06 Eylül 2021,

"UMUDUMA DESTEK OL!" ÇAĞRISINA DEVAS ASANSÖR CEVAP VERDİ

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastası Süleyman Ilgın'ın özgür olabilmek için yaptığı çağrıya DEVAS ASANSÖR kayıtsız kalmadı. DEVAS HOMELIFT firma sahipleri Sayın Mehmet DEVEDAŞI ve Sayın Mustafa DEVEDAŞI, sevgili Süleyman’ın rahatça dışarı çıkabilmesi için gerekli olan asansörü üreterek Süleyman’a hediye etti. Asansör Vizyon Dergisi ailesi olarak Süleyman kardeşimizin özgürlüğüne kavuşmasında büyük payı olan başta DEVAS ASANSÖR Ailesine, asansörün montaj maliyetini üstlenen sektörümüzden hayırsever işinsanımıza ve bizleri Süleyman ile buluşturan DMD ile Mücadele Platformu Başkanı Sayın Rahşan Aşılıoğlu'na sonsuz teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas hastalıkları arasında en sık karşılaşılan hastalıktır. Sadece erkek çocuklarında görülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta kas fonksiyonu için gerekli olan temel bir protein yani 'distrofin' eksiktir. Bu proteinin yokluğunda kaslar giderek zayıflar, kas dokusunun yerini yağ dokusu alır.

2-5 yaşları arasında sıklıkla teşhis konulur. Bazı DMD’li çocuklar doğumdan sonra büyümenin her aşamasında yaşıtlarından geri kalırken (yürümenin gecikmesi, sık düşme v.b.) bazıları da yaşıtları ile benzer özellikler göstererek büyürler. Hastalığın semptomları erken yorgunluk; yerden kalkma, yokuş çıkma ve merdiven çıkma gibi aktivitelerde zorlanma şeklinde kendini gösterir. Bazı çocuklarda aileler baldır kaslarındaki şiş ve sert görüntüyü de fark ederek doktora başvurabilirler.

DMD’de kalça ve omuz çevresi kaslarında başlayan zayıflık giderek ilerler, gövdede karın ve sırt kaslarının da zayıflaması sonucu çocuklar yürüme sırasında karınlarını öne doğru çıkararak yürürler. Bacak kaslarındaki zayıflığın ilerleyişi ile sık düşerler, yerden kalkma ve merdiven çıkma aktivitelerinde zorlanırlar ve ortalama 9-11 yaş arasında yürüme yeteneğini kaybederek tekerlekli sandalye kullanmaya başlarlar. Bu aşamadan sonra kol kasları da giderek zayıflar ve çocuk kollarını kullanmakta da zorlanır.

DMD Kas Erimesi Hastalığı (Duchenne Müsküler Distrofi) ile mücadele eden hasta ve yakınlarına gelin hep birlikte destek olalım. Kas Hastası çocuklarımızın konforlu takip ve tedavi süreçleri için, yurt dışında deneme aşamasında olan tedavi şekillerinin ülkemizde de uygulanabilmesi için 'KAS HASTALIKLARI HASTANESİ'ne ihtiyaçları var. 

DMD KAS HASTASI ÇOCUKLARIMIZA  AKÜLÜ SANDALYE TEMİNİNE DESTEK OLMAK İÇİN..
"asansorvizyon@gmail.com ya da info@dmdkashastaligi.com"