01 Mart 2021,VİTAL ASANSÖR İSTANBUL ŞUBESİNİ AÇTI, Asansor Vizyon Dergisi, Asansör Adına tüm Aradıklarınız Bu Sitede

VİTAL ASANSÖR İSTANBUL ŞUBESİNİ AÇTI

2012 yılında kurularak faaliyetlerine başlayan Vital Asansör Elektrik, Elektronik, Makine Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi; asansör otomatik kapıları, asansör kabinleri, kabin süspansiyonları, ağırlık şaseleri, makine sehpaları, kumanda panoları gibi asansör ekipmanları üretiyor. Paket asansör hizmeti de veren firma proje bazlı çalışma esası ile hareket ederek müşterilerine komple asansör çözümleri sunuyor. Ürettiği ürünlerin büyük bir kısmını ihraç eden Vital Asansör, İstanbul Şubesini Şubat ayında açtı.

“Kaliteden ödün vermeden ve müşteri taleplerini dikkate alarak üretim kapasitemizi arttırmaya devam ediyoruz.” diyen Vital Group Yönetim Kurulu Başkanı Sadık Muharrem Güden, Vital Asansör İstanbul Şubesi hakkında şu bilgileri verdi: “Yıllardır bir eksik olarak gördüğümüz İstanbul’da bir şube açma projemizi nihayet 2021 yılı başında gerçekleştirme fırsatı bulduk. Bu yıl, Şubat ayı itibari ile İstanbul Şubemiz faaliyetlerine başladı. ‘Şerifali Mahallesi Türker Caddesi No: 42 Ümraniye’ adresinde faaliyet yürüten şubemizle İstanbul’daki müşterilerimizin taleplerine daha hızlı cevap verebilmeyi amaçlıyoruz. Ayrıca, İstanbul pazarından yeni müşteriler kazanmak da hedeflerimiz arasında. Şubemiz bize, özellikle üretimini yapmış olduğumuz ürünleri stoktan müşteriye hemen teslim edebilme imkanı sağlayacak. Buradaki faaliyetlerimizi İstanbul’da asansör sektöründe yıllardır çalışan ve sektörü yakından tanıyan Sait İnal yönetecek. Sait Bey ve 5 personelden oluşan ekibimizle birlikte hızlı bir hizmet sunacağız. Tüm dostlarımız, Vital Asansör İstanbul Şubesi’ne ‘0 216 314 30 35’ numaralı telefondan ya da yetkilimiz Sait İnal’ın ‘saitinal@vitalasansor.com’ mail adresinden ulaşabilir.”


- Pano imalatına başladık
Uzun yıllardır asansör otomatik kat ve kabin kapıları imalatlarının devam ettiğini kaydeden Sadık Muharrem Güden, “Asansör kapılarımız sektörde belirli bir yere sahip. Son iki yıldır da kabin, süspansiyon, ağırlık şasesi ve makine sehpası grubundaki ürünleri üretiyoruz. Bu yıl pano imalatına da başladık. Ama asıl odak noktamız, müşterilerimize komple asansör çözümleri sunmak. Daha çok ihracat odaklı çalışmalar yürüttüğümüz için paket asansör hizmetimizi en ufak parçasına kadar planlayıp yüksek kalite ile müşterilerimizin beğenisine sunuyoruz.” dedi.

Vital Asansör olarak önceliklerinin yüksek kalite ve müşteri memnuniyeti olduğunu ifade eden Güden, bu bağlamda ürünlerinde fiyattan çok, kaliteyi ön plana çıkardıklarını belirtti. “Maalesef sektörümüzde uygun fiyatlı birçok ürün bulmanız mümkün, ancak bu ürünlerde kalite hep arka planda kalıyor.” diyen Güden sözlerini; “Kalite ile uygun fiyatın bir arada olamayacağı da genel bir gerçek. Ar-Ge’si sağlıklı yapılmış yüksek kaliteli bir ürünü müşterinize beğendirmişseniz, artık müşteriniz için başka bir alternatif kalmıyor.” diye sürdürdü.

Vital Asansör’ün; üretim tesisi, makine parkuru ve istihdamı hakkında da bilgi veren Sadık Muharrem Güden: “Firmamız, Konya 3. Organize Sanayi Bölgesi’nde 8.000 metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 13.000 metrekarelik fabrikasında üretime devam etmektedir. Fabrikamızda 15’i beyaz yakalı olmak üzere toplam 60 personel görev yapıyor. Sahip olduğumuz geniş imalat alanımız, ileri teknoloji makine ve yazılımlarımız ile tüm tasarım ve üretim aşamalarımızı kendi bünyemizde gerçekleştiriyoruz.

Proje bazlı çalışma esasına istinaden; tarafımıza iletilen asansör talepleri; projelendirilerek üretim aşamasına girmekte, projeye uygun üretimler tarafımızca yapılmakta, fabrikamızda üretilmeyen unsurlar yine mühendislerimiz tarafından araştırılıp projeye en uygun ürünler tedarik edilerek proje tamamlanmakta ve müşteriye komple paket olarak sevk edilmektedir.

Firmamız müşterilerine daha kaliteli ve hızlı hizmet verebilmek için gerekli altyapı ve üretim standartlarını sürekli arttırmaktadır. Üretimin her aşamasına ve üretim sonrası teknik desteğe son derece önem veren firmamız, Ar-Ge çalışmalarına müşteri memnuniyetini dikkate alarak yön vermektedir.” dedi.

-Üretimimizin yaklaşık yüzde 60’ını ihraç ediyoruz
Üretimlerinin yaklaşık yüzde 60’lık kısmını doğrudan ihraç ettiklerini belirten Güden; “Avrupa, Asya, Afrika ve Güney Amerika’da 50’den fazla ülkede Vital Asansör ürünleri kullanılıyor. Bazı ülkelerde bayilik anlaşmaları yaparak ürünlerimize ulaşılabilirliği hızlandırıyoruz. Son dönemde Rusya ve Avrasya Birliği Ülkeleri için gerekli olan EAC Sertifikası ve belgelerini de aldık ve bölgedeki pazarlara yoğunlaşıyoruz.” dedi.

Güden, bu yıl başladıkları asansör kontrol sistemleri imalatı için ciddi bir yatırım yaptıklarını belirtti. “Ciddi bir yatırım yaparak asansör kontrol sistemleri imalatına başlamış bulunmaktayız. Pano imalatı için gerekli altyapı ve yatırıma sahiptik, ancak VİTAL kalitesine yakışan bir üretim gerçekleştirmek için Ar-Ge ve planlama yaparak son altı ayda hazırlıklarımızı tamamladık.” diye konuşan Güden, üretim için gerekli montaj hattı, test sistemleri, teknik altyapı ve insan kaynağını planlayıp kalite anlayışlarını asansör kontrol sistemleri imalatına da yansıtmak istediklerini söyledi.

-Kabin grubu üretimimizde makine yatırımı yaptık
Yurtdışı paket satışı için müşterilerine sundukları kabin gurubu ürünlerini artık yurtiçi pazara da sunacaklarını belirten Sadık Muharrem Güden, bunun için makine yatırımları yaparak üretim kapasitelerini arttırdıklarını kaydetti. Üretim kapasitelerindeki artışla birlikte gerek dış pazar gerekse iç pazar paylarını arttırmak için adımlar attıklarını da ifade eden Güden,  “Dış ticaret birimimizdeki insan kaynağını arttırarak ihracat potansiyelimizi genişlettik. Son olarak da İstanbul Şubemizin açılışı ile yurtiçinde de pazar payımızı arttırmak istiyoruz.” dedi.

- Salgının en yoğun olduğu dönemde çalışmalarımıza tamamen ara verdik
Vital Asansör olarak pandemi gölgesinde geçen 2020 yılını değerlendirmesini istediğimiz Güden, salgının en yoğun olduğu dönemde çalışmalarına tamamen ara verdiklerini söyledi. Güden, “Sektörde üretici konumunda bir firmayız. Salgınla birlikte ilk önceliğimiz fabrikamız içerisinde çalışanlarımızın sağlık ve güvenliğini sağlamak oldu. Salgının en yoğun olduğu dönemde çalışmalarımıza tamamen ara verdik. Normalleşme süreci ile birlikte de kısmi olarak çalışmalarımıza, kurallara uygun şekilde devam ediyoruz. 

Covid-19 salgını hemen hemen her ülkeyi buna bağlı olarak ekonomiyi ve pazarı etkiledi, etkilemeye de devam edecek. Yüksek binalar olduğu sürece de asansörler bir zorunluluk olacaktır.  Ara sıra çeşitli sebeplerle dalgalanmalar olsa da sektörümüz pazarın ihtiyaçlarına cevap verebilmek için varlığını güçlü bir şekilde sürdürmek zorundadır. Öncelikli dileğimiz sektörden ziyade, ülkemiz ve dünyanın sosyal hayat ve genel anlamda eski normal günlerine dönmesidir. Bunu bir domino etkisi olarak düşünebiliriz. Sosyal hayattaki düzelmeler birçok sektörde canlanmayı tetikleyecektir.

Maalesef 2020 yılı pandemi gölgesinde geçen bir yıl oldu. Firma olarak her sene sonunda önümüzdeki sene için üretim hedefleri belirleriz. Bugüne kadar da bu hedeflerimizi çoğu yıllarda gerçekleştirdik. Ama bu sene yaşadığımız pandemi süreci olağanüstü bir dönem geçirmemize sebep oldu. Bu dönemde satış ve üretim hedeflerimizi daha gerçekçi bir noktaya çektik. Ancak 2021 yılına, Ocak ayı itibari ile hızlı bir başlangıç yaptık. Bu canlanmanın tüm yıla sirayet edeceğini düşünerek 2021 yılını geçen yılı da telafi edeceğini öngörüyoruz. Hedeflerimizi de bu yönde planlıyoruz.” diye sözlerine son verdi.