki ‘Türk Malı’ ürün algısını, sunduğumuz ürün ve teknik hizmetlerle en üst seviyelere ulaştırmayı amaç ediniyoruz. Kısaca ön planda tuttuğumuz değerlerimiz aşağıdaki gibidir :

Yerli tesisimizde üst düzey üretim ve talebe uygun ürün yelpazesi
Güvenilir uzman ekip
Projelendirme ve sonraki süreçte doğru yönlendirme ve mühendislik desteği
Üstün kalitede ve zamanında üretim takibi
Güncel teknolojiye ve yenilenen standartlara sürekli uyumun takibi
 

- Alanınızda sektörde ve dünya genelinde yaşanan gelişmeleri takip ediyor musunuz? Bu konudaki çalışmalarınız nelerdir?

Geçmişte birçok opsiyonel güvenlik vb. özelliklerin artık standart hale geldiği sektörümüzde, dünyada olan gelişmeleri takip etmeme gibi bir lüksün olmadığının bilincindeyiz. Bu konuda Omak markası da öncü olma misyonunun bilinciyle, gerek ürün gerek montaj gerekse servis alanında sürekli firma içi ve firma dışı eğitimler ve bilgi paylaşımlarıyla, gelişimi sürekli hale getirmiş olmanın haklı gururunu yaşıyoruz.

 

- Yeni yatırımlarınız var mı? Bize kısaca son dönem yatırımlarınızı anlatabilir misiniz?

Son dönemde özellikle büyüme hedefleri doğrultusunda kişiye olan yatırımlarımız artmaktadır. Bu amaçla, Omak bir okul gibi sektöre doğru hizmet verecek yeni katılımcıları eğitmekte kendi üzerine düşeni yapmaktadır.

- Eklemek istedikleriniz...?

İlginiz için çok teşekkür ediyor, Asansör Vizyon Dergisi’nin başarılarının artarak devam etmesini diliyorum.